Scenariusz zajęć do internatu.doc

(43 KB) Pobierz

Scenariusz zajęć

Zajęcia dla dziewcząt z upośledzeniem umiarkowanym

 

Zajęcia umysłowe – nauka własna

Temat zajęć: Pierwszy Dzień Wiosny

Czas trwania: 45 minut

Cele operacyjne:

- uczeń potrafi rozwiązać krzyżówkę

- uczeń potrafi dobrać odpowiednią formę bezokolicznika

Metody pracy: burza mózgów, metoda zadaniowa

Formy pracy: praca indywidualna,

Środki dydaktyczne:

 

Przebieg zajęć:

Część wstępna:

1.Powitanie uczestniczek.

2.Wyjaśnienie celu rozwiązania krzyżówki.

Część właściwa:

3.Uczestniczki otrzymują hasła potrzebne do rozwiązania krzyżówki.

Hasła do krzyżówki:

1.      Babcia ………. nam interesującą historię. (opowiedzieć)

2.      Kasia ………. nagrodę za najładniejsze przebranie. (zdobyć)

3.      Rafał ………. najszybciej. (biegac)

1.      ………. ciekawą książkę. (przeczytać)

2.      Wpisujemy literę Ń

3.      Uczniowie 6 klasy pilnie ………. do sprawdzianu. (przygotowywać się)

4.      ………. To najładniej jak potrafiłem. (zrobić)

5.      Ewie bardzo ……… ta sukienka. (podobać się)

6.      Jasio ………. ulubiony wazon mamy. (stłuc)

7.      Byliśmy pewni, że Kasia ………. zwyciężczynią w konkursie recytatorskim. (zostać)

8.      ………. wycieczkę krajoznawczą. (zorganizować)

4.Odczytanie rozwiązania krzyżówki: DZIEŃ WIOSNY

5. Rozmowa na temat tradycji ludowych związanych z dniem wiosny.

Dziewczynki wyróżniają w swoich wypowiedziach bezokoliczniki np.: ubierać Marzannę, zorganizować wycieczkę, topić Marzanę itp

6. Rozmowa na temat: jakie są zwiastuny wiosny? (zwierzęta budzą się z zimowego snu, kwitną kwiaty, przylatują ptaki, topnieją śniegi itp.)

7. Uczniowie dostają karteczki i wykreślają zdania, które nie pasują do opisu wiosny:

8.Rozwiązywanie zagadek:

Podsumowanie zajęć (ewaluacja)

10.podsumowanie i powtórzenie wiadomości

11. Pożegnanie z uczestniczkami i podziękowanie za aktywny udział w zajęciach.

 

 

Zdania na karteczkach do punktu 7.:

Topnieją śniegi.

Pada śnieg.

Słońce mocniej grzeje.

Dzień jest krótszy.

Rozkwitają bazie.

Trawa zaczyna zielenić się.

Są lodowiska.

Przylatują ptaki z ciepłych krajów.

Zwierzęta budzą się ze snu zimowego.

Borsuki i niedźwiedzie zasypiają.

Ludzie chętnie wychodzą na spacer.

 

Zagadki do punktu 8.:

Powraca do nas z dalekiej strony, 

Ma długie nogi i dziób czerwony.

Dzieci się śmiały, gdy go witały.

Żabki płakały przez dzionek cały.

 (bocian)

Gdy ciepły marzec powróci z wiosną,

Białe puchate na wierzbach rosną.

 (bazie)

Kiedy ciepła wiosna stopi śnieg i lód.

On budzi się ze snu i pyta o miód.

 (niedźwiedź)

Jeszcze śpi wszystko co żyje,

jeszcze nic nie rośnie,

a on śnieg przebija,

opowie nam o wiośnie.

 (przebiśnieg)

Są żółte jak kaczuszki.

Myślicie, że mają nóżki?

Nie! One wczesną wiosną,

Na mokrej łące rosną.

 (kaczeńce)

 

 

 

 


Konspekt zajęć świetlicowych

Wychowankowie upośledzeni w stopniu

 

Temat: Zajęcia praktyczne  - Sałatka rybna

Czas trwania: 1 – 1,5 godz.

Cel ogólny: Nauka przygotowania sałatki według przepisu

Cele operacyjne:

- wychowanek potrafi dokonać zakupów potrzebnych do zrobienia sałatki

- umie posługiwać się narzędziami i urządzeniami kuchennymi

- zna zasady bhp

- potrafi higienicznie przygotować potrawy

- potrafi współpracować w zespole

- potrafi zachować porządek w miejscu pracy

- potrafi wykonywać czynności zgodnie z przepisem

Metody: pogadanka, zajęcia praktyczne

Formy pracy: zbiorowa

Środki dydaktyczne: produkty (ryba wędzona, jajka na twardo, pęczek szczypiorku, pęczek pietruszki, pęczek koperku, sok z cytryny, ogórki konserwowe, musztarda, oliwa, pieprz, sól) fartuszki, miseczka, deska do krojenia, noże, łyżka

 

Przebieg zajęć:

I. Zajęcia wstępne:

1.Zebranie grupy w świetlicy zapoznanie z tematem zajęć

2.Wykonanie listy zakupów

3.Wyjscie na zakupy samodzielny wybór produktów, odliczanie należności

4. Powrót do internatu

5.Przestrzeganie zasad higieny – zakładanie fartuszków, mycie rąk

6. przygotowanie akcesoriów niezbędnych na zajęcia

II. Zajęcia właściwe:

1.Przypomnienie zasad bezpieczeństwa w czasie korzystania z noża

2.Przedstawienie przepisu na sałatkę

3. Omówienie kolejności wykonywanej czynności

4. podział wychowanków na grupy:

- grupa pierwsza – zakup produktów na sałatkę

- grupa druga – przygotowanie sałatki według przepisu:

- grupa trzecia – nakrycie do stołu

5. Mycie i sprzątanie naczyń, które nie są już potrzebne

III. Zajęcia końcowe:

1.Wspólna degustacja

2.Ocena pracy wychowanków na zajęciach

3. Przypomnienie poszczególnych czynności, które wykonujemy przy przygotowaniu sałatki

4. Porządkowanie miejsca pracy

 

 

Sałatka rybna

1/2 kg ryby wędzonej (np. makreli)

Dwa jajka na twardo

1/2 pęczka szczypiorku

1/2 pęczka pietruszki

sok z 1/2 cytryny

1/2 pęczka koperku

Dwa ogórki konserwowe

Trzy łyżki dobrej oliwy

łyżeczka musztardy

biały pieprz, sól

Sposób przygotowania:

Jajka z grubsza posiekać, drobno posiekać zieleninę oraz ogórki konserwowe. Z ryby zdjąć skórę, usunąć ości. Rozłożyć mięso na 'piórka', wymieszać delikatnie z posiekanymi jajkami, zieleniną i ogórkami. Polać sosem z oliwy, musztardy i soku cytrynowego doprawionego solą i pieprzem. Z tych samych składników można przyrządzić pastę - wystarczy drobniej posiekać jajka i dokładnie zmieszać wszystkie składniki, lekko je ugniatając.

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin