andragogika.doc

(26 KB) Pobierz
Najprościej mówiąc andragogika to subdyscyplina pedagogiki zajmująca się kształceniem dorosłych

                                                 ANDRAGOGIKA

 

 

Andragogika to subdyscyplina pedagogiki zajmująca się kształceniem ludzi dorosłych. Ne tylko nauką  ale także sztuką wspomagania ludzi w podejmowanym przez nich kształceniu. Poprzez to pojęcie będziemy rozumieli zbiór naukowo potwierdzonych reguł dotyczących różnych form aktywności edukacyjnej człowieka dorosłego czyli od 20 roku życia aż po ostatnie dni egzystencji w odróżnieniu od pedagogiki zajmującej się kształceniem dzieci.

Jej nazwa pochodzi z języka greckiego.( [gr. andrós - człowiek, agogós - przewodnik ) po raz  pierwszy tego pojęcia na określenie teorii kształcenia w wieku męskim użył filozof niemiecki Alexander Kapp . Jednak  brak wyraźnego w tamtym czasie wsparcia sprawił że termin ten nie został spopularyzowany. 

Andragogika wskazuje na odrębność i specyfikę człowieka dorosłego jako ucznia polegające na posiadaniu znacznego doświadczenia życiowego, społecznego i zawodowego, większej samodzielności w kierowaniu swoim postępowaniem, wykonywaniu pracy zawodowej, aktywności społecznej, skłonności do dużej głębokiej refleksji oraz krytycyzmie w stosunku do siebie i swoich doświadczeń. Początkowo andragogika stanowiła część składową pedagogiki ogólnej i filozofii wychowania. Jej rozwój związany jest także z innymi dziedzinami takimi jak : antropologią filozoficzną, psychologią człowieka dorosłego, etyką, socjologią itd.

             

Współczesna andragogika mimo swej młodości stawia dorosłego człowieka w centrum zainteresowania z uwagi na jego rosnącą chęć sprostowania coraz to nowym wymaganiom w gwałtownie zmieniającej się rzeczywistości.

Dynamiczny rozwój tej dyscypliny jako nauki samodzielnej nastąpił dopiero po II wojnie światowej. W Polsce termin ten już w latach międzywojennych zaczęła stosować Helena Radlińska na uprawianej przez siebie teorii kształcenia dorosłych.

Wtedy a konkretnie już w drugiej połowie XX w jako nauka autonomiczna podzieliła się ona na szereg dyscyplin szczegółowych.

W jej skład wchodzą takie działy jak:
- andragogika dorosłych (wprowadzenie do działów szczegółowych)
- teoria wychowania ludzi dorosłych (charakteryzuje się aktywnością ludzi dorosłych; co robić aby zmieniać swoje poglądy itp.)
- dydaktyka dorosłych (teoria nauczania ludzi dorosłych)
- historia andragogiki (pewne rzeczy są ponadczasowe, przekłada się je na grunt andragogiki, pewne się ulepsza).

Podsumowując andragogika odpowiada na pytanie, jakim może być człowiek dorosły, jaki poziom rozwoju i sprawności może osiągnąć, jeśli stworzy mu się optymalne warunki edukacji a on sam podejmie autokreację możemy określić również jako oświata dorosłych czy edukacja dorosłych. Andragogika jest i prawdopodobnie pozostanie nauką praktyczną.

Na zakończenie dodam że badania andragogiczne uprawia się u nas głównie w szkołach wyższych i instytucjach naukowych. Dane na 2001 rok mówią o 4 pismach o tematyce andragogicznej. (edukacja dorosłych”, „edukacja ustawiczna dorosłych” „oświatowiec” „ rocznik andragogiczny” ) obecnie wydawanych jest 6 pism.

 

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin