Ciepło, cieplej, gorąco wprowadzenie do zagadnień zmian klimatu.pdf

(257 KB) Pobierz
240526125 UNPDF
!
11
Zawarte w książce scenariusze są tylko naszą propozycją tego,
w jaki sposób można mówić młodzieży o zmianach klimatu,
zachęcamy do ich modykacji i dostosowania do możliwości
czasowych, poziomu wiedzy i zaangażowania uczniów.
Do większości scenariuszy powstały karty pracy, które znajdują
się na końcu publikacji. Ich numeracja jest zgodna z numeracją
samych scenariuszy.
Wszystkie scenariusze wraz z kartami pracy dostępne są
w Internecie na naszych stronach:
www.zrodla.org oraz www.klimat.edu.pl
Ciepło, cieplej, gorąco – wprowadzenie do zagadnień zmian klimatu
1
Cel zajęć: Wprowadzenie do zagadnień związanych
ze zmianami klimatu, wyjaśnienie podstawowych pojęć
i procesów.
Przebieg zajęć:
Wprowadzenie do tematu
Zajęcia rozpoczynamy od powitania i pytania uczniów
o ich samopoczucie. Po wysłuchaniu odpowiedzi zadajemy
pytanie od czego zależy samopoczucie, co uczniów na-
straja pozytywnie albo negatywnie gdy się rano obudzą.
Z pewnością jedną z odpowiedzi będzie pogoda. Prosimy
uczniów, aby każdy z nich zastanowił się, jaką porę roku
najbardziej lubi biorąc pod uwagę warunki pogodowe i stan
przyrody np. kwitnące drzewa wiosną, puszysty śnieg, ciepło
latem albo kolory jesiennych liści i grzyby w lesie. Ustalamy,
w którym roku sali lekcyjnej znajduje się dana pora roku
i prosimy uczniów aby stanęli w tym rogu sali, w który jest
przyporządkowany ulubionej porze roku. Po zajęciu miejsc
prosimy uczniów, aby w ciągu kilku minut przedyskutowali
co najbardziej lubią w danej porze roku. Uczniowie mogą
sporządzić notatki, tak aby łatwiej było później zreferować
obrady grupy. Następnie prosimy o krótkie prezentacje grup.
Po zakończeniu stawiamy pytanie czy faktycznie opisane
pory roku tak właśnie wyglądają? Odwołujemy się do do-
świadczeń i wspomnień uczniów i w razie potrzeby zadajemy
pytania pomocnicze (czy na Gwiazdkę był śnieg, czy w czasie
ferii zimowych można było jeździć na sankach, kiedy zaczęła
się wiosna, czy była „złota polska jesień” ubiegłej jesieni,
czy latem była piękna pogoda czy też ciągłe ulewy, trąby
powietrzne albo niemiłosierny upał, czy pamiętają opady
gradu w sierpniu?). Okazuje się, że wcale nie możemy być
pewni tego, że zimą ulepimy bałwana a latem wypoczniemy
przy sprzyjającej pogodzie, pogoda nie jest już tak przewi-
t
Cele operacyjne:
uczeń potra opisać własnymi słowami zjawisko efektu
t
cieplarnianego
rozumie pojęcia: atmosfera, klimat, zmiany klimatu, efekt
t
cieplarniany, gazy cieplarniane, globalne ocieplenie
potra własnymi słowami wyjaśnić dlaczego klimat się
t
ociepla
wymienia sytuacje i działania, które niekorzystnie wpły-
t
wają na klimat
dostrzega i rozumie wpływ działalności człowieka na
t
środowisko
rozumie osobistą odpowiedzialność za zmiany klimatu
t
kształci myślenie przyczynowo-skutkowe
Środki: karty pracy nr 1 dla wszystkich uczniów, brystol
formatu A1, kolorowy papier lub pastele lub farby, małe
białe karteczki (np. A6), markery (albo w wersji uproszonej
5-6 dużych arkuszy papieru w zależności od ilości grup,
markery, kredki). Opcjonalnie do eksperymentu: dwa takie
same termometry, butelka typu PET lub szklana z białego
szkła.
Czas trwania: dwie godziny lekcyjne
Miejsce zajęć: sala lekcyjna
Grupa wiekowa: klasy IV-VI SP
240526125.002.png
12
dywalna jak kiedyś. Dla większego zaciekawienia uczniów
prowadzący może powiedzieć i jednocześnie pokazać, że
on na wszelki wypadek nosi ze sobą rękawiczki i szalik (jeśli
zajęcia obywają się w sezonie letnim) albo emulsję do opala-
nia (gdy zajęcia odbywają się w sezonie jesienno-zimowym).
Uczniowie zaintrygowani zachowaniem prowadzącego bar-
dziej zaangażują się w aktywny udział w zajęciach. Zadajmy
pytanie dlaczego właściwie z pogodą ostatnio dzieje się coś
dziwnego. Z pewnością pojawi się odpowiedź, że to wina
globalnego ocieplenia, zmian klimatu. Mówimy, że to właśnie
jest tematem naszych zajęć.
Nauczyciel informuje uczniów, że efekt cieplarniany jest
bardzo istotnym dla życia na Ziemi czynnikiem. Bez efektu
cieplarnianego temperatura na Ziemi wynosiłaby około -18
º C i życie nie mogłoby się rozwinąć. Problemem więc nie
jest samo istnienie efektu cieplarnianego lecz jego wzrost
poprzez nadmierne skumulowanie gazów cieplarnianych.
Pytamy uczniów czy znają jakieś gazy cieplarniane, ewen-
tualnie prowadzący sam wymienia najważniejsze z nich
(dwutlenek węgla, metan, para wodna).
Źródła gazów cieplarnianych oraz ilustracja efektu
cieplarnianego
Czas na najważniejsze pytanie tej lekcji – skąd się biorą
gazy cieplarniane? Tę część zajęć można przeprowadzić na
dwa sposoby.
Pierwszy z nich: dzielimy uczniów na 4-5 osobowe grupy,
dajemy każdej grupie jeden duży arkusz papieru, kredki
lub markery. Prosimy uczniów aby zilustrowali w formie
plakatu efekt cieplarniany, w ten sposób, aby warstwa gazów
cieplarnianych składała się z chmurek na których wypisane
będą źródła tych gazów (np. spaliny samochodowe, dym
z pożaru lasu, CO 2 z elektrowni, która produkuję prąd do
naszego telewizora, lamp, pralki, spaliny z samolotu, metan
z hodowli bydła lub z rozkładających się śmieci oraz natural-
ne źródła gazów cieplarnianych np. wulkany, bagna). Rolą
nauczyciela jest inspirowanie uczniów, zadawanie pytań
pomocniczych, tak aby odpowiedzi były jak najbardziej
różnorodne i wyczerpujące.
Do drugiej wersji potrzebne będą: brystol formatu A1,
kolorowy papier lub pastele lub farby, małe białe karteczki
(np. A6), markery. Uczniowie (pojedynczo lub w grupach)
na małych karteczkach wypisują źródła gazów cieplarnia-
nych, na każdej kartce powinna być napisana tylko jedna
informacja. Mogą to być bardzo szczegółowe informacje
np. CO 2 , który powstał przy produkcji prądu do mojego
komputera, do podgrzania wody na herbatę albo do mycia,
spaliny z autobusu itp. Następnie napisy na kartkach wy-
cinamy lub wydzieramy na kształt chmurek, które posłużą
do wykonania wspólnego posteru przedstawiającego efekt
cieplarniany. Wykonanie posteru może być również pracą
domową zespołów uczniów. Poster należy zachować do
kolejnych zajęć.
Wykreślanka i omówienie pojęć
Prowadzący rozdaje uczniom powieloną kartę pracy,
na której ukryte są pojęcia związane z tematem dzisiejszej
lekcji. Zadaniem uczniów jest odnalezienie tych słów, a na-
stępnie wpisanie ich w odpowiednie miejsca w tekście oraz
odczytanie hasła*. Po zakończeniu zadania prowadzący
prosi o omówienie własnymi słowami tych pojęć, tak aby
sprawdzić ich rozumienie, a następnie uzupełnia wypowiedzi
o dodatkowe informacje i omawia na przykładach zjawisko
efektu cieplarnianego oraz zmiany klimatu.
Prowadzący informuje uczniów, że w ostatnim stuleciu
średnia temperatura na Ziemi wzrosła o 0,7 º C i wzrasta coraz
szybciej. Naukowcy prognozują, temperatura nadal będzie
rosła do 1.5-7 º C w zależności od podejmowanych działań.
Dla scenariuszy najbardziej optymistycznych wzrost tempe-
ratury do 2050 będzie wynosił 2 º C, jeśli emisja utrzyma się na
obecnym poziomie. Podniesienie temperatury o ponad 2 º C
w stosunku do okresu przedindustrialnego może spowodo-
wać m.in. topnienie lodowców i lądolodów, podniesienie
poziomu oceanów, co spowoduje zatopienie wielu terenów
a nawet całych wyspiarskich krajów, znacznie częściej będą
występować klęski żywiołowe takie jak powodzie, susze,
huragany, pojawią się nowe choroby ludzi i zwierząt, a dzi-
siejsze choroby tropikalne staną się groźniejsze, pojawią
się szkodniki, zmiana temperatur i ilości opadów wpłynie
m.in. na rolnictwo. Zjawisko wzrostu średniej temperatury
na Ziemi nazywamy globalnym ociepleniem (globalnym,
bo dotyczy całej Ziemi czyli globu).
Aby lepiej zobrazować zjawisko efektu cieplarniane-
go (szklarniowego) możemy odwołać się do doświadczeń
uczniów. Pytamy skąd wzięła się nazwa efektu szklarniowego,
pytamy czy ktoś z uczniów był w szklarni. Jeśli nie, prosimy
uczniów by przypomnieli sobie jaka temperatura panuje
w samochodzie pozostawionym na upale, poddanym bezpo-
średniemu działaniu promieni słonecznych. O ile istnieje taka
możliwość warto zabrać uczniów na wycieczkę do szklarni,
albo przeprowadzić mały eksperyment. Wystarczy wziąć dwa
takie same termometry, butelkę typu PET lub duży szklany
słoik. Do pojemnika (butelki, słoika) należy włożyć termometr,
a następnie zamknąć go. Pojemnik wystawiamy na działanie
światła słonecznego a obok kładziemy drugi termometr.
Należy zwrócić uwagę, aby obydwa termometry znajdowały
się obok siebie w takich samych warunkach, by były tak samo
nasłonecznione. W razie niepogody doświadczenie można
przeprowadzić z wykorzystaniem lampy, która zastąpi słońce.
Po kilkunastu do kilkudziesięciu minutach zaobserwować
można wyraźną różnicę we wskazaniach termometrów.
Termometr znajdujący się w zakręconej butelce lub słoiku
będzie wskazywać znacznie wyższą temperaturę.
Podsumowanie – kto odpowiada za zmiany klimatu?
Siadamy w kole i omawiamy przygotowane prace (lub
same chmurki jeśli plakat uczniowie będą przygotowywać
w domu). Uczniowie odczytują na głos wypisane wcześniej
źródła gazów cieplarnianych. Po każdej odczytanej chmurce,
nauczyciel pyta wszystkich uczniów: a czy ty to robisz? czy
ty z tego korzystasz? (np. odczytujemy z chmurki: „spaliny
z autobusu”, nauczyciel pyta: „a czy ty jeździsz autobusem?”
albo „CO 2 , który powstał przy produkcji prądu do podgrzania
wody na herbatę” – „a czy ty pijesz herbatę?”). Jeśli odpo-
wiedź dla danego ucznia jest twierdząca powinien on na
chwilę wstać. Ćwiczenie to ma na celu wskazanie, że każdy
z nas jest odpowiedzialny za globalne ocieplenie. Z jednej
strony uświadamiamy sobie, że jesteśmy po części winni
zmianom klimatu, ale z drugiej jest to bardzo pozytywna
wiadomość, gdyż oznacza ona, że każdy z nas ma szansę
i możliwość ratować świat przed zmianami klimatu. Tą opty-
mistyczną myślą kończymy zajęcia.
*
Codziennie rano, zanim się ubierzemy, wyglądamy przez
okno, żeby zobaczyć jaka dziś jest pogoda . Kiedy ktoś wyjeż-
dża na wycieczkę do odległego kraju mówi, że tam panuje
inny klimat . Te dwa pojęcia znaczą zupełnie coś innego.
Pogoda to zmieniające się z godziny na godzinę zjawiska
takie jak wiatr czy opady, zaś klimat to ogół zjawisk pogo-
dowych na danym obszarze w okresie wieloletnim. Ziemię
otacza atmosfera czyli gazowa powłoka i to ona umożliwia
rozwój życia na Ziemi. W skład atmosfery wchodzą gazy
cieplarniane , które zatrzymują promieniowanie słoneczne
odbite od Ziemi. W ten sposób powstaje efekt cieplarniany,
na Ziemi robi się coraz cieplej, podnosi się średnia tempera-
tura . Z tego powodu zmienia się życie na ziemi, niedźwiedzie
polarne tracą miejsce do życia w wyniku topnienia lodowca ,
podnosi się poziom mórz i wielu terenom grozi zatopienie.
Gwałtowne opady deszczu powodują powodzie na terenach
nadrzecznych oraz niżej położonych.
Często opadom towarzyszy bardzo intensywny wiatr
czyli huragan albo trąba powietrzna zwana inaczej torna-
dem . Z drugiej strony coraz częściej będzie bardzo gorą-
co, dokuczać nam będzie długotrwały upał . Brak opadów
i gorąco spowoduje suszę na polach, łąkach i w lasach.
13
Często będą wybuchały pożary w lasach, a zmniejszenie
plonów rolnych w wielu regionach świata spowoduje głód
i niedożywienie.
Świat za 50 lat – Prognozowane skutki ocieplenia klimatu
2
Cel zajęć: Uświadomienie uczniom prognozowanych
skutków społeczno-polityczno-przyrodniczych zmian klimatu.
Przebieg zajęć:
t
Cele operacyjne:
uczeń rozumie, że działalność ludzi zamieszkujących
Wprowadzenie do tematu
Uczniowie wraz z prowadzącym siadają w dużym kole.
Zajęcia rozpoczynamy od przypomnienia dlaczego klimat się
ociepla. Przypominamy lub uświadamiamy uczniom, że od
czasów przedindustrialnych (rok wyjściowy do analiz wzrostu
emisji gazów cieplarnianych przyjmuje się rok 1750) średnia
temperatura na Ziemi podniosła się 0,7 º C i wzrasta coraz
szybciej. Naukowcy prognozują, że jeśli emisja gazów cie-
plarnianych utrzyma się na obecnym poziomie to najpóźniej
w 2050 roku temperatura wzrośnie o 2 ºC, ale biorąc pod
uwagę bardzo szybki rozwój przemysłowy krajów takich jak
Chiny, Indie, Indonezja czy Meksyk może to nastąpić nawet
w 2035 roku. Te 2 ºC uznano za wielkość graniczną, jeśli wzrost
temperatury nie zostanie powstrzymany przed osiągnięciem
tego pułapu skutki przyrodnicze a w konsekwencji społeczne
będą nagłe i nieodwracalne i dotkną całego globu.
t
bogate kraje północy ma wpływ na życie ludzi na ca-
łym świecie a w szczególności na mieszkańców krajów
ubogiego południa
wymienia przykładowe skutki zmian klimatu (ocie-
t
plenie klimatu, topnienie lodowców, wzrost poziomu
wód, wyginięcie zwierząt i roślin, anomalie pogodowe,
zmiany w ekosystemach, zmiana stref klimatycznych,
rozprzestrzenianie chorób zakaźnych, obumieranie raf
koralowych, konikty społeczne wynikające z klęski
głodu, barku dostępu do wody pitnej)
uświadamia sobie wpływ zmian klimatu na życie orga-
t
nizmów w różnych rejonach świata
wskazuje ekosystemy najbardziej narażone na skutki
zmian klimatu.
Środki: duży arkusz papieru (lub dwa połączone ra-
zem) na mapę myśli, markery co najmniej w 3 kolorach,
ok. 12 małych karteczek (np. 10x10 cm), plansza z mapą
konturową Polski lub stara mapa samochodowa Polski, karta
pracy nr 2.
Mapa myśli
Na podłodze albo na złączonych stołach rozkładamy
papier (dwa sklejone ze sobą arkusza A1), na środku w kole
zapisujemy hasło „skutki zmian klimatu” , na stole kła-
dziemy różnokolorowe pisaki. Wyjaśniamy, że opracujemy
wspólną mapę myśli. Omawiamy tę metodę i przedstawiamy
zasady pracy.
Mapa myśli to taki sposób notowania, który pozwala
odwzorować chaotyczny (nielinearny) sposób ludzkiego
myślenia. Do narysowania mapy potrzebujemy dużej po-
Czas trwania: dwie godziny lekcyjne
Miejsce zajęć: sala lekcyjna
Grupa wiekowa: klasy IV-VI SP
240526125.003.png 240526125.004.png
14
wierzchni i kolorowych pisaków, oprócz zapisanych słów
powinniśmy używać rysunków, symboli, kolorów. Zawsze
w centralnej części mapy w formie rysunku lub dużego
wyraźnego napisu umieszczamy problem, tytuł, coś nad
czym pracujemy. Od niego odchodzą najważniejsze skoja-
rzenia, które dalej rozgałęziają się na coraz bardziej drobne
i szczegółowe. Mapa powinna mieć promienistą strukturę
z licznymi rozgałęzieniami.
Nasza mapa myśli ma pokazać wszelkie skutki zmian
klimatu, nie tylko te bezpośrednie, ale także pośrednie np.
Po wyczerpaniu wszystkich pomysłów przestępujemy do
omówienia mapy, tak aby wszyscy uczniowie zapoznali się
z wynikami pracy. Praca pomimo, że powstawała grupowo,
składa się z wpisów i rysunków poszczególnych uczniów,
należy więc pracę omówić. Warto zapytać także jakie tereny
są najbardziej zagrożone skutkami zmian klimatu, jakie
społeczeństwa odczują najbardziej te zmiany.
Prosimy uczniów o przestawienie wniosków, które płyną
z mapy oraz o wyrażenie swoich wrażeń i reeksji nt. tego
co może się stać w nie tak przecież odległym czasie jeśli nie
powstrzymamy zmian klimatu.
przykład mapy myśli
Wpływ zmian klimatu na Polskę
Uczniowie podzieleni na 3-4 osobowe grupy otrzymują
karty pracy, małą kartkę oraz pisaki. Zadaniem uczniów jest
zapoznać się z otrzymanym tekstem, podkreślić w nim miej-
scowości, tereny objęte opisem. W czasie kiedy uczniowie
zapoznają się z tekstem, prowadzący przygotowuje dużą
konturową mapę Polski (może to być po prostu schematyczny
rysunek na dużym arkuszu papieru z zaznaczonymi miastami
wojewódzkimi i głównymi rzekami) albo mapę samochodową
Polski (należy wziąć jednak pod uwagę, że uczniowie będą po
niej rysować, dlatego warto wykorzystać starą nieaktualną już
mapę, albo kupioną w księgarni z „tanią książką”).
Kiedy uczniowie wykonają pierwsze zadanie, przypo-
minamy jak wyglądają typowe znaki topograczne (karto-
graczne) stosowane na mapach. Przypominamy, że znaki
mogą być punktowe (np. drzewo, miasto), liniowe (rzeka,
granica) i powierzchniowe (np. las), omawiamy je na przy-
kładach korzystając z map. Następnie prosimy uczniów
aby zaprojektowali prosty symbol dla opisanego zjawiska,
który będzie używany na mapie. Symbol należy narysować
na małej kartce i opisać, tak aby po naklejeniu karteczek na
mapę powstała legenda.
Po zakończeniu pracy grupy na podstawie tekstu kolejno
omawiają skutki zmian klimatu w Polsce i nanoszą na mapę
wszystkie opisane w tekście wydarzenia za pomocą wymyślo-
nego symbolu w miejscu (na terenie), w którym wydarzenie
miało miejsce (kolorem czerwonym), a także prognozowane
przyszłe klęski żywiołowe (kolorem czarnym).
W pierwszym etapie pracy uczniowie wpisują główne
skutki zmian klimatu (topnienie lodowców i lądolodów,
podniesienie poziomu oceanów, co spowoduje zatopienie
wielu terenów a nawet całych wyspiarskich krajów, klęski
żywiołowe: powodzie, susze, pożary, huragany, choroby
ludzi i zwierząt, rozwój chorób tropikalnych, szkodniki,
zmiana temperatur i ilości opadów co wpłynie m.in. na
rolnictwo).
Następnie prosimy o uzupełnienie mapy o wydarzenia
i skutki pośrednie, które wynikają ze skutków głównych. Rolą
nauczyciela jest zadawanie pytań naprowadzających, które
ułatwią uczniom uzupełnianie mapy. Nauczyciel także może
się włączyć w rysownie mapy, uzupełniając ją o treści, które
są uczniom nieznane.
Podsumowanie zajęć – dlaczego trzeba chronić
klimat?
Ostatnim zadaniem będzie wykonanie indywidualne
rysunków do hasła-pytania „dlaczego trzeba chronić klimat?”
rysunki mają ilustrować odpowiedź na to pytanie (np. żeby
uratować gdańską starówkę, żeby uratować niedźwiedzie
polarne, żeby dzieci w Bangladeszu mogły chodzić do szkoły,
żeby w Afryce nie było wojen o wodę itp.).
240526125.005.png
Klimatyczni - co każdy z nas może zrobić dla ochrony klimatu.
15
3
Cel zajęć: Uświadomienie uczniom ich wpływu na zmia-
ny klimatu oraz wskazanie działań na rzecz ochrony klimatu
i zmotywowanie do nich.
za ochronę klimatu. Pojawić się mogą takie odpowiedzi
jak rządy, rmy (fabryki, korporacje), Amerykanie (lub inne
narody), dorośli, wszyscy, my. W tym miejscu prowadzący
omawia w formie króciutkiego kilkuminutowego wykładu
inicjatywy międzynarodowe związane z ochroną klimatu
(należy zwrócić uwagę na wspólną ale zróżnicowaną od-
powiedzialność poszczególnych krajów w tym historycz-
ną, wpływ międzynarodowych ustaleń na prawo krajowe
i ograniczenia emisji).
t
Cele operacyjne:
uczeń zauważa związek pomiędzy swoimi zachowaniami
t
życia codziennego a zmianami klimatu
dostrzega i rozumie wpływ działalności człowieka na
środowisko
potra wyjaśnić i wymienić dziania mające na celu ogra-
t
t
niczenie emisji gazów cieplarnianych
zauważa daleko idące powiązania łączące różne elemen-
Przyczyny zmian klimatu
Przechodzimy do najważniejszej części zajęć poświeco-
nej osobistej odpowiedzialności uczniów za zmiany klimatu
i poznaniu działań życia codziennego mających na celu
ochronę klimatu.
Prosimy uczniów aby raz jeszcze przypomnieli jaka jest
przyczyna zmian klimatu (nadmierna emisja gazów cieplar-
nianych i ograniczanie powierzchni zielonych w tym lasów),
jakie są najważniejsze gazy cieplarniane (dwutlenek węgla
i metan) i skąd się biorą (spalanie paliw kopalnych węgla
i ropy na cele energetyczne i w transporcie, spalanie odpa-
dów, hodowle bydła, uprawa ryżu, wysypiska śmieci).
Jeśli realizowaliśmy wcześniej zajęcia pt. „Ciepło, cieplej,
gorąco” wieszamy stworzoną wówczas planszę przedstawia-
jącą schemat efektu cieplarnianego, gdzie warstwa gazów
cieplarnianych składa się z chmurek odnoszących się do róż-
nych codziennych zachowań uczniów (podróż samochodem,
gotowanie wody na herbatę itp.). Omawiamy raz jeszcze
rysunek kładąc nacisk na te działania każdego z nas, które mają
wpływ na zmiany klimatu. Przywołujemy kilka lub kilkanaście
przykładów z życia i omawiamy je szczegółowo (np. jaki wpływ
na efekt cieplarniany ma pranie odzieży, gra na komputerze
czy wypicie soku z pomarańczy). Każdą czynność dokładnie
analizujemy do momentu aż uczniowie uświadomią sobie, że
całym swoim życiem wpływają na zmiany klimatu.
t
ty środowiska z codziennymi zachowaniami ludzi
wyjaśnia co każdy z nas może zrobić, by chronić kli-
t
mat
pogłębia swoje postawy prośrodowiskowe
t
w codziennym życiu stara się podejmować decyzje
t
z uwzględnieniem wiedzy i postaw dot. zmian klimatu
kształci myślenie przyczynowo-skutkowe.
Środki: ok. 8 dużych arkuszy papieru (A1) lub schemat
efektu cieplarnianego z pierwszych zajęć, markery, ok. 50
małych karteczek (np. 10x10 cm), taśma klejąca lub klej
Czas trwania: jedna lub dwie godziny lekcyjne – w za-
leżności od wieku i aktywności grupy
Miejsce zajęć: sala lekcyjna
Grupa wiekowa: klasy IV-VI SP
Przebieg zajęć:
Wprowadzenie do tematu – skala problemu
Zajęcia rozpoczynamy od wspólnego przypomnienia
przyczyn i skutków zmian klimatu. Następnie prosimy uczniów,
aby każdy indywidualnie odpowiedział sobie na pytanie:
„Jak sądzisz, czy zmiany klimatu są ważnym problem dla
współczesnego świata?” Wyznaczamy w klasie skalę proble-
mu. W jednym końcu klasy (punkt A) wyznaczamy miejsce
w którym staną osoby które uważają zmiany klimatu za jeden
z najważniejszych problemów współczesnego świata, w dru-
gim końcu sali (punkt B) mogą stanąć osoby, które uważają ze
zmiany klimatu nie są problemem dla ludzkości. Każdy uczeń
staje w wybranym przez siebie miejscu pomiędzy punktami
A i B, zgodnie ze swoimi przekonaniami i przemyśleniami.
Kiedy wszyscy zajęli już miejsce, prosimy chętnych uczniów,
aby powiedzieli dlaczego stanęli w danym miejscu skali. Praw-
dopodobnie większość uczniów uzna globalne ocieplenie za
problem ważny bądź bardzo ważny (81% ankietowanych przez
ODE Źródła uczniów szkół podstawowych uważa że globalne
ocieplenie to poważny problem dla całej Ziemi).
Jak każdy z nas wpływa na zmiany klimatu
Jeśli nie realizowaliśmy wcześniej zajęcia pt. „Ciepło,
cieplej, gorąco” rysujemy na dużym arkuszu papieru Ziemię,
a na niej wymienione wcześniej źródła gazów cieplarnia-
nych: fabryki, elektrownie węglowe, samochody, samoloty,
wysypiska, hodowle (patrz wzór). Planszę można również
przygotować wcześniej, przed zajęciami. Prosimy uczniów,
żeby przypomnieli sobie wczorajszy dzień i powiedzieli co
po kolei się działo, co robili, jakich sprzętów używali, co
jedli itp. Rolą prowadzącego jest tak pokierować rozmo-
wą, aby w opowiadaniach uczniów pojawiły się działania
i rzeczy, które mają bezpośredni lub pośredni wpływ na
emisję gazów cieplarnianych i wynotowuje je na małych
karteczkach (np. wielkości wizytówki albo karteczki z bloczku
do notatek). Po zakończeniu prowadzący odczytuje treść
kolejnych karteczek, a uczniowie odpowiadają czy i jaki
wpływ na zmiany klimatu miało np. włączenie radia, wzięcie
prysznica (energia zużyta do pompowania i podgrzania
wody), wypicie herbaty (energia zużyta do zagotowania
wody, transport herbaty z Azji, energia zużyta do produkcji
Mini-wykład nt. międzynarodowych działań na rzecz
ochrony klimatu
Po takiej konkluzji prowadzący zadaje pytanie (uczniowie
już siadają na miejsca), kto powinien wziąć odpowiedzialność
240526125.001.png
Zgłoś jeśli naruszono regulamin