Budowa i zadania j±dra komórkowego.doc

(83 KB) Pobierz
Budowa i zadania jądra komórkowego

Budowa i zadania jądra komórkowego

 

Jądro jest największą i najważniejszą organellą komórki ludzkiej. Zawiera ono wszystkie informacje potrzebne komórce do wykonywania jej funkcji – wytwarzaniu związków oraz podziału. Jest ono matrycą, programem procesów życiowych.

 

Jądro komórkowe (nucleus) przeważnie kuliste, otoczone jest podwójną błoną jądrową w której są liczne pory umożliwiające wymianę związków chemicznych między jądrem a cytoplazmą. Przestrzeń znajdująca się pomiędzy błonkami błony tworzy zbiorniki i połączona jest bezpośrednio z siateczką śródplazmatyczną. Wnętrze jądra wypełnia karioplazma oraz jąderko (lub jąderka).

 

Jąderko zbudowane jest z RNA (kwasu rybonukleinowego) oraz niewielkiej ilości DNA (kwas deoksyrybonukleinowego). Główną funkcją jąderka jest synteza rRNA (rybosomalnego RNA).

Najważniejszym składnikiem karioplazmy jest chromatyna, będąca długą podwójną nicią DNA, związaną z białkami (histionami). W nie dzielącym się jądrze nić ta jest zwinięta w głębek. Przed podziałem komórki chromatyna w jądrze kondensuje się tworząc odrębne struktury zwane chromosomami, będącymi nośnikami informacji genetycznej. Ta informacja to inaczej kod genetyczny, który wyznacza w jakiej kolejności odbywa się łączenie aminokwasów w trakcie wytwarzania białek w komórce (białka różnią się między sobą sekwencją aminokwasów). Ta informacja genetyczna (kod genetyczny) występuje w postaci genów.

Gen jest odcinek DNA zawierający informacje dotyczącą syntezy określonego białka. Jest to jednostka dziedziczenia związana z przekazywaniem określonych cech organizmu. Przy wytwarzaniu jakiejś cechy w organizmie często bierze udział kilka genów, które wchodzą w skład chromosomów. Zespół wszystkich genów w organizmie to genotyp.

 

DNA (kwas deoksyrybonukleinowy) to olbrzymia cząstka występująca w postaci podwójnej spirali wyglądem przypominająca skręconą sznurową drabinę, której boki utworzone są naprzemiennie z cukru (deoksyrybozy) i reszty fosforanowej połączonych w długie łańcuchy. Każdy szczebel drabiny składa się z dwóch komplementarnych zasad azotowych: adeniny i tyminy lub guaniny i cytozyny. Zasady te połączone są słabym wiązaniem wodorowym. Powtarzające się połączenia jednej z zasad azotowych, cukru i reszty kwasu fosforowego tworzy tzw. nukleotyd, który jest jednostką strukturalną DNA.

 

Trzy nukleotydy (triplet) nosi nazwę kodonu, odcinka DNA lub RNA kodującego jeden aminokwas.

RNA (kwas rybonukleinowy) składa się z pojedynczej nici składającej się z cukru (rybozy) i reszty kwasu fosforowego, połączonej z zasadami, z tym, że zamiast tyminy w RNA występuje uracyl.

 

 

 

 

Produkcja białek

 

 

Informacje potrzebne do syntezy białka zawarte w DNA przekazywane są do cytoplazmy, za pośrednictwem  mRNA (matrycowego kwasu rybonukleinowego). RNA powstaje na łańcuchu DNA w jądrze komórkowym i stąd jest przesuwany do rybosomów. Do mRNA w rybosomach dopasowują się cząsteczki tRNA (transportującego RNA) mając komplementarną sekwencję zasad i jeden z dwudziestu aminokwasów. Następnie aminokwasy oddzielają s od RNA, a łącząc się wzajemnie tworzą łańcuch polipeptydowy, jednostkę strukturalną białek.

Im większa jest produkcja białek w komórce, tym więcej jest rybosomów. 

 

3 rodzaje RNA skrypt 25 str.

mRNA (matrycowy, informacyjny) bierze udział w syntezie białek

tRNA (transportujący)  - bierze udział w syntezie białek

rRNA (rybosomalny) buduje rybosomy

 



Replikacja powielanie DNA przed podziałem komórki DNA             DNA



Transkrypcja utworzenie łańcucha RNA w łańcuchu DNA    DNA           RNA



Translacja synteza białka    RNA           Białko

 

Replikacja i transkrypcja odbywa się w jądrze komórkowym, natomiast translacja w rybosomach.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Podziały komórek

 

 

Miejscem występowania materiału genetycznego w komórce jest jądro komórkowe. W okresie podziału komórki materiał genetyczny przybiera postać chromosomów (46 u człowieka). Chromosomy występują parami, tak więc każda komórka zawiera diploidalną (podwójną) ilość chromosomów (2n).

23 chromosomy człowiek dziedziczy po ojcu, a 23 po matce. Zostały one przekazane w komórkach rozrodczych. W śród 23 par chromosomów 22 pierwsze pary to autosomy, czyli takie, które decydują o cechach fizycznych i umysłowych człowieka, natomiast 23 para to chromosomy związane z płcią, decydujące o tym, czy narodzi się chłopiec czy dziewczyna. Chromosomy określające płeć żeńską oznacza się XX, chromosomy związane z płcią męska XY. W komórkach rozrodczych męskich (plemnikach) występują 22 autosomy + chromosom Y lub 22 autosomy + chromosom X. W komórce jajowej występuja zawsze 22 autosomy + chromosom X. Podczas zapłodnienia komórka jajowa łączy się z plemnikiem i o tym, jaką płeć ma mieć dziecko, decydują chromosomy zawarte w plemnikach.

Komórki rozrodcze ( gamety) mają zredukowana o połowę, czyli haploidalną, ilość chromosomów. Wynika to z tego, że po zapłodnieniu, czyli połączeniu materiałów jądrowych obu komórek rozrodczych, następuje łączenie się w pary odpowiadających sobie chromosomów pochodzących od obojga rodziców.

Zgłoś jeśli naruszono regulamin