Egzamin z Logiki - odpowiedzi.doc

(76 KB) Pobierz
Zdanie analityczne to takie, w którym treść orzecznika zawiera się w treści podmiotu, a jego prawdziwość lub fałszywość określa się poprzez analizę pojęć

1.  Definicja zdarzenia i stanu rzeczy

 

Zdarzenie to fakt, iż rzecz lub osoba R w momencie T wykazała własność W, a w innym momencie T1 tej własności nie wykazała (albo odwrotnie).

 

Stan rzeczy to fakt, iż rzecz czy osoba R w okresie od momentu T do momentu T1 nieprzerwanie wykazywała własność W (np. istniała, pozostawała w pewnym stosunku do innych rzeczy, stale poruszała się ruchem jednostajnym itd.)

 

2.  Definicja zdania prawdziwego i fałszywego

 

Zdanie prawdziwe jest to zdanie, które opisuje rzeczywistość taką, jaka jest, czyli takie, które wiernie „odbija” rzeczywistość.

 

Zdanie fałszywe to zdanie, które opisuje rzeczywistość niezgodnie z tym, jak się ona ma. A więc fałszywie głosi, że tak a tak jest wtedy, gdy w rzeczywistości tak właśnie nie jest. 

 

 

3.  definicja zdania analitycznego, syntetycznego i kontradyktorycznego

 

Zdanie, którego prawdziwość jest przesądzona ze względu na samo znaczenie użytych w nim słów, zdanie, któremu nie można zaprzeczyć bez naruszenia reguł określających znaczenie użytych w nim słów w danym języku nazywamy zdaniem analitycznym.

 

Zdanie analityczne to takie, w którym treść orzecznika zawiera się w treści podmiotu, a jego prawdziwość lub fałszywość określa się poprzez analizę pojęć. Jest to zdanie, które nie wymaga potwierdzenia doświadczeniem, „a priori”.

 

Zdanie syntetyczne są to zdania dotyczące badań cudzych lub własnych, „a posteriori”

Zdanie syntetyczne to zdanie, którego wartości logicznej nie możemy poznać za pomocą reguł wyznaczających znaczenie użytych w nim słów w danym języku. W przypadku tego zdania odwołujemy się w sposób pośredni lub bezpośredni do rozstrzygnięć poprzez doświadczenie, zwłaszcza poprzez zgodne doświadczenie wielu ludzi.

 

Zdanie, którego fałszywość jest przesądzona ze względu na samo znaczenie użytych w nim słów nazywamy zdaniem wewnętrznie kontradyktorycznym na gruncie danego języka.

 

4.  Definicja wypowiedzi zdaniowej niezupełnej

Wypowiedź zdaniowa niezupełna to takie wyrażenie, które na gruncie danego języka nie jest zdaniem w sensie logicznym, lecz spełnia tą rolę, o ile słuchacz zdaje sobie sprawę z pewnych domyślnych uzupełnień wypowiedzi, pominiętych przez mówiącego.

 

 

5.   Zdanie złożone – zdanie w obrębie którego występuje część będąca odrębnym zdaniem

6.   Zdanie egzystencjalne- Zdanie orzekające o istnieniu lub o nieistnieniu przedmiotów jakiegoś rodzaju

7.   Zdanie subsumpcyjne to zdanie, które orzeka, że jakaś klasa A w całości, czy w części zawiera się nie zawiera się w jakiejś klasie B.

Ogólne – orzekające o całej klasie S [„każde S jest (nie jest) ...”],

Szczegółowe – orzekające o niektórych S [„niektóre S są (nie są) ...”],

Twierdzące – „jest”,

Przeczące – „nie jest”

ogólno – twierdzące

Każde S jest P

S a P

ogólno – przeczące

Każde S nie jest P

S e P

szczegółowo – twierdzące

Niektóre S są P

S i P

szczegółowo - przeczące

Niektóre S nie są P

S o P

 

 

 

 

 

 

8.     

9.    

10.       

11.       

 

 

 

 

 

 

 

 

 

8.Funktor koniunkcji oznaczamy znakiem „ · „ lub ٨   i stawiamy między zdaniami składowymi. Warunkiem prawdziwości koniunkcji jest prawdziwość obu zdań składowych.

p

q

p ٨ q

1

1

1

1

0

0

0

1

0

0

0

0

 

9. definicja i matryca alternatywy nierozłącznej

 

Funktor alternatywy nierozłącznej oznaczamy znakiem „ v „  - ma on właściwości znaku dodawania.

p

q

p v q

1

1

1

1

0

1

0

1

1

0

0

0

 

10.                       definicja i matryca alternatywy rozłącznej

 

Funktor alternatywy rozłącznej oznaczmy znakiem „ . Zdanie jest prawdziwe, gdy 1 i tylko 1 z argumentów jest prawdziwy oraz 1 i tylko 1 jest fałszywy.

p

q

p q

1

1

0

1

0

1

0

1

1

0

0

0

 

11.Definicja i matrycja dysjunkcji

Funktor dysjunkcji oznaczamy znakiem „ / „ . zdanie jest prawdziwe jeśli przynajmniej 1 ze zdań składowych jest fałszywe.

p

q

p / q

1

1

0

1...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin