Scenariusz sytuacji edukacyjnej
Opracowanie i prowadzenie : Barbara Drążewska
Grupa dzieci 6-letnich
Data: 21.04.2005
Cele ogólne:
- rozwijanie umiejętności tworzenia wypowiedzi na określony temat
- rozbudzanie aktywnych postaw wobec ochrony środowiska (uświadomienie dzieciom współodpowiedzialności za jego stan)
- wzbogacanie słownictwa dzieci o treści ekologiczno – przyrodnicze
- kształtowanie umiejętności korzystania ze zdobytej wiedzy
- rozwijanie wrażliwości na piękno przyrody kształcenie wyobraźni plastycznej
- rozwijanie umiejętności współpracy w grupie
Cele operacyjne:
Dziecko:
- wypowiada się na temat opowiadania
- uzasadnia potrzebę ochrony środowiska
- wie, jakie zachowania sprzyjają środowisku przyrodniczemu
- tworzy wypowiedź kilkuzdaniową, powiązaną logicznie
- aktywnie uczestniczy w zabawach ruchowych
- śpiewa piosenki tematycznie związane ze środowiskiem przyrodniczym, tańczy przy muzyce
- rozwiązuje zadania utrwalające umiejętności czytania i liczenia
- zna znaczenie słowa recycling, rozumie konieczność segregowania odpadów i ponownego ich wykorzystania
- zna niektóre nazwy ptaków wodnych i zwierząt leśnych
- czyta wyrazy i zdania, wyróżnia głoski w wyrazach, słowa w zdaniach
- wykonuje ćwiczenia graficzne ozdabiając pojemniki na śmieci
- wypowiada poprawnie określone grupy spółgłoskowe
- układa i rozwiązuje zadania matematyczne
Metody:
- słowna : rozmowa, opowiadanie
- oglądowa: obserwacja
- poszukująca – zadań stawianych dzieciom
- ćwiczeń praktycznych (zabaw i gier dydaktycznych i ruchowych, przy muzyce )
Formy:
- z całą grupą (zbiorowa jednolita)
- w zespołach (zróżnicowana)
- indywidualna
Środki dydaktyczne:
- płyta CD, ilustracje, karta z zadaniami, szarfy, przybory plastyczne, podręcznik, napisy
Przebieg:
1. „Kle, kle boćku...” zabawa ruchowa z piosenką.
3. Wypowiedzi na temat wysłuchanego opowiadania(dowolne i kierowane).
4. Zestawienie treści wysłuchanego opowiadania z ilustracją w podręczniku. Odczytywanie zdań wykrzyknikowych.
5. „Powietrze, woda, ziemia” – zabawa orientacyjno - porządkowa .
5. „Zwierzęta leśne i ptaki wodne” – utrwalenie umiejętności analizy i syntezy słuchowo-wzrokowej. Ćwiczenia w czytaniu.
6. Układanie zadań matematycznych o zwierzętach leśnych i ptakach wodnych.
7. „Szumi sosna, szumi las...” – ćwiczenia artykulacyjno-słownikowe.
8. „Nasze pomysły na sprzątanie najbliższego otoczenia” – wypowiedzi dzieci
9.Recycling – wprowadzenie pojęcia.
10. „Segregowanie odpadów” – ćwiczenia graficzne.
11. „Dmuchaj na piórko” – zabawa z elementem ćwiczeń oddechowych.
12. „W lesie”, „Nad wodą” – zabawa ruchowo-muzyczna (nagranie Vivaldiego)
agabogusz