Scenariusz 5-6l - Rzepka.doc

(36 KB) Pobierz
SCENARIUSZ ZAJĘCIA OCENIAJĄCEGO DLA DZIECI 6 – LETNICH

SCENARIUSZ  ZAJĘCIA   DLA  DZIECI  5-6 – LETNICH

 

 

Temat kompleksowy: Jesień na  działce.

 

Temat zajęcia:   Ukazanie akcentów humorystycznych w utworze literackim J. Tuwima                        pt. „Rzepka”.

 

Obszar : przyroda, mowa i myślenie, teatr.

Cele główne:

Rozróżnianie i nazywanie  popularnych warzyw.

Zapoznanie dzieci z popularnymi utworami polskiej literatury dziecięcej; eksponowanie książki, jako źródła nowych informacji i  przeżyć – humor zawarty w utworze.

Inscenizowanie poznanego wiersza.

 

Cele operacyjne:

Dziecko potrafi:

- ilustrować treść piosenki,

-  wskazać różnice w wyglądzie warzyw,

- wysłuchać wiersz w skupieniu,

- omówić treść wiersza, odpowiedzieć na zadane pytania,

- określić nastrój wiersza, rozwija u siebie poczucie humoru,

- ilustrować treść wiersza w inscenizacji,

- zaznaczyć, które postaci wzięły udział w wierszu.

 

Metody i techniki:

- rozmowa,

- pokaz,

- ćwiczenia praktyczne: zadaniowa, twórcza

- inscenizacja.

Formy pracy:

- indywidualna,

- grupowa

 

Środki dydaktyczne:

Płyta CD z nagraniem piosenki „Urodziny marchewki”, magnetofon,sylwety warzyw w niewłaściwych kolorach (np. niebieski pomidor, czerwona kapusta), wiersz  J. Tuwima pt. „Rzepka”, opaski na głowę z postaciami z wiersza „Rzepka”, książka Moje 6 lat, cz..1, s. 67.

 

Zajęcie przygotowała i przeprowadziła: mgr Agnieszka Mikulska

Kędzierzyn-Koźle, dnia 23.10.2008r.

 

 

 

 

 

PRZEBIEG  ZAJĘCIA

 

 

1. Zabawa przy piosence „Urodziny marchewki” – ilustrowanie ruchem ciała treści piosenki.

 

2.Zabawa „Co nie pasuje?”

Nauczyciel pokazuje obrazki warzyw, ale w innych kolorach niż występują. Dzieci podają nazwę koloru, jakie ma dane warzywo i nazywa je.

 

3.Słuchanie wiersza.

·         Wyjaśnienie znaczenia wyrazu jędrna.

4.Omówienie treści wiersza.

·         Co zasadził dziadek w ogrodzie?

·         Jaka wyrosła rzepka?

·         Co dziadek chciał zrobić z rzepką?

·         Kogo dziadek zawołał na pomoc?

·         Kto pomagał wyciągnąć rzepkę?

·         Jak skończyła się cała historia?

 

5. Określenie nastroju wiersza – wskazanie fragmentów humorystycznych.

·         Czy w rzeczywistości mogłaby wydarzyć się taka sytuacja? ( Rzepka nie może urosnąć taka wielka; na obrazku jest większa od dziadka. Zwierzęta występujące w wierszu, np. bocian i żaba, pies i kot nie żyją ze sobą w zgodzie i nie mogłyby sobie pomagać).

·         Jakie słowa najczęściej powtarzają się w utworze? (Oj, przydałby się ktoś na przyczepkę! – rym literacki.)

 

6. Ilustrowanie przez dzieci treści wiersza w inscenizacji.

Nauczyciel rozdaje chętnym do inscenizacji dzieciom opaski na głowę z bohaterami wiersza „Rzepka”. Następuje omówienie przebiegu zabawy: nauczyciel czyta wiersz, a dzieci naśladują bohaterów wiersza.

 

7. Łączenie obrazka rzepki z obrazkiem postaci występujących w wierszu.

Zgłoś jeśli naruszono regulamin