rewolucja lutowa w Rosji.doc

(24 KB) Pobierz
T: Rewolucja lutowa i obalenie caratu w Rosji

T: Rewolucja lutowa i obalenie caratu w Rosji

 

              Wojna wykazywała słabość i zacofanie carskiej Rosji. Liczna, źle dowodzona i nie najlepiej uzbrojona armia rosyjska ponosiła ogromne straty. Rząd carski wysyłał na front kolejne miliony mężczyzn. Coraz mniej było ludzi do pracy w fabrykach i na roli. Żywność drożała, w niektórych rejonach, zwłaszcza w miastach, zaczynało jej brakować. Każdego dnia na froncie ginęły tysiące żołnierzy, w kraju warunki życia ludzi pogarszały się. Rosło niezadowolenie.

              Carskich rządów dość mieli nie tylko robotnicy i chłopi, ale również przemysłowcy, kupcy, inteligencja, żołnierze i oficerowie na froncie. W roku 1916 i na początku 1917 często miały miejsce strajki i demonstracje polityczne.

              W końcu lutego 1917 r. w ówczesnej stolicy Rosji-Piotrogrodzie (obecnie Sanki Petersburg) doszło do masowych wystąpień robotników, którzy protestowali przeciwko wojnie, drożyźnie i uciskowi. Doszło do starć z policją i wiernymi carowi oddziałami wojska. Jednakże coraz więcej żołnierzy nie chciało strzelać do robotników i przechodziło na ich stronę.

              W ciągu kilku dni robotnicy Piotrogrodu zwyciężyli, a powstanie przeciwko władzy carskiej rozszerzyło się na ogromne obszary Rosji. Car Mikołaj II musiał ustąpić z tronu, w Rosji ogłoszono republikę. Robotnicy Piotrogrodu i innych miast tworzyli Rady Delegatów Robotniczych i Żołnierskich, które przejmowały władzę. Na wsi powstawały Rady Chłopskie.

              W Piotrogrodzie został utworzony Rząd Tymczasowy, złożony z przedstawicieli przeciwnych carowi ugrupowań politycznych, pragnący wprowadzić w Rosji ustrój wzorowany na ustroju państw zachodnich. Rząd Tymczasowy pozostał członkiem Koalicji walczącej z Niemcami i Austro-Węgrami. Jednak żołnierze rosyjscy na froncie mieli już dość wojny.

              Istnienie obok siebie Rady Delegatów i Rządu Tymczasowego określa się jako okres dwuwładzy w Rosji.

Pytania:

1.     Dlaczego warunki życia mieszkańców Rosji pogarszały się?

2.     Kto w Rosji chciał zmiany rządów carskich?

3.     Kiedy obalono carat?

4.     Kto tworzył Rady Delegatów?

5.     Jakie plany miał Rząd Tymczasowy?

Słowniczek

Rady Delegatów-składały się z przedstawicieli wybranych przez robotników i żołnierzy (w miastach) oraz chłopów (na wsi), którzy bronili ich interesów. Rady podejmowały uchwały, wydawały polecenia i czuwały nad ich wykonaniem. Rady były więc władzą rewolucyjną, ludową, określaną jako władza radziecka

 

Zapamiętaj!

Rewolucja lutowa w Rosji obaliła władzę carów. Rosja przestała być monarchią, stała się republiką.

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin