SCENARIUSZ ZAJĘCIA DLA DZIECI PIĘCIOLETNICH
Temat zajęcia: To jestem ja.
Cele:
J kształtowanie świadomości własnego ciała ze szczególnym uwzględnieniem jego symetrii i różnicowania lewej i prawej strony (wyróżnianie i nazywanie części ciała),
J ustalanie koloru włosów i oczu – klasyfikowanie według podanej umowy, np. blondyni, bruneci, szatyni i rudzi,
J rozwijanie u dzieci zdolności do obdarzania uwagą innych i do niewerbalnego porozumiewania się,
J wdrażanie dzieci do korzystania z wiedzy o sobie w trakcie rysowania portretu.
Pomoce:
J lusterko dla każdego dziecka,
J blok rysunkowy, kredki.
Literatura:
J Gruszczyk – Kolczyńska E., Zielińska E. „Dziecięca matematyka”.
PRZEBIEG ZAJĘCIA
1. Zaśpiewanie piosenki na powitanie:
Dobre humory wszyscy dziś mamy, a przed zabawą się powitamy: witaj Aniu, witaj Maćku ... .
2. Zabawa „Zagraj w swoje imię”.
Dzieci tworzą koło. Jedno dziecko wchodzi do środka i pokazuje, jak się czuje w danym momencie. W tym samym czasie reszta mówi jego imię i pokazuje to samo, co ono. Dziecko ze środka wybiera następne, które wejdzie do kręgu.
3. Zaproszenie dzieci, aby usiadły w grupce na dywanie.
4. Wysłuchanie recytacji wiersza Kamieńskiej A. „Ania” – ilustrowanie treści utworu pacynką dziewczynki.
5. Rozmowa na temat treści zawartych w wierszu. Zachęcanie dzieci do samodzielnych wypowiedzi związanych z wyglądem dziewczynki i ich samych.
6. Rozdanie lusterek dzieciom.
7. Ustalanie koloru włosów i oczu:
- przyglądanie się swoim włosom w lusterku,
- określanie koloru,
- grupowanie dzieci ze względu na kolor włosów: bruneci, blondyni, szatyni, rudzi,
- oglądanie w lusterku swoich oczu,
- ustalanie ich koloru,
- grupowanie dzieci ze względu na kolor oczu.
8. Oglądanie w lusterku głowy i nazywanie części twarzy:
- głaskanie, dotykanie, określanie kształtu: czoła, brwi, powiek, rzęs, nosa, policzków, uszu, ust i brody.
9. Zwrócenie uwagi na symetrię twarzy:
- położenie obu dłoni na twarzy (dłonie stykają się na linii nosa),
- odsłonięcie jednej strony twarzy i spojrzenie w lusterko,
- ponowne zasłonięcie twarzy,
- odsłonięcie drugiej strony twarzy i popatrzenie w lusterko.
10. Zabawa przy piosence „Nasze uszy słyszą świat”
- dzieci ilustrują ruchem treść utworu.
11. Oglądanie rąk i nazywanie wyróżnionych części: palce, dłoń, nadgarstek, przedramię, łokieć, ramię
12. Oglądanie nóg i nazywanie wyróżnionych części: stopa, palce, pięta, kostka, łydka, kolano, udo.
13. Oglądanie całej sylwetki człowieka i nazywanie wyróżnionych części: szyja, ramiona, pierś, brzuch, plecy, pośladki.
14. Zabawa „Zgadnij, o kogo chodzi.”
Jedno dziecko staje plecami do pozostałych, a ktoś inny (najpierw nauczycielka) opisuje jedno z dzieci z grupy. Dziecko stojące tyłem musi zgadnąć, o kogo chodzi. Kiedy zgadnie wybiera następną osobę, która ma się odwrócić. Trzeba pamiętać, aby opis dawał pozytywny obraz opisywanego dziecka.
15. Zaproszenie dzieci do stolików i zaproponowanie im narysowania autoportretu swojej głowy:
- wyjaśnienie znaczenia słów portret i autoportret,
- zachęcanie dzieci do korzystania z lusterek podczas wykonywania swojego portretu.
16. Oglądanie gotowych autoportretów i wywieszenie ich w grupowej galerii prac plastycznych.
Opracowała Marzena Jantas
ANIA ...
chasar