(3535) turystyka1[1].doc

(41 KB) Pobierz
Słowo turystyka pochodzi od francuskiego pojęcia tour, które oznacza wycieczkę, podróż kończącą się powrotem do miejsca skąd n

Słowo turystyka pochodzi od francuskiego pojęcia tour, które oznacza wycieczkę, podróż kończącą się powrotem do miejsca skąd nastąpił wyjazd. Najogólniej można wyróżnić dwa podstawowe rodzaje definicji turystyki – klasyczne i współczesne.

Definicje klasyczne:

·         „Turystyka jest to zespół stosunków i zjawisk, które wynikają z podróży i pobytu osób przyjezdnych, o ile nie występuje w związku z tym osiedlenie i podjęcie działalności zarobkowej”(W. Hunziker)

·         Turystyka stanowi całokształt stosunków i zjawisk związanych z podróżą i pobytem odwiedzających w jakiejś miejscowości, z tym że pobyt nie przekształca się w stałe zamieszkanie"(A.Sess)

Przedstawione definicje turystyki ograniczają jej zakres przede wszystkim do podróżowania w celach poznawczych, zdrowotnych, rekreacyjnych, sportowych. Podkreślają te rodzaje aktywności, w których może realizować się zasada dobrowolności i rozwój osobowości człowieka. Zwracają uwagę na znaczenie w turystyce poznania, przeżycia, rozrywki i wypoczynku.

Współczesne koncepcje turystyki dostrzegają nie tylko jej przedstawione walory, ale także wskazują na zjawisko wydawania i zarabiania przez turystę pieniędzy w miejscu okresowego pobytu lub w czasie samej podróży. Zwracają zatem uwagę na wymiar ekonomiczno społeczny turystyki, tak więc:

·         „Turystyka w szerokim znaczeniu jest to całokształt zjawisk ruchliwości przestrzennej związanych z dobrowolną czasową zmianą miejsca pobytu, rytmu i środowiska życia oraz z wejściem w styczność osobistą ze środowiskiem odwiedzanym(przyrodniczym, kulturowym bądź społecznym)” (K.Przecławski)

 

Powyższa definicja w odróżnieniu od definicji klasycznych obejmuje także osoby wyjeżdżające w celach zarobkowych. Można powiedzieć iż w naszych czasach turystyka staje się nie tyle jednym więcej rodzajem aktywności ludzkiej, ile raczej pewnym sposobem uprawiania różnego rodzaju aktywności , staje się środkiem realizacji różnych celów w tym zarobkowych. Można bowiem zarabiać pieniądze zarówno w miejscu zamieszkania jak i w miejscu pobytu czasowego. Bywa bowiem tak, że wyjazd formalnie zarobkowy (delegacja służbowa) jest motywowany w istocie potrzebami poznawczymi, a wyjazd formalnie wypoczynkowy(wycieczka)-względami zarobkowymi. Zarobkowy charakter turystyki w kraju i za granicą ma tendencję rosnącą. Głównym motywem podejmowania prac zarobkowych jest chęć zdobycia środków na turystykę, często etapy wędrówki turystycznej przeplatają się z przerwami na zdobycie pieniędzy na jej kontynuowanie. Turystyka jest to zatem czasowe przemieszczanie się ludzi do miejscowości i rejonów znajdujących się poza ich stałym miejscem zamieszkania i czasami podejmowanie w nich pracy. Turystyka jest pewnym sposobem realizacji aktywności człowieka, łączy się ze zmianą środowiska przyrodniczego, kulturalnego i społecznego, ze zmianą codziennego rytmu życia, wchodzenia w osobiste kontakty z przyrodą, kulturą i ludźmi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zjawisko ruchliwości przestrzennej (podróżowanie) związane z :

 



 







Czasową zmianą miejsca pobytu, środowiska i rytmu życia

Dojazdami do pracy

Migracją (stałe osiedlenie lub sezonowa praca)

                                                                                                        

 

 



 

 





 

Przymusową służbą

(wojsko, więzienie)

Dobrowolną turystyką w celu :

·         zarobkowym

·         wykonywania pracy twórczej

·         załatwienia spraw rodzinnych

·         kultu religijnego

·         uczestnictwa w konferencjach

·         sportowym

·         zdrowotnym (profilaktyka, leczenie, rehabilitacja)

·         poznania i przeżycia przez kontakt osobisty z:

-          przyrodą

-          kulturą

-          życiem społecznym

·         rekreacyjnym (wypoczynek)

 

 



 

 

 

 

Turystyka w



ścisłym                                                                                           

znaczeniu

wg ujęcia



współczesnego

                                                                                                             Turystyka w ścisłym                       



                                                                                                             znaczeniu wg ujęcia

                                                                                                             klasycznego

 

 

 

 

Objaśnienie pojęcia Turystyka

 

 

 

 

 

Turystyka jest zjawiskiem społeczno ekonomicznym zwanym ruchem turystycznym, który z jednej strony jest wywoływany określonym popytem (potrzebą) na dobra i usługi turystyczne, a z drugiej strony podażą(wytwarzaniem) dóbr i usług turystycznych. Ruch turystyczny charakteryzuje: dobrowolność decyzji podróżowania; czasowe opuszczenie stałego miejsca zamieszkania; poznawczy, wypoczynkowy, zdrowotny, rozrywkowy lub zarobkowy cel wyjazdu.

 

 

 

 

 

Pojęcie turysty oznacza osobę wyjeżdżającą z miejsca zamieszkania na pewien ograniczony czas przy założeniu dobrowolności decyzji i swobody wyboru celu podróży, realizującą w czasie wyjazdu cele poznawcze i rekreacyjne, zdrowotne i rozrywkowe lub zarobkowe, reprezentującą popyt, którego pokrycie następuje z funduszy pochodzących ze stałego miejsca zamieszkania lub z towarzyszącej wyjazdom działalności zarobkowej.

 

 

 

 

 

 

 

 

DEFINICJE TURYSTYKI

 

 

 

WALTER HUNZIKER

„...turystyka to zespół stosunków i zjawisk wynikających z podróży i pobytu osób przyjezdnych, o ile nie występuje w związku z tym osiedlenie się i podjęcie pracy zarobkowej”

 

KRZYSZTOF PRZECŁAWSKI

„...w szerokim znaczeniu turystyka jest to całokształt zjawisk ruchliwości przestrzennej , związanych z dobrowolna, czasową zmianą miejsca pobytu, rytmu i środowiska życia oraz wejściem w styczność osobistą ze środowiskiem odwiedzanym (przyrodniczym, kulturowym, bądź społecznym).”

 

WTO

„... ogół czynności osób, które podróżują i przebywają w celach wypoczynkowych, służbowych, lub innych, nie dłużej niż przez rok bez przerwy, poza swoim codziennym otoczeniem, z wyłączeniem wyjazdów, w których głównym celem jest działalność zarobkowa” 

 

WIESŁAW ALEJZIAK

„... ogół zjawisk związanych z podróżą i pobytem osób przebywających czasowo i dobrowolnie poza swoim codziennym środowiskiem, w tym zwłaszcza ekonomiczne i społeczne interakcje zachodzące pomiędzy organizatorami turystyki, bezpośrednimi usługodawcami, miejscową ludnością oraz samymi turystami, o ile głównym celem ich wyjazdów nie jest działalność zarobkowa wynagradzana w odwiedzanej miejscowości”

 

 

 

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin