scenariusz zajęcia otwartego dla rodziców. Witaminowa literka C..docx

(27 KB) Pobierz

 

SCENARIUSZ ZAJĘCIA OTWARTEGO DLA RODZICÓW Z DNIA

17. III. 2009

5- 6 LATKI

ODDZIAŁ III ,,Jagódki

 

TEMAT BLOKU: ,,Idzie wiosna , idzie…’’

TEMAT DNIA: ,, Bajka prawdziwa o ośmiogłowym smoku i Małgosi.        

                             Witaminowa litera C’’.

 

CELE OGÓLNE:

·        współdziałanie w grupie poprzez wspólne zabawy ruchowe;

·        zachęcanie dzieci do wspólnych zabaw przed rozpoczęciem zajęć;

·        stwarzanie sytuacji sprzyjających aktywizowaniu myślenia, rozwiązywaniu problemów, doskonaleniu sprawności umysłowych;

·        organizowanie sytuacji sprzyjających wykorzystaniu posiadanych wiadomości oraz       doskonalenie umiejętności niezbędnych w nauce czytania ;

·        poznanie czynności sadzenia cebuli oparte na wypowiedziach dotyczących jej wygładu, zapachu, smaku i wartości odżywczych;

·        wprowadzenie i zapoznanie dzieci z obrazem graficznym głoski ,,c ”; ,,C’’- drukowanym i pisanym;

·        kształtowanie umiejętności samodzielnego myślenia poprzez usprawnienie analizy i syntezy słuchowej, wyodrębnianie głosek;

·        przyswajanie umiejętności czytania głosek i sylab na podstawie dokonania analizy i syntezy wyrazu podstawowego  cebula oraz innych wyrazów mających w swojej nazwie głoskę c;

·        poznawanie wyrazów rozpoczynających się głoską ,,c ‘’na podstawie zagadek;

·        doskonalenie umiejętności sprawnego dodawania podczas liczenia głosek występujących w wyrazach  mających w swojej nazwie poznaną głoskę ,,c’’;

·        utrwalenie poznanej głoski ,,c’’ na podstawie pracy plastycznej, przekształcanie  plastyczne głoski ,,c’’;

 

CELE SZCZEGÓŁOWE:

·        dziecko potrafi wspólnie bawi się w zespole;

·        potrafi odczytać wyraz i dopasować do niego brakującą głoskę;

·        odczytuje hasło do krzyżówki;

·        umie wypowiedzieć się na temat sadzenie cebuli oraz na temat wyglądu, zapachu, smaku i wartości odżywczych cebuli;

·        prawidłowo rozpoznaje nowo poznana literę;

·        umie dokonać analizy i syntezy wyrazu podstawowego cebula;

·        odnajduje miejsce głoski- litery w wyrazie;

·        rozwiązuje zagadki dotyczące wyrazów zaczynających się głoską ,,c’’;

·        potrafi policzyć głoski występujące w wyrazach, sprawnie zapisuje je na tablicy;

 

 

-1-

 

 

·        aktywnie uczestniczy w zabawach ruchowych;

·        wykonuje prace plastyczną- manualną według wskazówek nauczyciela;

METODY:

·        słowna - aktywizująca, słuchanie tekstu, pogadanka, rozmowa kierowana;

·        poszukująca - rozmowy, przeprowadzanie doświadczeń, analiza i synteza wydarzeń, porównywanie, stawianie pytań, obserwacja czynna, wyszukiwanie, rozwiązywanie zagadnień;

·        oglądowa - obrazy graficzne , napisy;

·        ekspresyjna;

·        praktyczna- zadania rysunkowe, układanie modeli wyrazów;

·        wykorzystano metody opracowane przez Irenę Majchrzak: ,,wprowadzenie dziecka w świat pisania”;

 

FORMY:

·        zbiorowa jednolita;

·        grupowa indywidualna;

·        indywidualna zróżnicowana;

·        zbiorowa zróżnicowana;


ŚRODKI DYDAKTYCZNE:

płyta CD, piłka, opowiadanie pt: ,,Bajka prawdziwa o ośmiogłowym smoki i Małgosi’’- według pomysłu nauczyciela, koperty z zadaniami, wyrazy, doniczka, cebula, ziemia, obraz graficzny litery c , C drukowany i pisany, mały i wielki, napisy do globalnego czytania, zagadki, obrazki, wyrazy z głoską c, obrazki do kolorowania z głoska c;

 

Przebieg zajęcia:

I. 1. Nauczycielka zaprasza wszystkie dzieci do zabaw muzyczno- ruchowych z elementami improwizacji pt: ,,Idzie wiosna’’; ,,Maszeruje wiosna’’.  

Po skończonych zabawach nauczyciel prosi , by dzieci usiadły na dywanie tworząc w ten sposób koło. Zaprasza dzieci do zabawy dydaktycznej pt: ,,Wymień nazwę’’ utrwalającej poznane do tej pory głoski. Nauczycielka rzuca piłkę do dzieci. Dziecko, które złapie piłkę słucha jaką głoskę wymienia nauczycielka, następnie wymienia nazwę przedmiotu rozpoczynającą się daną literą (nauczycielka wykorzystuje wszystkie poznane dotąd litery).

2. Nauczycielka zwraca się do dzieci: Bardzo często rodzice opowiadają wam bajki. Zwykle zaczynają się one jak?

Za górami........itd. Na pewno znacie wiele takich bajek. Ja też wam dzisiaj coś opowiem, ale to nie będzie bajka. Moja opowieść zaczyna się tak:

Pewnego razu była sobie dziewczynka, która miała na imię Małgosia. Mieszkała sobie w mieście Jastrzębie Zdrój razem z rodzicami. Była to taka sama dziewczynka jak wiele tych, które chodzą do tego przedszkola. Różniła się od nich tylko tym, że kiedy mamusia Małgosi poprosiła ją o coś, Małgosia zawsze mówiła:

-Nie chce mi się!

Mamusia prosi:

 

 

-2-

 

-Małgosiu, bardzo cię proszę idź do sklepu po masło.

A Małgosia na to:

Nie chce mi się!

Na każdą prośbę mamusi Małgosia wciąż to samo: Nie chce mi się! Nie chce mi się! Nie chce mi się! Nie chce mi się!.................

              Tak naprawdę to nikt w całym Jastrzębiu już nie pamiętał jak Małgosia miała na imię, bo wszyscy wołali:

- Idzie dziewczynka nie chce mi się.

Pewnego razu wydarzyło się jednak coś dziwnego. Małgosia zauważyła, że mamusia zrobiła się bardzo smutna. Zaprzyjaźniony mądry krasnal powiedział, że lekarstwo na mamy smutek zna tylko pięciogłowy smok.

Małgosia wybrała się w daleką podróż do krainy pięciogłowego smoka. Lekarstwem na smutek były zaczarowane korale, składające się z pięciu kolorowych koralików.

Małgosia bardzo długo szła, aż w końcu doszła do krainy sześciogłowego smoka.

-Smoku bardzo cię proszę daj mi korale dla mojej mamy.

Smok pokiwał wszystkimi sześcioma głowami tak, że o mało mu się głowy nie poplątały i powiedział:

-Nie chce mi się!

Małgosia dalej bardzo mocno prosiła smoka. W końcu smok się zgodził, ale pod jednym warunkiem.

-Moje zaczarowane korale mają aż pięć różnokolorowych koralików, aby je zdobyć musisz rozwiązać trudne zadania. Każda z moich głów ukryła na sali kopertę z zadaniem. Odszukaj koperty i rozwiąż zadania, a dostaniesz korale.

II. Po przeczytaniu opowiadania nauczyciel wprowadzając do tematu zadań mówi:

1.      Zadanie 1 ; ,,Od nasionka do roślinki”- zabawa ruchowa.

Zadaje pierwsza głowa.

Jestem głowa, mądra głowa

Głowa ćwiczeniowa.

Kto prawidłowo wykona me ćwiczenie

Pierwszy koral wnet dostanie.

A ten koral jest jak słońce

Na niebie gorejące.

Nauczyciel wybiera jedno dziecko i prosi by odszukało pierwszej koperty, równocześnie naprowadza dziecko podczas poszukiwań słowami:

,,Pierwsza koperta znajduje się w kąciku kuchenny, leży na parapecie’’.

Dziecko przynosi kopertę – nauczyciel odczytuje jej treść.

Pierwszym zadaniem, jakie wskazał smok  jest zabawa ruchowa.

Nauczyciel zaprasza do zabawy ruchowej pt: ,,Od nasionka do roślinki’’

Dzieci zamieniają się w nasionka. Gdy muzyka jest cicha – nasiona siedzą w ziemi( dzieci przykucają). Gdy muzyka jest głośna – „rośliny urosły”(dzieci pokazują jak rośliny urosły, wstają). Koral  koloru żółtego otrzymuje to dziecko, które prawidłowo wykonało to zadanie.

2.      Zadanie 2; ,,Gdzie jest litera’’

Jestem druga głowa, ze mną tak łatwo nie będzie, miej to Małgosiu na względzie. Zaraz dam ci Małgosiu takie zadanie, że uciekniesz stąd daleko poza lasy, poza rzeki.

Moje dla Was zadanie ukryłam w kąciku przyrody.

Jeśli chcesz koralik zdobyć ten drugi-czerwony musisz rozwiązać moje zadanie.

 

 

-3-

 

 

Nauczyciel wybiera kolejne dziecko do odszukania koperty z zadaniem.

Czyta zadanie: ,,Wszystkie dzieci zapraszam do tablicy, na której znajdują się wyrazy, w których brakuje liter. Waszym zadaniem jest odgadnięcie brakujących liter i uzupełnienie tych wyrazów o te litery. Brakujące, litery utworzą rozwiązanie, które wspólnie musicie odczytać.

Na tablicy wiszą obrazki z podpisami, w których brakuje po jednej głosce. Zadaniem dzieci jest dopisanie głosek, które stanowią rozwiązanie : WIOSNA.

Koral  koloru zielonego otrzymują wszystkie dzieci.

Sami widzicie to nic trudnego, czy zaglądamy do zadania trzeciego. Zadanie trzecie znajduje się w kąciku przyrody na dolnej półce.

3.      Zadanie 3: ,,Sadzenie cebuli’’

Jestem trzecia głowa, bardzo mądra i wiosenna.

Skoro mamy wiosnę, nasz kącik musi też

wyglądać wiosennie. A wiosna to :

pyszny, zdrowy, witaminowy szczypiorek.

Ale co zrobić żeby wyrósł nam w kąciku przyrody.

Trzecia głowa - zapominalska zostawiła w naszym kąciku doniczkę, która jest pusta. Nauczyciel naprowadza dzieci pytaniami:

- co trzeba zrobić, żeby doniczka nie była pusta?;

- co musimy zrobić, żeby urósł w niej szczypior?

Podpowiedź zagadką : ,,Jakie warzywo, chociaż niewielkie, wyciśnie z oczu słoną kropelkę?’’

- jakie warzywo zasadzimy, żeby wyrósł nam szczypior?

Nauczyciel demonstruje sadzenie cebuli. Wypowiedzi dzieci na temat wyglądu, smaku i wartości odżywczych cebuli.

Nauczyciel pyta dzieci, jaka głoskę słychać w wyrazie ,,cebula’’ na początku wyrazu.

Koral  koloru pomarańczowego otrzymują wszystkie dzieci.

4.      Zadanie 4;Wprowadzenie litery C, c dużej i małej, drukowanej i pisanej na podstawie zagadek

Nauczyciel kontynuuje zadania smoka.

Jestem czwarta głowa mądra.

Wprowadzam dzieci w świat nowych

nieznanych dla nich głosek.

Małgosiu podejdź do półki gdzie stoją samochody.

Moje kolejne zadanie ukryte jest wysoko

musisz wytężyć oko.

Na półce za autem żółtym jest kolejne zadanie.

Nauczyciel wybiera dziecko, które przynosi kopertę. W kopercie jest obrazek cebuli oraz głoska C, c duża i mała, drukowana i pisana.

Nauczyciel umieszcza na tablicy obrazek oraz głoskę C, c.

Wprowadzenie głoski C, c małej i dużej, pisanej i drukowanej na podstawie wyrazów podstawowych: cebula, Celina. Pokaz głoski.

Analiza i synteza słuchowa wyrazów podstawowych

- dzielenie wyrazów podstawowych na sylaby, głoski;

- budowanie schematu wyrazów : Celina, cebula;

- podział wyrazów podstawowych nas półgłoski i samogłoski;

- określanie rodzaju głoski C – wypowiadanie głoski c najpierw długo, następnie krótko.

 

 

-4-

 

 

Nauczyciel pyta:

- co możecie powiedzieć o tej głosce: czy jest to spółgłoska, czy samogłoska;

- do jakiej głoski podobna jest głoska C, c?;

- kreślenie głoski C na dywanie oraz palcem w powietrzu;

Śpiewanie przez dzieci piosenki pt: ,,Imieniny literki C’’.

Koral  koloru niebieskiego otrzymują wszystkie dzieci.

5.      Zadanie 5. Rozwiązywanie zagadek z głoską C

Nauczycielka mówi: teraz musimy rozwiązać piąte zadanie, poszukajmy więc koperty. Koperta znajduje się pod moim biurkiem, na podłodze.

Nauczyciel wybiera kolejne dziecko, które odszukuje kopertę z piątym zadaniem.

Jestem piąta głowa, głowa zagadkowa.

Proszę rozwiążcie zadanie, a dostaniecie

w nagrodę kolejny koralik.

Nauczycielka czyta zagadki, dzieci rozwiązują, wskazując jaką głoską rozpoczynają się rozwiązania.

Ładnie pachnie żółta skórka.                          Mała, jak paluszek w płatkach róży spała

Chociaż kwaśne są,                                       gdy spadła do ogrodu

pokrojone na plasterki...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin