scenariusze zajęć j. pol. kl.4 - różne.doc

(294 KB) Pobierz
To jest wersja html pliku http://www

To jest wersja html pliku http://www.viknet.pl/wojcieh/pliki/polski/scenariusze.doc.
G o o g l e automatycznie generuje wersję html dokumentu podczas indeksowania Sieci.
Aby utworzyć łącze lub zakładkę do tej strony, użyj następującego adresu url: http://www.google.com/search?q=cache:Fp6awHnycfwJ:www.viknet.pl/wojcieh/pliki/polski/scenariusze.doc+scenariusz+lekcji+lektura+%22Pinokio%22&hl=pl&ct=clnk&cd=7&gl=pl

Google nie jest w żaden sposób związany z autorami tej strony i nie odpowiada za jej treść.

Znalezione słowa zostały podświetlone: 

scenariusz 

lekcji 

lektura 

pinokio 


Nastrój, kompozycja oraz elementy fantastyczne w baśni H.Ch. Andersena Brzydkie kaczątko

Cele: 
Uczeń umie:

·  wyjaśnić pojęcia: nastrój, kompozycja; rozumieć ich wieloznaczność,

·  dostrzegać różnice między fantastyką a rzeczywistością,

·  uzupełnić tabelę w programie Microsoft Word i wydrukować ją,

·  napisać plan baśni, używając komputera,

·  znaleźć w Internecie informacje dotyczące H.Ch. Andersena,

·  prawidłowo zapisać dokument w formie pliku w określonym miejscu na dysku.

Formy pracy: 
praca indywidualna, praca w grupach.

1. Wyszukiwanie przez uczniów w encyklopedii multimedialnej pojęć: nastrój i kompozycja.

2. Dyskusja na temat znaczenia tych pojęć (wieloznaczność).

3. Określenie cech nastroju i kompozycji baśni Brzydkie kaczątko.

4. Wyszukanie elementów fantastycznych w baśni.

5. Uzupełnienie tabeli:

elementy fantastyczne

elementy realistyczne

 
 
 
 
 

 
 
 
 
 

 

6. Wydrukowanie tabeli.

7. Zapis tematu lekcji.

8. Przedstawienie uczniom prezentacji pt. "Cechy baśni" w programie PowerPoint.

Pokaż dzieciom prezentację "Cechy baśni", klikając na ikonkę. 

9. Praca w grupach - redagowanie planu baśni i zapisanie go przy użyciu programu Microsoft Word.

10. Wyszukanie w Internecie informacji o H.Ch. Andersenie, wybór najistotniejszych, zredagowanie notatki.

11. Praca domowa (do wyboru):

·  Napisz list, w którym wyrazisz swoje zdanie o baśni i prześlij go pocztą elektroniczną do nauczyciela.

·  Wyszukaj w Internecie informacji o innych baśniach Andersena (podaj adresy internetowe stron, na których je znalazłeś). 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Przyjaźń - Wstęp

W każdym z nas drzemią pozytywne uczucia stanowiace podstawę humanitaryzmu, trzeba je tylko umiejętnie rozbudzić. Pokazać, co dobre, a co złe. Docenić, wręcz gloryfikować szczerą przyjaźń, wrażliwość, tolerancję i szacunek do ludzi i otaczającego świata. Nauczmy się wspólnie krytycznego patrzenia na zło, przemoc, okrucieństwo, brak tolerancji... 
Cykl przez nas zaproponowany rozwinie się i pogłębi problematykę realizowaną w klasie piątej i szóstej. Mamy nadzieję, że przybliży wartości ogólnoludzkie, pozwoli na kształtowanie i ustalanie reguł rządzących codziennym życiem. Niezwykle ważnym elementem zajęć będzie konfrontacja własnej postawy ucznia z wyborami innych. 
Świat bohaterów literackich, wydarzeń historycznych czy spuścizny kulturowej ma pomóc uczniom w dokonywaniu własnych wyborów czy kreowaniu indywidualnych postaw. 
Cykl "W kręgu przyjaźni" porusza następujące tematy: 
I Jakie miejsce w Twoim życiu zajmuje przyjaźń? 
II Mój przyjaciel. 
III Każdy może być przyjacielem. 
IV ... (Temat samodzielnie redagują uczniowie w trakcie zajęć.) 
V Zaginął pies... 
VI Ksiażka przyjacielem? 
VII Od znajomości do przyjaźni. 
Zajęcia koncentrują sie wokół osoby ucznia w relacji z innymi osobami i otaczającym go światem. 
Ośrodkiem zainteresowania są więzi emocjonalne i pierwsze przyjaźnie. 
Uczniowie poznają i sami współtworzą zasady prawdziwej przyjaźni.

Temat: 
.............................. (Uczniowie redagują temat w trakcie zajęć.)

Cele lekcji: 
Integracja treści języka polskiego, historii, muzyki oraz ścieżek dziedzictwa kulturowego, medialnej i prozdrowotnej w oparciu o zasadę aksjologiczną.

Czas trwania: 
180 minut (4 jednostki lekcyjne).

Formy pracy: 
indywidualna, grupowa, zbiorowa.

Metody: 
problemowe, eksponujące, podające.

Środki dydaktyczne:

·  komputer multimedialny z projektorem,

·  reprodukcje obrazów,

·  karta pracy indywidualnej,

·  historyjka obrazkowa (dla każdego ucznia),

·  tekst bajki Adama Mickiewicza "Przyjaciele", podręcznik (s. 83) i zeszyt ćwiczeń "Odkrywam świat...". 

Przyjaźń - Przebieg lekcji (1)

Zadania dydaktyczne

Cele operacyjne

Ścieżki edukacyjne

1. Zaproszenie do galerii na wystawę pt. "Portrety z epoki". 
Prezentacja reprodukcji portretów A. Mickiewicza:

·  rysunek kredką W. Wańkowicza,

·  obraz olejny "Puszkin i Mickiewicz" A. Gierasimowicza,

·  litografia Helibacha,

·  staloryt według rysunku D. D'Andersa,

·  rysunek Delacroix,

·  rysunek C.K. Norwida,

·  miniatura "Maryla Wereszczakówna" nieznanego autora,

·  obraz olejny "Maria Szymanowska",

·  litografia według rysunku z natury "Celina Mickiewiczowa z córkami.

Potrafi:

·  spójnie scharakteryzować strój z epoki,

·  dokonać porównania z czasami współczesnymi.

Ścieżka dziedzictwa kulturowego.

2. Multimedialna prezentacja - "Adam Mickiewicz i jego czasy" według konspektu prezentacji (załącznik I) lub pogadanka ilustrowana "taśmą czasu" (załącznik II).

Potrafi:

·  uważnie i ze zrozumieniem słuchać,

·  łączyć odbiór wizualny z werbalnym,

·  wskazać związki przyczynowo-skutkowe wydarzeń historycznych,

·  wskazać źródła informacji o poecie i jego czasach.

Ścieżka medialna.

3. Wskazywanie na "taśmie czasu". 
Karta pracy indywidualnej (załącznik III). 
a) Utrwalenie znanych już pojęć historycznych; Co to jest wiek, era, tysięclecie? 
b) Wprowadzenie pojęć: początek i koniec wieku; uzupełnienie typu: 
1-100 (I wiek) 
101-200 (II wiek) 
201-300 (III wiek), itd. 
c) Wskazywanie "czasów" A. Mickiewicza. Używanie określeń: przełom wieków, połowa wieku, pierwsza połowa wieku. 
d) "Zgaduj-zgadula" 
Jaki to wiek? 
1830 r. -  
1957 r. -  
1410 r.

Potrafi praktycznie wskazać i ulokować pojęcia na "taśmie czasu". Potrafi wskazać i praktycznie określić początek i koniec wieku; umie praktycznie określić czas w historii. 
 
Potrafi:

·  praktycznie odszukać i wskazać dane na "taśmie czasu",

·  skomentować czas wydarzenia, lokując go we właściwym okresie, epoce w dziejach Polski,

·  praktycznie i trafnie posługiwać się określeniami: przełom wieku..., itd. 
 
Potrafi, posługując się "taśmą czasu" określić wiek, gdy podany jest rok.

Ścieżka dziedzictwa kulturowego.

4. Uzupełnianie zdań - prawidłowy zapis lat i wieków (cyfry arabskie i rzymskie). 
a) Praca indywidualna (załącznik IV) w oparciu o wyświetlany slajd nr 9 z prezentacji multimedialnej lub "taśmę czasu" z pogadanki 
b) Prezentacja prac w zespołach 2-, 3- oraz 4-osobowych.

Potrafi:

·  korzystać ze źródła informacji,

·  stosując odpowiednie cyfry, właściwie zapisać lata i wieki,

·  przetwarzać nabyte wiadomości. 
 
Potrafi:

·  skonfrontować swoją pracę z pracą innych,

·  objaśnić zasadność użytych lat i wieków.

Ścieżka medialna.

5. Relaksacja - ćwiczenia fizyczno-oddechowe metodą kinezjologii edukacyjnej P.G. Dennisona.

Potrafi:

·  zrelaksować się i równomiernie aktywizować obie półkule mózgowe.

Ścieżka prozdrowotna.

6. Prezentacja (czytanie) bajki "Przyjaciele" 
a) Wyjaśnianie pojęć i zwrotów, np. kum, zozula, knieja, niedźwiedź Litwin itd.

Potrafi:

·  z uwagą i ze zrozumieniem słuchać.

 

7. Opracowanie bajki "Przyjaciele", praca w zespołach 4-osobowych. 
a) Układanie obrazów, historyjki (chronologia), (załącznik X) 
 
b) Opracowanie każdego obrazka historyjki:

·  dopasowanie odpowiedniego fragmentu literackiego,

·  nadawanie tytułu w postaci równowaznika zdania i zdania. 
c) Prezentacja prac poszczególnych grup. 
Wspólny wybór najtrafniejszych propozycji. 
d) Wklejanie obrazków do zeszytu. 
Obrazek: równoważnik zdania, zdanie. 
e) Dyskusja dydaktyczna (w kręgu) wokół problemu: Czy bohaterowie bajki byli prawdziwymi przyjaciółmi? 
f) Ustalenie wymowy bajki, wprowadzenie pojęcia morał na podstawie historyjki. 
Próby nazwania morału synonimem, np. pouczenie, porada, dobra rada, itd. 
Próba wyrażenia morału inaczej, np.: Przyjaźń to nie tylko słowa, ale i czyny. Przyjaciela poznaję po czynach. Nie wystarczy obiecywać. itd. 
Wybór tematu zajęć w oparciu o wyżej wymienione propozycje.

Umie praktycznie korzystać ze słowniczka objaśnień. 
Potrafi wykorzystać kontekst. 
Potrafi:

·  współpracować w zespole, jest odpowiedzialny za pracę grupy,

·  odtworzyć chronologię wydarzeń w oparciu o zapamiętane fakty,

·  opowiedzieć własnym słowami przebieg wydarzeń. 
Umie prawidłowo dobrać fragment literacki do obrazka. 
Potrafi:

·  dobrać do obrazka równoważnik zdania i zdanie,

·  praktycznie różnicować obie formy wypowiedzi pisemnej. 
Potrafi:

·  uważnie słuchać,

·  skonfrontować pracę swojej grupy z pracą innych,

·  wyrazić swoją opinię i bronić jej,

·  obiektywnie wykazać zalety lub wady w pracy swojej i innych. 
Potrafi:

·  wyrazić w spójnej, kilkuzdaniowej wypowiedzi swoją opinię,

·  bronić własnego zdania,

·  przekazać odbiorcy swoje uczucia i emocje,

·  poprzez analogi komentować własne przeżycia i doświadczenia. 
Wie, co to jest morał. Rozumie wymowę morału, posiłkując sie fragmentami bajki. Potrafi odpowiednio dobrać synonimy. 
Potrafi zbudować wypowiedź z odpowiednimi intencjami. 
Potrafi obiektywnie znaleźć zalety lub wady w osądach swoich lub innych.

 
 
 
 
 
 
Ścieżka wychowania do życia w społeczeństwie. 
 
 
 
Ścieżka wychowania do życia w społeczeństwie.

 
 

Przyjaźń - Przebieg lekcji (2)

Zadania dydaktyczne

Cele operacyjne

Ścieżki edukacyjne

8. Nauka piosenki "Przyjaciel", muz. K. Dębski, sł. J. Cygan. 
a) Rozpoznawanie wartości nut. 
b) Przedstawienie rytmu. 
c) Wprowadzenie synkopy; wzorcowa prezentacja rytmu. 
d) Przedstawienie rytmu w dowolnej formie ekspresji (indywidualnie, w duecie, w grupie). 
e) Nauka piosenki ze słuchu:

·  wzorcowa prezentacja piosenki (śpiew z akompaniamentem pianina),

·  śpiew grupowy dłuższych fragmentów piosenki,...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin