4.doc

(36 KB) Pobierz

Systemy gwarantowania depozytów

Bankowy Fundusz Gwarancyjny

 

 

1.       System gwarantowania środków pieniężnych zgromadzonych na rachunkach bankowych jest integralnym elementem sieci bezpieczeństwa finansowego – safety net.

 

 

Charakter gwarantowania depozytów:

-        bezpośredni – polega na wypłacie środków klientom banków, które upadły,

-        pośredni – polega na udzieleniu wsparcia finansowego bankom przeżywającym kłopoty.

 

Systemy gwarantowania depozytów istnieją w większości krajów rozwiniętych, jednakże przyjęte rozwiązania są różne. Cel pozostaje taki sam – dążenie do zapewnienia stabilności systemu bankowego.

 

 

2.       Cele działania instytucji gwarantującej depozyty zgromadzone w bankach:

stabilizacja systemu bankowego poprzez zmniejszenie możliwości wystąpienia masowych wypłat depozytów, ochrona konsumenta, przeciętnego klienta, które najczęściej nie jest w stanie ocenić sytuacji finansowej banku (instytucji zaufania publicznego), w którym składa swoje oszczędności.

 

W Polsce obowiązek gwarantowania depozytów spoczywa na BFG – Bankowym Funduszu Gwarancyjnym, którego działalność określa Ustawa z dnia 14 grudnia 1994 roku o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym. Rozpoczął działalność w lutym 1995 roku.

 

 

3.       BFG informuje, że od dnia 28 listopada 2008 r. obowiązuje podwyższony limit gwarancji środków zgromadzonych w banku przez jednego deponentado 50.000,00 euro.

              Podstawa prawna: ustawa z dnia 23 października 2008 r. o zmianie ustawy o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym (Dz.U. Nr 209, poz. 1315).

 

 

4.       Obszary działalności BFG:

 

-        działalność gwarancyjna,

-        działalność pomocowa,

-        działalność kontrolna,

-        działalność informacyjna i analityczna,

-        nadzór nad umownym systemem gwarantowania depozytów.

 

 

 

5.       BFG, Działalność gwarancyjna

 

Kwota depozytów nie przekraczająca równowartości w złotych 50 000 euro jest gwarantowana                   w całości.

 

Ochronie podlegają imienne depozyty złotowe i walutowe:

-     osób fizycznych,

-     osób prawnych, w tym jednostek samorządu terytorialnego,

-     jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej, o ile posiadają zdolność prawną,

-     szkolnych kas oszczędnościowych i pracowniczych kas zapomogowo-pożyczkowych.

 

6.       Zasady obliczania kwoty gwarantowanej:

kwota gwarantowana obliczana jest od sumy środków ulokowanych na wszystkich rachunkach (np. lokatach terminowych, bieżących, oszczędnościowo-rozliczeniowych) jednej osoby w danym banku,

w przypadku rachunku wspólnego każdemu ze współposiadaczy przysługuje odrębna kwota gwarantowana do wysokości gwarancji.

 

Waluta wypłaty środków gwarantowanych: Niezależnie od waluty w jakiej nominowany jest depozyt, wypłata środków gwarantowanych następuje w złotych po przeliczeniu wartości wkładu walutowego wg kursu NBP z dnia upadłości.

 

7.       BFG, Działalność pomocowa

 

Bankowy Fundusz Gwarancyjny oprócz gwarantowania depozytów udziela pomocy finansowej ukierunkowanej na zapobieganie upadłościom banków, poprzez finansowanie realizacji programów restrukturyzacyjnych bankom będącym w sytuacji niebezpieczeństwa niewypłacalności.

 

BFG, Działalność analityczna

 

Analiza informacji o bankach ma na celu odpowiednio wczesną identyfikację zagrożeń w sektorze bankowym, pozwalającą na określenie potencjalnych zobowiązań gwarancyjnych BFG. Wczesna identyfikacja potencjalnego niebezpieczeństwa niewypłacalności poszczególnych banków umożliwia także podjęcie przez Fundusz niezbędnych działań zapobiegawczych we współpracy z nadzorem nad rynkiem bankowym i z innymi instytucjami, w ramach sieci bezpieczeństwa finansowego.

 

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin