terapia pedagogiczna - terminologia.doc

(34 KB) Pobierz
Termin terapia pedagogiczna przyszedł na grunt pedagogiki z medycyny

Termin terapia pedagogiczna przyszedł na grunt pedagogiki z medycyny

Terapia pedagogiczna jest to oddziaływanie za pomocą środków pedagogicznych (wychowawczych i dydaktycznych) na przyczyny i przejawy trudności dzieci w uczeniu się, mające na celu eliminowanie niepowodzeń szkolnych oraz ich ujemnych konsekwencji.

Terapia pedagogiczna stanowi interwencję wychowawczą zmierzającą do spowodowania określonych, pozytywnych zmian w zakresie sfery poznawczej i emocjonalnej oraz motywację w strukturze wiedzy i umiejętności szkolnych dziecka. Celem nadrzędnym terapii pedagogicznej jest stworzenie możliwości wszechstronnego rozwoju umysłowego, psychicznego i społecznego dzieciom z utrudnieniami rozwojowymi, rozwoju na miarę ich możliwości.

Sfery terapii pedagogicznej (za Tyszkową)

1.     poznawcza

2.     emocjonalno- motywacyjna

3.     wiadomości i umiejętności

Przedmiotem oddziaływań terapeutycznych jest dziecko, jego zaburzenia rozwojowe i trudności szkolne, określone przez specjalistyczna diagnozę.

Podmiotem terapii pedagogicznej jest nauczyciel terapeuta wyposażony w odpowiednią wiedzę i umiejętności oraz posiadający predyspozycje psychiczne potrzebne do tego rodzaju pracy.

Celem operacyjnym terapii pedagogicznej jest stymulowanie rozwoju funkcji psychomotorycznych, wyrównywanie braków w wiadomościach i umiejętnościach uczniów, eliminowanie niepowodzeń szkolnych oraz ich emocjonalnych i społecznych konsekwencji. Zbiór celów operacyjnych jest programem terapii.

Terapia pedagogiczna jako działalność dydaktyczna i wychowawcza wymaga sformułowania zasad postępowania, którymi powinien kierować się nauczyciel terapeuta, aby zrealizować założone cele.

Terapeuta (nauczyciel), który prowadzi terapie musi być wyposażony: w wiedzę, umiejętności i musi posiadać predyspozycje. Nauczyciel powinien posiadać odpowiednią wiedze o odpowiednich zaburzeniach oraz powinien posiadać predyspozycje do wykonywania zawodu (zdolność empatii)

W terapii pedagogicznej powinno dążyć się do więzi między nauczycielem, a uczniem (obopólna akceptacja )

Nauczyciel terapeuta powinien:

v    Opierać się na tzw. punktach archimedesowych: (w każdym dziecku odnajdujemy jego mocne strony unikać wyszukiwania punktów achillesowych).

v    Opierać się na tym co w dziecku jest dobre.

KTO MOŻE BYĆ TERAPEUTĄ?

Każdy nauczyciel powinien być terapeutą. Postępowanie terapeuty- wychowawcy jest to proces polegający na organizowaniu odpowiednich do diagnozy zaplanowanych sytuacji wych.- terapeutycznych, których wpływ na dziecko dokonuje się przede wszystkim za pomocą metod i środków pedagogicznych z uwzględnieniem aspektów psychoterapeutycznych jako  niezbędnego elementu tego sukcesu. Jego istotą jest takie organizowanie aktywności wychowanka by przez zaspokojenie jego potrzeb wyzwalać aktywność a także usprawnianie zaburzonych procesów korygowanie braków i kompensowanie ich przy jednoczesnym oparciu się na najmocniejszych stronach jednostki umożliwiających jej pełny, dalszy rozwój.

Terapia pedagogiczna jest:

1.     ukierunkowana na jednostkę

2.     przebieg terapii pedagogicznej jest w 100% uzależniony od indywidualnych możliwości jednostki i zawsze powinien być poprzedzony diagnozą pedagogiczną

3.     terapia opiera się na konkretnych zadaniach ( nie ocenia się dziecka, oraz dziecka się nie porównuje, w terapii eliminuje się porażki)

4.     W terapii pedagogicznej nie ma rywalizacji , nie ma pośpiechu (pracujemy w odpowiednim tempie dla odpowiedniego dziecka)

5.     nauczyciel, który  prowadzi terapie powinien być o wysokich kwalifikacjach, które powinien poszerzać

EFEKTYWNOŚC TERAPII JEST funkcją: Et = f ( D,T,W,S,A,J)

D- diagnoza

T- terapeuta (jego osobowość i specjalistyczna wiedza)

W- wychowanek (razem z jego zaburzeniami, z jego potrzebami)

S- sytuacje terapeutyczne

A- atmosfera terapeutyczna (rozum jako więź miedzy terapeutą a wychowankiem)

I- intensywność terapii i czas jej trwania)

Ważne jest w terapii jest to aby nasze działanie było swoistą interwencją w proces wychowania dziecka

Zgłoś jeśli naruszono regulamin