Wykład 15 - PRZYWÓDZTWO A ZARZĄDZANIE.doc

(40 KB) Pobierz
SŁOWNICZEK ORGANIZACJI I ZARZĄDZANIA

PRZYWÓDZTWO  A ZARZĄDZANIE

 

Przywództwo

·         jako proces jest to wykorzystywanie nie polegającego na przymusie wpływu do kształtowania celów grupy lub organizacji, motywowania zachowań nastawionych na osiąganie tych celów oraz pomagania w ustalaniu kultury grupy lub organizacji

·         jako właściwość jest to zestaw cech przypisywanych jednostkom, które są postrzegane jako przywódcy

·         Przywódcy – osoby, które potrafią oddziaływać na zachowania innych bez potrzeby uciekania się do użycia siły; osoby akceptowane przez innych w roli przywódcy

 

Różnice między zarządzaniem i przywództwem

Działalność

Zarządzanie

Przywództwo

Tworzenie programu

Planowanie i sporządzanie budżetu.

Ustalanie szczegółowych kroków i harmonogramów do osiągania potrzebnych wyników; alokacja zasobów niezbędnych do uzyskania tych wyników.

Ustalanie kierunku

Wypracowanie wizji Przyszłości , często odległej, oraz strategii mającej doprowadzić do zmian potrzebnych do urzeczywistnienia tej wizji .

Opracowanie ludzkiej sieci do realizacji programu

Organizowanie i zatrudnianie.

Ustalanie pewnej struktury do spełniania wymogów planu, obsadzanie jej ludźmi, delegowanie odpowiedzialności i władzy formalnej do wykonania planu, zapewnienie polityki i procedur pomagających kierować ludźmi oraz tworzenie metod lub systemów do obserwacji wykonania.

Nadawanie kierunku działaniom ludzi.

Przekazywanie kierunku słowami i czynami  wszystkim tym, których współpraca może być potrzebna , tak by wpłynąć na tworzenie zespołów i koalicji, które będą rozumiały  i akceptowały wizję i strategię.

Działalność

Zarządzania

Przywództwo

Wykonywanie  planów

Kontrolowanie i rozwiązywanie problemów.

Szczegółowa obserwacja wyników na tle planów, identyfikowanie odchyleń, a następnie planowanie i organizowanie rozwiązywania tych problemów.

Motywowanie i inspirowanie.

Wyzwalanie energii ludzi w celu przezwyciężenia  głównych barier politycznych, biurokratycznych i barier  po stronie zasobów, przez zaspokajanie bardzo podstawowych, lecz często niezaspokojonych potrzeb ludzkich.

Wyniki

Stwarza pewien zakres przewidywalności i porządku i może w sposób systematyczny wytwarzać podstawowe wyniki oczekiwane przez różnych zainteresowanych (np. klientów, zawsze mieszcząc się w harmonogramie; akcjonariuszy, zawsze mieszcząc się w budżecie.

Powoduje zmianę, często decydującą; umożliwia uzyskanie  niezwykle użytecznych zmian  (np. nowych wyrobów oczekiwanych przez klientów, nowych podejść do stosunku pracy, które pomagają zwiększyć konkurencyjność firmy)

 

Władza – zdolność wpływania na zachowania innych

W układzie organizacyjnym można zazwyczaj wyróżnić pięć rodzajów władzy:

-          władzę prawomocną (formalną)

-          władzę nagradzania

-          władzę wywierania przymusu

-          władzę przypisywaną

-          władzę ekspercką

Wykład #15: Podstawy organizacji i zarządzania

1

 

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin