Adam Mickiewicz.docx

(375 KB) Pobierz

 

Adam Mickiewicz

Adam Mickiewicz według dagerotypu paryskiego z 1842 roku.jpg
Adam Mickiewicz, dagerotyp, 1842
Autograph-AdamMickiewicz.png
Autograf Adama Mickiewicza

Imiona i nazwisko

Adam Bernard Mickiewicz

Data i miejsce urodzenia

24 grudnia 1798
Zaosie lub Nowogródek, Imperium Rosyjskie

Data i miejsce śmierci

26 listopada 1855
Konstantynopol, Imperium osmańskie

Narodowość

polska

Dziedzina sztuki

literatura

Styl

romantyzm

Ważne dzieła

Pan Tadeusz, Dziady, Oda do młodości, Romantyczność, Sonety krymskie, Reduta Ordona

Muzeum artysty

lista

Teksty na WikiźródłachTeksty na Wikiźródłach

Cytaty w WikicytatachCytaty w Wikicytatach

 

Adam Mickiewicz

Poraj
Poraj

 

Rodzina

Mickiewicz

Rodzice

Mikołaj Mickiewicz
Barbara Majewska

Małżeństwo

Celina Szymanowska

Dzieci

Maria Mickiewicz
Helena Mickiewicz
Władysław Mickiewicz
Józef Mickiewicz
Aleksander Mickiewicz
Jan Mickiewicz

CommonsMultimedia w Wikimedia Commons

Adam Bernard Mickiewicz herbu Poraj (ur. 24 grudnia 1798 w Zaosiu lub Nowogródku[1][2][3], zm. 26 listopada 1855 w Konstantynopolu) – polski poeta, działacz i publicysta polityczny. Obok Juliusza Słowackiego i Zygmunta Krasińskiego uważany za największego poetę polskiego romantyzmu (grono tzw. Trzech Wieszczów) oraz literatury polskiej w ogóle[4][5], a nawet za jednego z największych na skalę europejską[6]. Określany też przez innych, jako poeta przeobrażeń[7] oraz bard słowiański[8]. Członek Stowarzyszenia Filomatów, mesjanista związany z Kołem Sprawy Bożej Andrzeja Towiańskiego. Najwybitniejszy twórca dramatu romantycznego w Polsce[9], zarówno w ojczyźnie jak i w Europie zachodniej porównywany do Byrona i Goethego[10][11]. W okresie pobytu w Paryżu był wykładowcą literatury słowiańskiej w Collège de France. Znany przede wszystkim jako autor ballad, powieści poetyckich, dramatu "Dziady" oraz epopei narodowej "Pan Tadeusz" uznawanej za ostatni wielki epos kultury szlacheckiej w Rzeczpospolitej Obojga Narodów.

Spis treści

[ukryj]

·         1 Życiorys

o        1.1 Dzieciństwo i młodość

o        1.2 Więzienie, zesłanie i emigracja

o        1.3 Pobyt w Paryżu

o        1.4 Ostatnie lata życia

·         2 Twórczość

o        2.1 Koncepcja dramatu słowiańskiego

o        2.2 Związek Mickiewicza z polskim romantyzmem i klasycyzmem

o        2.3 Okres towiańszczyzny

o        2.4 Mickiewicz jako prekursor fantastyki naukowej

o        2.5 Działalność przekładowa

o        2.6 Działalność publicystyczna

·         3 Mesjanizm polski

·         4 Spuścizna i pamięć o wieszczu w sferze publicznej

·         5 Dzieła

·         6 Zobacz też

·         7 Przypisy

·         8 Linki zewnętrzne

Życiorys

Dzieciństwo i młodość

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/3/33/Adam_Mickiewicz.PNG/220px-Adam_Mickiewicz.PNG

http://bits.wikimedia.org/skins-1.5/common/images/magnify-clip.png

Portret pędzla Walentego Wańkowicza, 1828

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/e/e4/Dom_A.Mickiewicza_w_Nowogr%C3%B3dku.jpg/220px-Dom_A.Mickiewicza_w_Nowogr%C3%B3dku.jpg

http://bits.wikimedia.org/skins-1.5/common/images/magnify-clip.png

Dom Adama Mickiewicza w Nowogródku

Adam Mickiewicz był synem Mikołaja Mickiewicza herbu Poraj, adwokata sądowego w Nowogródku i komornika mińskiego oraz Barbary z Majewskich, córki ekonoma z pobliskiego Czombrowa.

W latach 1807–1815 uczęszczał do dominikańskiej szkoły powiatowej w Nowogródku. W 1812 miały miejsce dwa ważne wydarzenia w jego życiu: 16 maja umarł jego ojciec, a nieco później przez Nowogródek przeszły wojska Napoleona, maszerujące na Moskwę. Miasto Mickiewicza opanowała atmosfera radości i nadziei na koniec niewoli, jednak kilka miesięcy później ta sama Wielka Armia napoleońska wróciła rozbita i pokonana przez Rosjan.

W 1815 Mickiewicz wyjechał do Wilna w celu podjęcia studiów. Studiował nauki humanistyczne na Uniwersytecie Wileńskim – czołowej uczelni dawnego Wielkiego Księstwa Litewskiego. Studia podjął na Wydziale Nauk Fizycznych i Matematycznych, uczęszczając jednocześnie na wykłady Wydziału Nauk Moralnych i Politycznych oraz Literatury i Sztuk Wyzwolonych. Ciężka sytuacja materialna rodziny po śmierci ojca skłoniła go do podjęcia nauki w uniwersyteckim Seminarium Nauczycielskim, co gwarantowało później zatrudnienie w szkołach carskich. Studia ukończył w 1819 ze stopniem magistra[12].

W okresie studiów w październiku 1817 wespół z Tomaszem Zanem i grupą przyjaciół założył Towarzystwo Filomatów, organizację na wzór wolnomularski, która z czasem przekształciła się w spiskową organizację narodowo-patriotyczną. Związek Filomatów, nieco później założony Związek Filaretów oraz Promieniści służyły organicznej pracy edukacyjno-patriotycznej polskiej młodzieży wileńskiej tamtego okresu. Organizacje te w 1822 roku liczyły już ponad 200 członków[13]. Ich aktywność, cele i coraz wyraźniejsze proniepodległościowe aspiracje nie uszły czujnej uwadze carskich służb policyjnych. Okres końca lat dwudziestych XIX wieku był też świadkiem niespełnionej wielkiej młodzieńczej miłości Mickiewicza do Maryli Wereszczakówny z Tuhanowicz w powiecie nowogródzkim. Młoda Maryla pochodziła z zamożnej i wpływowej szlachty litewskiej, zaś młody Adam ze szlachty zaściankowej. Mimo ich wzajemnego uczucia i przyjacielskich stosunków Mickiewicza z rodziną Maryli, rodzice wymogli na niej wypełnienie wcześniej zawartych zaręczyn z hr. Puttkamerem. Ślady tej niezrealizowanej miłości znaleźć można w znanych wierszach Mickiewicza: Do M... i Do przyjaciół.

Więzienie, zesłanie i emigracja

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/2/26/Mickiewicz-tablica_w_Kownie.JPG/170px-Mickiewicz-tablica_w_Kownie.JPG

http://bits.wikimedia.org/skins-1.5/common/images/magnify-clip.png...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin