MARTA WERNER GR 4
Pedagogika 5269/P/NS/
Edukacja Przedszkolna i Wczesnoszkolna
Rok II
Scenariusz zajęć zintegrowanych z wykorzystaniem metod aktywizujących dla klasy I
Temat bloku: Zdrowie, higiena, ciało
Cele ogólne:
- doskonalenie rozwiązywania zadań matematycznych w zakresie od 0-10
- rozwijanie umiejętności logicznego myślenia
- rozwijanie podstawowych zasad higieny
- kształtowanie postawy prozdrowotnej
- zapoznanie się z piosenką pt. „Myj zęby”
- rozwijanie aktywności poznawczej
- rozwijanie technik twórczego myślenia przez ekspresję
- umiejętność rozwiązywania krzyżówki
Cele operacyjne:
- potrafi rozwiązywać zadania matematyczne w zakresie 0-10
- doskonaleni umiejętności logicznego myślenia
- zna podstawowe umiejętności dbania o czystość
- potrafi zaśpiewać i zinterpretować piosenkę pt. Myj zęby”
- zna zasad higieny
- utrwala nawyki dbania o czystość
- potrafi prawidłowo rozwiązywać krzyżówki
Metody:
- aktywizujące
- utrwalania pożądanych zachowań i przyzwyczajeń zdrowotnych
- przekazu wiedzy
Formy:
-indywidualna jednolita
-grupowa jednolita
Środki dydaktyczne:
Plansze do pokera kryterialnego, koperty z propozycjami jak dbać o zdrowie, karty z krzyżówkami, karty pracy z zadaniami matematycznymi, płyta CD z utworem piosenki Fasolki „Myj zęby”
Przebieg zajęć:
1)Powitanie:
§ Winda- naśladowanie poruszania się windy i zatrzymywanie się na różnych piętrach gdzie przebywają ludzie smutni, gdzie panuje cisza i w końcu zatrzymanie się na piętrze, gdzie panuje radość i zabawa.
2)Burza mózgów-
§ Narysuj, namaluj oraz wypowiedz się co to znaczy „Być zdrowym”
3) Rozwiązywanie zadań matematycznych
załącznik nr 1
4)Słabe i mocne strony
§ Na tablicy grupa wypisuje słabe i mocne punkty uprawiania sportu np. wzmacnia mięśnie i kości; powoduje kontuzje
5)Poznawanie ciała i higieny
§ Dzieci wskazują wybraną część ciała, podają jej nazwę i mówią, czym ją myjemy, np.: głowa - szampon.
6) Piosenka: Fasolki „Myj zęby”
§ Odśpiewanie piosenki przez nauczyciela. Ponowne jej odtworzenie oraz podanie tytułu i autora utworu. Kolejne odśpiewanie piosenki, dzieci zwracają uwagę na melodie. Dzielimy piosenkę na frazy, dzieci powtarzają za nauczycielem. Połączenie fraz i odśpiewanie całej piosenki.
Załącznik nr 2
7) Poker kryterialny
§ Dzielimy dzieci na 4 grupy, każda z nich otrzymuje kartę z oznaczonymi polami 2,4,6. Temat do dyskusji grupowej to „Jak dbać o zdrowie”. Dzieci otrzymują karty z pomysłami które mają za zadanie przyporządkować w zależności od ich wartości.
Załącznik nr 3
8)Czystość
§ Dzieci opowiadają, w jaki sposób pierze się w ich domu. Zwrócenie uwagi na zachowanie bezpieczeństwa, zwłaszcza w odniesieniu do pralki automatycznej. Wymienia czynności, w których dzieci mogą pomagać mamie. Zajęcie kończy rozmowa o korzystaniu ze środków czystości.
9)Krzyżówka
§ Dzieci siadają w ławkach i pracują indywidualnie nad rozwiązaniem haseł krzyżówki
Załącznik nr 4
I. Karta pracy nr 1 - zadania matematyczne dla klasy I
Pod wynikami wpisz do kółek odpowiednie litery i odczytaj nazwę swojej grupy
0 = W
1 = R
2 = E
3 = N
4 = O
5 = S
6 = A
7 = Y
8 = L
9 = T
10 = Cz
Obliczając wyniki, pokoloruj pola zgodnie z kodem:
niebieski wyniki > 5
czerwony wyniki = 5
żółty wyniki < 3
zielony wyniki = 4
II. Załącznik nr 2– Fasolki „Myj zęby”
Szczotka pasta, potem ciepła woda,
Tak się zaczyna wielka przygoda,
Myje zęby, bo wiem dobrze o tym,
Kto ich nie myje ten ma kłopoty...
Żeby zdrowe zęby mieć, trzeba tylko chcieć.
Szczotko, Szczotko, hej szczoteczko o!o!o!
Zatańcz ze mną tańcz w kółeczko. o!o!o!
W prawo, w lewo, w lewo, w prawo. o!o!o!
Po jedzeniu kręć się żwawo. o!o!o!
Bo to bardzo ważna rzecz żeby zdrowe zęby mieć!
III. Karta pracy nr 3 – poker kryterialny
12 kart:
o Myj ręce
o Ubieraj się ciepło
o Pij herbatę z cytryną
o Uprawiaj sport
o Pij mleko
o Leż pod kocem
o Regularnie odwiedzaj lekarza
o Jedz zdrową żywność
o Połykaj tabletki
o Myj owoce i warzywa
o Nie przebywaj długo na powietrzu
o Zmieniaj często pościel
Jak dbać o higienę?
IV. Karta pracy nr 4 – krzyżówka
§ Pytania:
o Ważne by mieć ją na głowie, gdy jest zimno
o Zabija bakterie z naszych rąk, ciała, spotkamy je w łazience
o Najważniejszy nie tylko na w-fie. Najlepiej, gdy odbywa się na świeżym powietrzu
o Zawierają dużo witaminy C, najwięcej jest ich latem
o Podstawowe źródło naszej odporności, najwięcej znajdziemy ich w owocach i warzywach albo w tabletkach
o Ważne by utrzymywać ją każdego dnia, sprawia, że nie tylko pachniemy, ale jesteśmy też zdrowsi
o Warzywo z białą główką, zabija bakterie a po rozgnieceniu uwalnia nieprzyjemny zapach. Wspomaga organizm w trakcie choroby
Z
1.
D
2.
R
3.
O
4.
W
5.
E
I
...
m.kokoszek2006