litera e.doc

(32 KB) Pobierz
Temat kompleksowy: Poznajemy urządzenia elektryczne

SCENARIUSZ  ZAJĘCIA   DLA  DZIECI  5-6 – LETNICH

 

 

Temat kompleksowy: Poznajemy urządzenia elektryczne.

 

Temat zajęcia: Zapoznawanie dzieci z wyglądem litery e drukowanej i pisanej, małej i wielkiej na podstawie wyrazów: ekran, Ela.

 

Cel główny: Poznanie wyglądu litery e drukowanej i pisanej, małej i wielkiej.

 

Cele szczegółowe:

- zna literę e drukowaną i pisaną, małą i wielką,

- potrafi wykonać ćwiczenia ruchowo-graficzne,

- potrafi wyróżnić głoskę w nagłosie i wygłosie wyrazu,

- potrafi ułożyć zdanie,

- potrafi napisać literę e pisaną małą i wielką (dla chętnych).

 

Metody i techniki:

- rozmowa,

- pokaz,

- ćwiczenia praktyczne: zadaniowa, twórcza

 

Formy pracy:

- indywidualna,

- grupowa

 

Środki dydaktyczne:

Obrazki, przedmioty: ekierka, lalka, aparat, magnetofon, kasety z piosenkami „Ele mele”, „Ekran”, alfabet obrazkowy i literowy, nakrywki białe, czerwone i niebieskie, kartki, mazaki, tamburyn, podręcznik „Moje 6 lat” cz.2

 

Opracowanie i prowadzenie: mgr Agnieszka Mikulska, Publiczne Przedszkole Nr 7

w Kędzierzynie - Koźlu, dnia 24 listopada 2008 r.

 

Przebieg zajęcia:

1.Zagadki:

Nauczyciel pokazuje obrazki telewizora i ekranu kinowego, na obu są przedstawione fragmenty bajek dla dzieci. Dzieci odgadują, z jakich bajek są dane fragmenty oraz nazywają elementy kina i telewizora, na których te fragmenty są pokazane (ekran).

2. Wyróżnienie pierwszej głoski w wyrazie ekran.

3. Podawanie przykładów wyrazów zaczynających się głoską e, np. echo, Egipt; kończących się głoską e, np. ule, motyle, róże; mających głoskę e w środku, np. metal, krew, Tolek.

4. Wypowiedzi dzieci na podstawie obrazka – Moje 6 lat, cz. 2, s. 43

- Co przedstawia obrazek ?

- Jaką bajkę oglądają dzieci ?

- Jak urządzony jest pokój, w którym dzieci oglądają bajkę?

- Czy dzieciom podoba się bajka ?

5. Prezentowanie przez nauczyciela nagrań melodii do baśni filmowych. Zadaniem dzieci jest odgadnięcie, z jakiej baśni pochodzi prezentowana melodia.

6. Wyszukiwanie obrazków przedstawiających przedmioty, których nazwy rozpoczynają się głoską e, kończą się głoską e lub mają ją w środku (obrazki z wkładki).

7. Pokaz prawidłowej wymowy głoski e.

8. Modelowanie struktury dźwiękowej wyrazu ekran.

9. Pokaz litery e drukowanej i pisanej, małej i wielkiej.

10. Pisanie litery e,E palcem po wzorze.

11. Przypięcie pod modelem wyrazu ekran drukowanych liter e, a.

12. Kreślenie w powietrzu i na dywanie litery e pisanej małej i wielkiej.

13. Wysłuchanie piosenek „Ele mele” i „Ekran” - omówienie treści piosenek i wskazanie wyrazów zaczynających się głoską e.

14. Pisanie litery e małej i wielkiej na kartce (dla chętnych) – podczas powtórnego słuchania piosenek.

15. Zabawa ruchowa.

Dzieci wykonują tyle podskoków na jednej nodze, ile jest głosek w wyrazie ekran. Przed wykonaniem podskoku wypowiadają odpowiednią głoskę.

16. Tworzenie wyrazu Ela z pierwszych głosek nazw przedmiotów przedstawionych na obrazkach (obrazki z wkładki przedstawiające: ekierkę, lalkę, aparat).

17. Układanie zdań o Eli przedstawionej na ilustracji, np. Dziewczynka ogląda bajkę.

18. Modelowanie struktury dźwiękowej wyrazu Ela.

19. Przypomnienie pisowni imion.

20. Przypięcie pod modelem wyrazu Ela.

21. Ćwiczenia utrwalające poznaną literę e: rozwiązywanie rebusów; wymienienie tytułów filmów rysunkowych dla dzieci oraz imion bohaterów tych filmów; pisanie litery e, E (dla chętnych) – Moje 6 lat, cz.2, s. 44

Zgłoś jeśli naruszono regulamin