Konspekt lekcji do lektury klasy czwartej - Akademia Pana Kleksa Jana Brzechwy
Temat: „Szkoła moich marzeń” (o Akademii Ambrożego Kleksa).
J.m.: 90 min.
Cele: ► sprawdzenie rozumienia samodzielnie przeczytanego tekstu,
► sprawdzenie umiejętności czytania poleceń,
► rozbudzenie wyobraźni poprzez przekład intersemiotyczny
(obraz-słowo),
► kształcenie umiejętności redagowania krótkich tekstów inspirowanych
tekstem literackim,
► kształcenie umiejętności współpracy w grupie.
Metoda: słowna- podająca, przekład intersemiotyczny.
Przebieg lekcji:
1. Zapisanie tematu lekcji.
2. Swobodne wypowiedzi uczniów na temat szkoły, do której uczęszczają.
3. Pytania o naukę w Akademii Pana Kleksa poparte odpowiednimi cytatami
tekstu z rozdziałów Akademii Pana Kleksa - Osobliwości Pana Kleksa
i Nauka w Akademii:
a/ Gdzie znajdowała się szkoła?
b/ Kto mógł do niej uczęszczać?
c/ Jaki jest rozkład dnia w Akademii?
d/ Jakich przedmiotów uczył Pan Kleks?
e/ Czy poza nauką uczniowie mają czas na zabawy i rozrywki?
f/ W jaki sposób odpoczywają: nauczyciel i chłopcy?
4. Uczniowie podzieleni na grupy opisują budynek Akademii Pana Kleksa
kierując się następującymi zadaniami przydzielonymi na kartach pracy:
a/ Znajdź w tekście odpowiednie fragmenty.
b/ Na podstawie informacji przekazanych przez narratora wykonaj schemat.
c/ Pokoloruj schemat.
4/ Wykorzystaj w opisie podane niżej słownictwo:
szkoła, budynek, gmach, kondygnacje, piętra, różnorodne cegiełki; sale
lekcyjne, pokoje sypialne, sala jadalna, klasy, sekrety Pana Kleksa; piętro
wyżej, piętro niżej, na tym samym piętrze, obok, jest, znajduje się, widać,
umieszczono, można znaleźć.
5. Wraz z kolegami z grupy sporządź dokładny plan szkoły i jej okolic
zaznaczając na nim:
- ulicę Czekoladową,
- budynek Akademii,
- park (doły, jary, wąwozy),
- mur oraz oszkloną bramę i żelazne furtki.
6. Zadanie domowe.
Na podstawie planu wykonajcie makietę Akademii Pana Kleksa. Możecie
wykorzystać dowolne materiały.
Opracowała mgr Beata Szymańska
poezjochomiczka