Budowa szkieletu. Konspekt lekcji Biologii..doc

(62 KB) Pobierz
Konspekt lekcji biologii w kl

Konspekt  lekcji  biologii  w  kl. I – gimnazjum

 

 

Układ narządu ruchu

 

Temat: BUDOWA  I  FUNCJONOWANIE  SZKIELETU  OSIOWEGO.

 

Zakres treści:

o       Czaszki budowa i funkcja

o       Rola i budowa klatki piersiowej

o       Struktura i funkcje kręgosłupa

 

Cele:

 

-         wiadomości – uczeń :

 

Ø           zna części szkieletu osiowego

Ø           nazywa odcinki kręgosłupa

Ø           wie co to jest skolioza, lordoza i kifoza

Ø           wie z jakich części składa się czaszka

Ø           potrafi wymienić kości mózgoczaszki i trzewioczaszki

Ø           określa budowę klatki piersiowej

 

-         umiejętności – uczeń :

 

Ø     potrafi wskazać na modelu kości mózgoczaszki i trzewioczaszki

Ø     rozumie zależność między kształtem kości czaszki i kręgosłupa a ich funkcją

Ø     określa zależność między budową klatki piersiowej a jej rolą

 

-         postawy i zachowania ucznia :

 

Ø     wykształcenie prawidłowej postawy ciała , która zapobiegnie skrzywieniu kręgosłupa

 

Typ lekcji : lekcja służąca opracowaniu nowego materiału

 

Metody : obserwacja , ćwiczenia , praca z materiałem źródłowym

Forma : praca w grupach

Środki dydaktyczne : model szkieletu , plansze obrazujące skrzywienia kręgosłupa, atlas anatomiczny , kości

 

P r z e b i e g     l e k c j i

 

Faza wstępna:

 

Ø     sprawy organizacyjne

Ø     przypomnienie wiadomości dotyczących składu chemicznego

Ø     przypomnienie budowy fizycznej kości oraz ogólnej funkcji szkieletu

 

Faza realizacji:

 

Ø     Podanie tematu i celów lekcji

Ø     Podział uczniów na 3 grupy. Uczniowie pracują w grupach zadaniowych. W czasie pracy korzystają z podręcznika , atlasów anatomicznych , modeli kości , rysunków schematycznych poszczególnych części szkieletu osiowego.

 

Zadania  dla  grup

 

 

I Grupa – czaszka

1.       Jakie części wyróżniamy w budowie czaszki ?

2.       Określ funkcje mózgoczaszki i trzewioczaszki ?

3.       Na rysunku schematycznym czaszki wpisz nazwy poszczególnych kości ?

 

 

 

Grupa II – kręgosłup

1.    Jaki kształt ma kręgosłup ?

2.    Zaznacz i nazwij odcinki kręgosłupa .

3.    Scharakteryzuj budowę 1 i 2 kręgu.

4.    Rodzaje skrzywień kręgosłupa.

 

 

 

 

Grupa III – klatka piersiowa

 

1.  Jakie kości tworzą klatkę piersiową ?

2.  Rodzaje żeber , zaznacz i napisz nazwę .

3.  Określ funkcje klatki piersiowej.

 

 

 

 

Po 10 minutach uczniowie poszczególnych zespołów charakteryzują części szkieletu osiowego , wskazując kości na modelu szkieletu. Nauczyciel weryfikuje odpowiedzi , uzupełnia wiadomości. W trakcie wypowiedzi uczniów uzupełniamy schemat na tablicy.

 

SZKIELET  OSIOWY

 

 

 

CZASZKA

 

 

 

 

     MÓZGOCZASZKA                                                        TRZEWIOCZASZKA

 

 

k. czołowa                                                                                                      żuchwa

k. ciemieniowe                                                                                                  k. szczękowe

k. potyliczna                                                                                                  k. nosowe

k. skroniowe                                                                                                  k. jarzmowa

k. klinowe                                                                                                  k. podniebienia

 
 
 
KRĘGOSŁUP                                                        KLATKA PIERSIOWA

 

 

 

 

 

Odcinki kręgosłupa:

                                                                     

szyjny – ( 7 kręgów )                                                                      12 par żeber

piersiowy – ( 12 kręgów )                                                        7 par – żebra prawdziwe

lędźwiowy ( 5 kręgów )                                                                      3 pary – zebra rzekome

krzyżowy ( 5 kręgów )                                                                      2 pary – żebra wolne

ogonowy ( 4-5 kręgów )

 

 

 

o       Uczniowie oglądają  kości z różnych części szkieletu osiowego . Zadaniem ich jest  podanie nazw kości , określenie ich  kształtu

     i  miejsca występowania. Po określeniu miejsca występowania –        uczniowie podają  funkcję  danej części szkieletu osiowego.

 

 

Zadanie domowe :

 

Wymień rodzaje skrzywień kręgosłupa oraz metody  zapobiegania im.

 

 

 

                                                                                    Opracowała :

 

                                                                                    Mgr Grażyna Kręcichwost

                                                                                    Nauczycielka biologii

                                                                                    Publicznego Gimnazjum Nr 1

                                                                                    w Zaleszanach

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin