W kurniku.doc

(24 KB) Pobierz

W kurniku

Muzyka l      zabawa

Zabawa ruchowa do ścieżki dźwiękowej

Udział biorą:

Kogut, kury, pisklęta.

Wersja pierwsza

Dzieci dzielimy na trzy grupy: koguty, kury i kurczaki. Każda z grup siada na podłodze w trzech różnych miejscach, tak aby pozostała pomiędzy nimi wolna przestrzeń.

Kiedy rozlega się pianie koguta, dzieci z grupy kogutów wstają, wychodzą na środek i przechadzają się z rękoma na biodrach w rytm muzyki (w rytmie ćwierćnut). Kiedy rozpocznie się gdakanie kur, koguty wracają na miejsce, a dzieci grające rolę kur wybiegają na środek, siadają "na grzędzie" i "wysiadują jaja". Kiedy dzieci usłyszą pisk kurczaków, kury wracają na swoje miejsce, a do zabawy włączają się kurczaki, które biegają poruszając "skrzydełkami". Zabawę kontynuujemy, aż do zakończenia muzyki, powtarzając odpowiedni powyższe czynności.

Temat: Zwierzęta

Wykorzystano utwór:

"Java Jive" C1940

Drakę, Oakland,

sekwencjonowała: Katarzyna Komińska

Wersja druga

Podobnie jak w poprzednim przypadku, dzieci dzielimy na trzy grupy, czyli koguty, kury, kurczaki, lecz tym razem dodatkowo wybieramy troje dzieci, które będą zajmowały się karmieniem ptaków. Jak uprzednio, każda z grup siada na wyznaczonym miejscu. Dzieci wybrane do "karmienia ptaków" stoją na środku, jedną ręką trzymając fartuszek tak jakby miały nasypane w nich ziarenka. Przy pianiu koguta, dzieci z ziarenkami podchodzą do grupy kogutów i je karmią, koguty natomiast udają że dziobią ziemię zbierając rozsypane ziarno. Kiedy rozlegnie się gdakanie kur, kończy się karmienie kogutów i rozpoczyna się karmienie kur. W ten sam sposób dzieci karmią pisklęta.

 

Zabawa

 

 

Wersja trzecia

Dzieci dzielimy na dwie grupy. Jedna grupa to kury, a druga kurczaki. Jedno dziecko zostaje kogutem. Wytyczamy też miejsce, które będzie kurnikiem i miejsce, które będzie podwórzem. Kury i kurczaki siedzą po przeciwnych stronach sali ("na podwórzu"). Kogut stoi pomiędzy dwoma grupami. Na dźwięk piania koguta, dziecko go naśladujące przechadza się trzymając ręce do tyłu, "pilnując porządku na podwórzu". Pozostałe dzieci pozostają na swoich miejscach. Na dźwięk gdakania kur, dzieci z tej grupy wybiegają na środek sali, a kogut próbuje je złapać. Dzieci, które zostaną złapane idą do kurnika.

Na pisk kurcząt, kury, które nie zostały złapane wracają na swoje miejsce "na podwórzu", a do zabawy włączają się pisklęta, które wychodzą na środek. Kogut próbuje teraz złapać jak najwięcej piskląt do kurnika. Kiedy ponownie usłyszymy

pianie koguta, nie złapane pisklęta wracają na swoje miejsca, a kogut ponownie przechadza się. Zabawa toczy się dalej odpowiednio do poszczególnych fragmentów utworu.

Wersja czwarta

Jest to prosta instrumentacja. Dzieci ponownie zostają podzielone na trzy grupy: koguty, kury i kurczaki. Każda z grup otrzymuje odpowiednie instrumenty, Grupa kogutów -drewienka, kur - grzechotki, kurczaki - trójkąty. Podczas muzyki, której towarzyszy pianie koguta grają drewienka w rytmie ćwierćnut. Kiedy dzieci usłyszą gdakanie kur, drewienka kończą grę, włączają się grzechotki grając w rytmie ósemek. Na pisk kurcząt, grę rozpoczynają trójkąty, natomiast grzechotki milkną.

Temat: Zwierzęta

Zgłoś jeśli naruszono regulamin