KOSMETYKI Z POSZCZEGÓLNYCH WARZYW.doc

(71 KB) Pobierz
KOSMETYKI Z POSZCZEGÓLNYCH WARZYW

KOSMETYKI Z POSZCZEGÓLNYCH WARZYW

 

jedząc na co dzień dużo warzyw dostarczamy organizmowi wielu witamin, soli mineralnych i innych cennych składników i tym samym wpływamy nie tylko na nasze zdrowie ale i na urodę. Wpływ ten możemy zwiększyć wykorzystując warzywa na maseczki, mleczka, toniki czy odwary do kąpieli. Zobacz jak można wypięknieć za pomocą zwykłej cebuli, ogórka czy ziemniaka.

 

Cebula

Nalewka na wzmocnienie włosów
1-2 cebule drobno posiekać, zalać pół litra wódki i odstawić na 14 dni w umiarkowanej temperaturze. Każdego wieczoru wcierać nalewkę w ciemię i w cebulki włosowe.

Płyn na wypadanie włosów
3-4 cebule posiekać, zalać niewielką ilością wody i odstawić na 36 godzin. Następnie wycisnąć cebulę i przecedzić ciecz. Moczyć w tym płynie watę, nacierać ciemię i skronie, a włosy owinąć gazą. Powtarzać kurację codziennie.

Sok przeciwko łupieżowi
Wcierać w skórę głowy sok wyciśnięty z cebuli.

Lotion na piegi
Posiekać 1 cebulę, wycisnąć z niej sok i wymieszać go z 1 łyżeczką octu. Smarować tym lotionem twarz codziennie rano i wieczorem.

Podkład pod makijaż
Posiekać cebulę, gotować przez 15 minut w małej ilości wody, przecedzić i wymieszać z odrobiną soku z cytryny. Moczyć watkę w płynie i przecierać twarz po oczyszczeniu a przed położeniem makijażu.

Sok wzmacniający paznokcie
Łamiące się paznokcie u rąk i nóg nacierać jak najczęściej sokiem z cebuli.

Wino cebulowe na schudnięcie
Rozgnieść 300 g cebuli, wymieszać z 600 ml wina i 100 g płynnego miodu. Jeść po 3-4 łyżki dziennie.

 Chrzan

Lotion na piegi i plamy na skórze
Utrzeć chrzan, włożyć do butelki, zalać octem winnym i postawić na słońcu albo w ciepłym miejscu na 72 godziny. Przecedzić i przygotowanym płynem nacierać twarz codziennie wieczorem a piegi i plamy po zbyt intensywnym opalaniu znikną.

 Czosnek

Nalewka na nieczystą cerę
250 g czosnku oczyścić, posiekać i rozgnieść, zalać 1 l alkoholu i odstawić na 14 dni, najlepiej na słońcu lub w miejscu o temperaturze 30 stopni C. Przecedzić i tak przygotowaną nalewką nacierać skórę i masować ją.

Nalewka na porost włosów
1 łyżeczkę soku z czosnku wymieszać z pół litra koniaku lub mocnej wódki i ta miksturą nacierać skórę przy nasadzie włosów i masować ciemię. Potem głowę obwiązać chustą.

Czosnek na łamliwe paznokcie
Nacierać przez kilka dni paznokcie oczyszczonym ząbkiem czosnku. Paznokcie wzmocnią się i przestaną łamać.

Na wzmocnienie dziąseł i wybielenie zębów
Codziennie należy czyścić zęby przekrojonym ząbkiem czosnku. Dziąsła wzmocnią się a zęby będą białe.

Dynia

Maseczka na tłustą cerę
Rozgnieść miąższ dyni, zmieszać z jogurtem i odstawić na godzinę. Masować twarz przygotowaną papką, a następnie zmywać letnią przegotowaną wodą.

Maseczka na tłustą skórę z wągrami
Rozgnieść miąższ dyni, dodać twarożku lub słodkiej śmietanki, wymieszać i nałożyć na twarz. Po upływie pół godziny zmyć twarz letnią przegotowaną wodą.

Maść z pestek dyni przeciw łupieżowi
Uprażyć pestki dyni, oczyścić je z łupinki, potłuc i ugotować w wodzie. Po ostudzeniu na powierzchni skrzepnie tłuszcz, który trzeba zebrać, a następnie smarować nim ciemię i włosy.

Proszek z pyłku na brodawki
Proszek z pyłku kwiatowego dyni nieco rozdrobnić i posypywać nim brodawki dwa razy dziennie. Po kilku dniach brodawki znikną.

 

Fasola

Odżywcza i wygładzająca maseczka hiszpańska
Fasolę gotujemy w niewielkiej ilości wody i przecieramy przez sitko. Dodajemy sok z cytryny i łyżke oliwy. Papkę nakładamy na twarz i pozostawiamy na 15 minut. Zmywamy letnią woda.

Kapusta

Maseczka z kapusty
Posiekać kapustę, zrobić z niej okład na twarz i trzymać 20 minut. Maseczka ta pozwala na szybsze zlikwidowanie blizn po wypryskach.

Na poprawienie cery
Wodę, w której gotowała się kapusta, wykorzystać do odświeżenia skóry twarzy. Pić 1 szklankę dziennie.

Okład regeneracyjny dla tłustej, zanieczyszczonej cery
50 g drobno posiekanej kiszonej kapusty wymieszać z 3 łyżkami twarogu i łyżką pełnego mleka. Nałożyć na twarz i szyję. Po 20 minutach zmyć ciepłą wodą i spłukać zimną. Nie używać kremu!

Okład z kapusty na ropne wypryski
Włożyć do miksera kilka liści kapusty, zmiksować i natrzeć otrzymaną masą wypryski ropne na twarzy. Następnie przykryć gazą zakleić plastrem. Okład trzymać przez kilka godzin. Kurację powtarzać w razie potrzeby. Gotowana kapusta jest także dobrym środkiem na ropne krosty.

Karczoch
 

Maseczka odmładzająca
1 serce karczocha zmiksować z łyżeczką jogurtu i kilkoma kroplami cytryny. Nałożyć na twarz, zmyć po 20 minutach ciepłą przegotowaną wodą.

Marchew

Sok z marchwi i ogórka czyszczący skórę
Sok z marchwi zmieszać z taką samą ilością soku z ogórka, nasmarować nim twarz i pozostawić na pół godziny. Zmyć letnią wodą. Powtarzać czynność 2-3 razy w tygodniu.

Na odświeżenie i odżywienie skóry
Ugotować marchew w małej ilości wody, dobrze ją rozgnieść i wymieszać z białkiem z jednego jaja ubitym na sztywną pianę. Przygotowaną masę nałożyć na twarz i trzymać przez 15 minut. Zmyć letnią wodą.

Na odświeżenie i poprawienie kolorytu skóry
Jadać jak najczęściej świeżą tartą marchew z dodatkiem odrobiny soli i soku z cytryny oraz pić soki z marchwi. Przecierać skórę tartą marchewką z dodatkiem śmietany albo nawet samymi wytłokami pozostałymi po wyciskaniu soku a potem zmywać letnią wodą. Wymieszać w jednakowych proporcjach sok z marchwi i ogórka z dodatkiem podwójnej ilości soku z cytryny i smarować tą emulsją twarz.

Maseczka na suchą i wrażliwą skórę
Wycisnąć sok z 2 umytych marchewek i zmieszać z 3 łyżkami stołowymi twarogu i 1 łyżką siemienia lnianego. Nałożyć na twarz i zostawić na pół godziny. Zmyć letnią wodą.

Maseczka z marchwi i selera dla suchej cery
Łyżkę utartej marchwi i łyżkę utartego selera zmieszać z łyżeczką słodkiej śmietanki oraz kilkoma kroplami witaminy A + D. Masę nałożyć na twarz i szyję. Po 20 minutach zmyć letnią wodą.

Francuska mikstura przeciw początkom kurzych łapek i fałdkom „śmiechowym”
Wymieszać sok z marchwi z sokiem ze szczypiorku i miodem. Mieszankę należy nakładać codziennie i nie zmywać, lecz odczekać aż zostanie wchłonięta.

Maseczka na suchą i bladą skórę
Utrzeć marchew, wymieszać z pół filiżanki mleka i odstawić na godzinę. Nanieść masę na twarz z wyjątkiem ust i powiek. Po 10 minutach maseczkę zmyć letnią wodą. Skóra stanie się gładka i elastyczna.

Maseczka ochronna na suchą cerę
Do soku z jednej marchwi dodać żółtko i kilka kropli oliwy z oliwek. Nałożyć na twarz i po 20 minutach zmyć letnią wodą.

Gotowana marchew na ropne wypryski
Ugotowaną marchew pokroić na cząstki, obłożyć nimi krosty, zakryć twarz gazą i trzymać tak możliwie długo. W miarę potrzeby zabieg powtórzyć.

Przeciw zmarszczkom

·         Napój przeciwzmarszczkowy: 3/5 szklanki soku z marchwi, po 1/5 soku z selera i pietruszki zmieszać i wypić.

·         Sok: Sokiem z marchwi nasmarować twarz, odczekać pół godziny, zmyć letnią wodą.

Ogórek

Ogórek ma wszechstronne zastosowanie w kosmetyce; zarówno przy cerze suchej, normalnej jak i tłustej zanieczyszczonej wypryskami.
Przygotowując ogórki do jedzenia, nie wyrzucaj łupin tylko wykorzystaj je dla urody, obkładając nimi albo chociaż przecierając twarz, szyję i ręce.

Na skórę z wypryskami
Obrać połowe ogórka, posiekać i odcisnąć sok. Podgrzać sok nad parą przez 20 minut, posmarować nim twarz i po 15 minutach zmyć letnią wodą.

Na zaczerwienienia i wypryski
Umieścić między dwoma płatami gazy 200 g tartych ogórków i obłożyć nimi twarz. Trzymać na twarzy przez 20 minut, a następnie zmyć letnią wodą.

Na wygładzenie skóry
Pokroić dojrzały ogórek na cienkie plasterki, włożyć do mleka i odstawić na 1 godzinę. Namoczyć watę w mleku i posmarować twarz, a następnie obłożyć ją plasterkami ogórka. Skóra stanie się jędrna i gładka.

Wybielająca maseczka dla każdego rodzaju cery
1 świeży ogórek utrzeć na szklanej tarce. Otrzymaną masę wymieszać ze szczyptą mąki ziemniaczanej na dosyć gęstą papkę. Nałożyć na twarz i szyję na 20 minut. Następnie zdjąć maseczkę i opłukać twarz zimną wodą.

Maseczka dla cery zmęczonej
Utrzeć ogórek w mikserze, zmieszać z odrobiną śmietany i nanieść na twarz, szyję i dekolt.

Maseczka dla cery wrażliwej i starzejącej się
Do maseczki przygotowanej jak wyżej dodać 2 łyżki stołowe żelu aloesowego (odżywczego i ujędrniającego). Zmyć chłodną woda.

Okład odświeżający i ujędrniający
1/4 ogórka umyć i zetrzeć na tarce razem ze skórką i wymieszać z 2 czubatymi łyżkami twarogu. Mieszaniną posmarować twarz i szyję i zmyć po 20 minutach zimną wodą.
Wskazówka: zamiast twarogu możesz dodać do startego ogórka ubite białko i miód. Taka maseczka ma działanie ujędrniające i ożywiające, polecana dla zwiotczałej skóry.

Na poprawę kolorytu skóry.
Sok z ogórka wymieszać z mąką i nałożyć na twarz na kilka godzin. Zmyć letnią wodą.

Odświeżający tonik
Wycisnąć sok z 2 ogórków, podgrzewać na wolnym ogniu, nie dopuszczając do wrzenia. Zebrać z wierzchu pianę, odstawić, aż się ochłodzi, wlać do butelki i szczelnie zamknąć. Nie rozcieńczony tonik stosować przy tłustej cerze, a rozcieńczony przy suchej i normalnej.

Krem na popękaną skórę
300 g soku z ogórków wymieszać z 400 g tłuszczu (smalcu) i 3 g wody różanej albo innego olejku. Trzymać na parą nie dopuszczając do wrzenia. Mieszać starannie, aż wszystko zamieni się w jednolitą masę. Przechowywać w chłodnym miejscu. Krem używać na spękaną skórę i na usta.

Do pielęgnacji łokci
Należy nacierać łokcie przekrajanym ogórkiem przy każdej okazji. Skóra na łokciach zrobi się wówczas gładka.

Sok z ogórka na zmęczone oczy
Świeży sok z ogórka rozsmarować na skórze powiek, a po 20 minutach zmyć letnią wodą. Można zamiast soku położyć na powieki na 15 minut plasterki ogórka. Wywiera działanie wzmacniające i odświeżające.

Pietruszka

W kosmetyce natka pietruszki ma szerokie zastosowanie. Służy m.in. do usuwania plam skóry i piegów oraz poprawy cery, likwidacji opuchlizny powiek i zmęczenie oczu. Jest także dobrym dezodorantem i środkiem przeciw cellulitis.

Na piegi

·         Zalać 1 pęczek pietruszki 1 szklanką wody i odstawić na noc. Następnego dnia rano umyć twarz wodą, w której moczyła się pietruszka.

·         Gotować natkę w wodzie przez 10 minut, przecedzić i używać zamiast lotionu 2 razy dziennie.


Tonik do twarzy
Zalać 20-30 g natki 1 l wrzątku, przykryć i odstawić na 10 minut. Następnie przecedzić i używać do okładów twarzy rano i wieczorem.

Okład na suchą i wrażliwą cerę
Posiekać drobno 1 pęczek pietruszki, dodać do 3 łyżek utartego twarogu, nanieść na twarz i pozostawić na 30 minut. Następnie spłukać letnią wodą.

Herbata na opuchnięte powieki
20 g natki zalać 0,5 szklanki wrzątku, przykryć i odstawić. Po 15 minutach przecedzić. Moczyć w płynie tampony i okładać nimi powieki rano i wieczorem.

Na odświeżenie oddechu
Pietruszka jest niezwykle bogata w chlorofil, zaleca się więc jej żucie na świeżo lub dodawanie do wszelkiego rodzaju sałatek i surówek w dużych ilościach. Można także dodawać sok z niej do soku z innych warzyw.

Dezodorant z pietruszki
Posiekać drobno pietruszkę, szpinak i zieloną sałatę, zawinąć w gazę i po kąpieli natrzeć się pod pachami.

Przy cellulitis
6 garści natki ugotować w 2 l wody i wykorzystywać do masażu ciała w miejscach, gdzie występuje cellulitis. Po masażu przyłożyć szmatkę umaczaną w płynie i zostawić na noc. Ten sam wywar stosuje się też do okładów na opuchnięte powieki i zaczerwienioną twarz.

Maseczka do normalnej cery
Rozkruszyć 1 łyżeczkę suszonej natki, wymieszać ją z 3 łyżkami twarogu i położyć na twarz i szyję. Po 20 minutach zmyć letnią wodą. Maseczka odświeża i regeneruje skórę.

Na zmarszczki
Do szklanki chłodnej wody włożyć 20 g natki pietruszki i pozostawić na noc. Po 24 godzinach przecedzić i przemywać nim twarz wokół oczu, nosa i ust. Nie wycierać.

 

Pomidor
 

Pomidory nawilżają naskórek, rozjaśniają cerę, a także leczą wypryski wieku młodzieńczego. Sok z pomidorów jest też doskonałym środkiem na wydelikacenie i uelastycznienie skóry rąk, zgrubiałej od robót domowych.

Na odświeżenie skóry
Plasterki pomidora umieścić pomiędzy dwoma warstwami gazy i obłożyć nimi twarz na 20 minut. Następnie zmyć twarz letnią wodą.

Na zregenerowanie skóry
Pulpę ze świeżego pomidora nałożyć na twarz na 10 minut. Następnie usunąć masę i zmyć twarz watą namoczoną w letniej wodzie, najlepiej różanej. Pomidory regenerują skórę, nawilżając ją odpowiednio. Jeżeli po tym zabiegu wyjdziecie się opalać, skóra nabierze bardzo prędko brązowego koloru.

Maseczka przy tłustej cerze
Przekroić pomidor na pół i nacierać nim skórę twarzy. Można w tym celu wykorzystać także pulpę z pomidorów, wymieszać ją z sokiem z cytryny i jogurtem, położyć tą maseczkę na twarz i po 5 minutach zmyć letnią wodą.

Por

Pory stosowane są w kosmetyce głównie przy pielęgnacji tłustej cery i leczeniu trądziku młodzieńczego.

Sok z porów na zaczerwienienia
Wycisnąć sok z porów i smarować nim twarz. Leczy zaczerwienienia i trądzik młodzieńczy.

Na oczyszczenie skóry
Myć twarz rano i wieczorem w wodzie, w której gotowały się pory.

Na tłustą cerę
Gotowane pory poleca się osobom, które mają tłustą cerę i skłonności do ropnych wyprysków.

Przy drobnych wypryskach
Rozgnieść świeżego pora, wymieszać z mlekiem i otrzymaną masą okładać twarz, a następnie masować ją. Drobne wypryski znikną a zmarszczki wygładzą się.

Rzepa
 

Rzepę w kosmetyce stosuje się do leczenia ropnych wyprysków młodzieńczych i do oczyszczenia skóry

Oczyszczanie skóry twarzy
Utrzeć rzepę, posolić i zalać oliwą z oliwek. Jeść codziennie dopóki skóra nie stanie się czysta.

Maseczka na ropne wypryski (trądzik młodzieńczy)
Ugotować rzepę, rozgnieść i obłożyć nią twarz. Trzymać maseczkę przez 15 minut, a następnie zmyć letnią wodą.

Czarna rzodkiew

Czarna rzodkiew bogata jest w sole mineralne, siarkę, witaminę C i cukry. Ma właściwości bakteriobójcze i regenerujące. Od dawna sok z czarnej rzodkwi stosowany jest w kosmetyce na porost włosów a także jako środek na piegi i plamy na skórze.

Sok na porost włosów

Aby go przygotować trzeba najpierw z korzenia rzodkwi zdjąć czarną skórkę, a biały miąższ zetrzeć na tarce i wycisnąć sok. Można to także zrobić w sokowirówce. Otrzymany sok wciera się w skórę głowy, lekko ją przy okazji masując. Na jednorazowy zabieg wystarczą 1-2 łyżki. Po zabiegu odczekać trzeba godzinę i umyć głowę.
Kurację taką przeprowadza się zwykle późną jesienią i zimą.

Musimy jednak pamiętać, że żaden „cudowny” eliksir na porost włosów nie zadziała jeśli cebulki włosowe już obumarły. Jeśli jednak cebulko włosowe jeszcze żyją pomóc im potrafi także sam sok z czarnej rzodkwi, o ile powodem łysienia nie jest choroba, którą rozpoznać i leczyć powinien lekarz.

Okłady z rzodkwi na piegi i plamy na skórze
Wymieszać na jednolitą masę pół łyżeczki czarnej rzodkwi z łyżką mąki i szklanką jogurtu, umieścić między dwiema warstwami gazy i obłożyć miejsca z plamami. Okład trzymać przez pół godziny, a następnie zmyć letnią wodą. Nie zostawiać kompresu na ciele dłużej niż godzinę, gdyż może podrażnić skórę.

Lotion z rzodkwi na piegi
Pół łyżki tartej rzodkwi zalać szklanka jogurtu i odstawić na 12 godzin. Przecedzić przez gazę, a otrzymaną cieczą smarować części ciała pokryte piegami. Po 10 minutach zmyć letnią wodą. Powtarzać zabieg przez 5-6 dni, a piegi znikną całkowicie.

Seler
 

W kosmetyce seler wykorzystuje się jako maseczki i płukanki do włosów.

Maseczka z selerów
Utrzeć korzeń selera, zalać mlekiem, tak aby powstała papka, odstawić, a po godzinie okładać nią twarz. Po 10 minutach zmyć letnia wodą. Jednocześnie masować twarz okrężnymi ruchami, a skóra uelastyczni się i będzie świeższa.

Płukanka przeciw łupieżowi
Lekko ciepłą wodą, w której gotowały się liście selera, płukać włosy po myciu.

 

Szpinak

Szpinak rzadko stosowany jest w kosmetyce. Używa się go głównie do pielęgnacji skóry.

Okłady przy nieczystej skórze
Szpinak ugotować w mleku i lekko ciepłym obłożyć twarz na 15 minut. Zmyć letnią wodą.

Okłady z łodyżek przy suchej cerze
Łodyżki i nerwy szpinaku zalać wrzącym mlekiem i jeszcze ciepłymi obłożyć twarz i szyję i przykryć ściereczką lub gazą. Po pewnym czasie zmyc letnią wodą.

Na nieprzyjemny zapach nóg
Wodą, w której gotował się szpinak, umyć nogi, a nieprzyjemny odór zniknie.

Zielona sałata

Sałata w kosmetyce jest cennym surowcem na mleczka, maseczki i lotiony.

Mleczko kosmetyczne
Pokrajać drobno liście sałaty, włożyć do naczynia, zalać wrzątkiem i odstawić na pół godziny. Następnie wszystko razem miksować kilka minut, przecedzić przez gazę i wlać do buteleczki.

Maseczki na suchą cerę

·         Ugotować w wodzie 3-4 liście zielonej, następnie drobno je posiekać, umieścić między 2 płatami gazy i położyć na twarz. Po 20 minutach zdjąć kompres i przemyć twarz letnia woda.

·         Oczyścić główkę sałaty, zdejmując z niej wierzchnie liście i usuwając zgrubiałe nerwy, sparzyć wrzątkiem, posiekać i wymieszać z mielonymi migdałami (ok. 20g) i żółtkiem. Położyć maseczkę na twarz na 10 minut, po czym przemyć twarz letnią wodą.

Kompres na zmęczoną twarz

Umyć liście sałaty, zalać oliwą z oliwek, pokropić sokiem z cytryny i położyć na twarz. Przykryć wilgotną gazą i trzymać kompres przez 20 minut, po czym zmyć letnią wodą.

Kompres na uszkodzoną skórę

Ugotowane w mleku liście sałaty drobno posiekać i włożyć między 2 warstwy gazy, położyć na twarzy na 20 minut, zmyć letnią wodą.

Lotion przeciw rumieniowi

1 główkę sałaty umyć i gotować w 0,5 l wody na wolnym ogniu przez ok. 1,5 godziny. Przecedzić i używać jako lotionu do przemywania twarzy i szyi dla złagodzenia zaczerwienienia wywołanego słońcem i wiatrem. Ten sam lotion leczy też krosty.

Do pielęgnacji włosów

Posiekać liście zielonej sałaty, włożyć do naczynia, dodać łyżkę masła roztopionego nad parą i dobrze wymieszać, nie doprowadzając do wrzenia. Przechowywać w lodówce. Używać do nacierania skóry głowy.

Ziemniak
 


Ziemniaki w kosmetyce wykorzystywane są głównie na maseczki i okłady.

Maseczka na zmęczoną cerę
Rozgnieść ugotowany ziemniak, wymieszać z odrobiną mleka i otrzymana papkę rozprowadzić na twarzy i szyi. Po 20 minutach maseczkę zmyć letnią wodą. Maseczka ta także wygładza zmarszczki a efekt widoczny jest przez kilka godzin.

Maseczka wygładzająca skórę i likwidująca zmarszczki
Umyć twarz i masować ją tartymi świeżymi ziemniakami, następnie z ich reszty zrobić okład na twarz i zakryć gazą. Po 10 minutach zmyć twarz letnią wodą.

Na sińce pod oczami
Utrzeć połowę dużego ziemniaka, podzielić na 2 części, każdą z nich zawinąć w gazę i położyć na oczy. Odpoczywać przez 15-20 minut.

Na złagodzenie objawów nadmiernego opalania
Plasterki ziemniaka położone na skórę zaczerwienioną od słońca usuną zaczerwienienie. Pozostawić je przez 15 minut.

Na wygładzenie skóry rąk
Dłonie posmarować masą z ugotowanych ziemniaków wymieszanych z odrobiną mleka.

Na zgrubiałą skórę rąk
Obrać ziemniak, ugotować go w mleku z odrobiną alkoholu, rozgnieść i uzyskaną masą nasmarować dłonie. Po pół godzinie zmyć letnią wodą.

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin