Osmoza.doc

(43 KB) Pobierz
Osmoza- Jest to dyfuzja wody przez błonę półprzepuszczalną oddzielającą dwa roztwory różniące się potencjałem wody

Zestaw1

*Osmoza- Jest to dyfuzja wody przez błonę półprzepuszczalną oddzielającą dwa roztwory różniące się potencjałem wody. **Siły biorące udział w transporcie dalekim wody siła ssąca transpiracji, siła parcia korzeniowego, siła kohezji i adhezji, **Susza glebowa- zaczyna brakować wody dostępnej dla roślin zawartość wody w glebie spada do współczynnika więdnięcia. **Autotrofy: - org. samożywne asymilują zw. org. z pozostałych zw. Nieorganicznych należą do nich rośl. zielone i bakterie, **Na czym polega rola chlorofilu chlorofil tworzy coś w rodzaju pułapki czy też anteny chwytającej fotony. które przekazywane są do centrum aktywnego, które dzięki temu może pracować z dużą wydajnością. **Lokalizacja faz fotosyntezy: faza świetlna (fotochemiczna) zachodzi w błonach tylakoidów  faza ciemna (biochemiczna) zachodzi w stromi, **Funkcja biochemiczna oddychania ATP dostarcza zw. wyjściowych do syntezy podstawowych skł. komórkowych. **Glikoliza  substraty oddechowe o długim łańcuchu węglowym ulegają rozpadowi na reszty dwuwęglowe kwasu octowego ,który łączy się z koenzymem A tworząc acetylo-CoA. **Spoczynek bezwzględny nasion jest uwarunkowany anatomiczną budową nasiona lub np. stanem fizjologicznym zarodka, obecnością inhibitorów kiełkowania **Stratyfikacja jest to działanie na nasiona niska temp. przy jednoczesnym nawilgoceniu oraz dostępie tlenu wywołuje to głębokie zmiany fizjologiczne. Następstwem tych zmian jest ustąpienie spoczynku. **Faza fizyczna kiełkowania nasion polega na  (pęcznienie nasion ) **Warunki  zewnętrzne indukujące proces kwitnienia okresowe obniżenie temperatury (przez okres od kilkunastu do kilkudziesięciu dni w zakresie 0-100C)., ilość i natężenie światła, **Zakwitła roślina dnia krótkiego potrzebny jest fitochrom PR. **Transport aktywny odbywa się przy zużyciu energii metabolicznej, dostarczanej przez organizm w postaci ATP. Może on odbywać się w brew stężeniom, tzn. od stężenia mniejszego do większego. **Partenokarpia - wytwarzanie owoców bez nasion, nie poprzedzone zapłodnieniem kwiatów.

 

Zestaw2

**Pęcznienie-  uwolnienie koloidów hydrofilowych, którego efektem jest zwiększenie masy i objętości. **Rośliny monokarpiczne (jeden okres rozwoju generatywnego):- jednoroczne zielone i ozime,- dwuletnie,- wieloletnie. **Rośliny polikarpiczne (wiele okresów rozwoju generatywnego): -byliny,- krzewy,- drzewa., **Współczynnik więdnięcia(WW) -jest to ilość wody w glebie (w % suchej masy gleby przy której dochodzi do trwałego więdnięcia roślin). **Transpiracja - czynne parowanie wody z nadziemnych części roślin przez skórkę  przez przetchlinki , **Reutylizacja- to przemieszczanie się z liścia cennych ruchliwych jonów i magazynowanie ich w tkance miękiszowej do wiosny lub w czasie niedoboru składników  przemieszczanie  jonów z liści starszych do młodszych, **Regeneracja- od zrastania ran do odtwarzania utraconych organów. jej mechanizm polega na włączeniu zablokowanych genów.**Łańcuch oddechowy: odłączenie w cyklu Krebsa atomy wodoru są przenoszone przez szereg specyficznych enzymów i koenzymów ;-podczas transportu  atomów wodoru uwalnia się energia ;- wodór ostatecznie łączy się z tlenem atmosferycznym i powstaje woda. **Energia wpływająca na siłe transpiracji- energia słoneczna **Parcia korzeni – energia metaboliczna **Fitochrom – pełni funkcje receptora światła, fotoreceptora występuje w 2 formach molekularnych absorbujących światło o różnych dł. **Indukcja termiczna kwitnienia – reakcja rośl. na okresowe obniżenie temp. przez kilkanaście do kilkudziesięciu dni 0-10C **Siła asymilacyjna - jest to produkt fazy świetlnej i składa się z czynnika redukującego NADPH2. **Donory asymilacyjne- liście o pełnej aktywności fotosyntetycznej, **Akceptory- łodygi, korzenie, kwiaty, owoce, stożki wzrostu, organy spichrzowe, rozwijające się liście punkt kompensacji światła- to takie natężenie światła, przy którym ilość CO2 wydzielana w procesie oddychania równa się ilości CO2 związanego w procesie fotosyntezy.

 

Zestaw3

***Dyfuzja – samorzutne przemieszczanie się atomów lub jonów substancji zachodzące w obrębie danego ośrodka **Siła asymilacyjna - jest to produkt fazy świetlnej i składa się z czynnika redukującego NADPH2 powstają w tylakoidach które są w chloroplastach, **Transport bierny jonów przez błony:- bez udziału energii ,-na zasadzie dyfuzji prostej lub ułatwionej (przez kanały jonowe),- zgodnie z gradientem chemicznym **Susza fizjologiczna- jest wtedy gdy w glebie jest dostępna dla roślin woda, ale rośliny nie mogą jej pobrać bo występuje: nadmierne zasolenie  niska temp. brak tlenu obecność metali ciężkich lub zw. Toksycznych, **Heterotrofy - org. Cudzożywne nie asymilują CO2 syntetyzują zw. org. z innych zw. org.  należą do nich saprofity, symbionty ,pasożyty **współczynnik transpiracji – stosunek wytranspirowanej wody do przyrostu suchej masy. **Etapy oddychania zachodzą w - glikoliza - w cytoplazmie podstawowej- cykl Krebsa- matrix, mtochondrium - łańcuch oddechowy - błona wewnętrzna, mitochondriom **Spoczynek względny: jest spowodowany niesprzyjającymi warunkami środowiska. **skaryfikacja- mechanicznym uszkodzeniu łupiny nasiennej, co umożliwia wnikanie wody do wnętrza nasion oraz wymianę gazową pomiędzy zarodkiem a otoczeniem **Fitochrom wpływający na roś. Dnia długiego P-FR **gdzie przetrzymywana jest energia – ATP i wykorzystywana do wszystkich przemian biochemicznych, i całego rozwoju rośliny jakie czynniki muszą wystąpić by roś. zakwitła- **Energetyczna funkcja oddychania- dostarcza energię potrzebną do normalnego funkcjonowania komórki, tkanek i organów **Karotenoidy -  pochłaniają one promienie niebiesko fioletowe i przekazują energię chlorofilowi ,pełnią rolę ochronną zapobiegając tzw. fotooksydacji chlorofilu, która następuje w przypadku nadmiernego oświetlenia.

 

 

 

 

 

 

Zestaw4

****Błona cytoplazmatyczna zbudowana jest z podwójnej warstwy lipidów (tłuszczy) w której zatopione są cząsteczki białek.**Pęcznienie – (imbibicja) uwodnienie koloidów hydrofilowych którego efektem jest zwiększenie masy i objętości hydrofilności koloidów tj. ich powinowactwo do wody wynika z obecności grup hydrofilowych. **Stopień pęcznienia zależy od liczby i rodzaju gr. hydrofilowych i stężenia roztworu. . **Wartości potencjału chemicznego wody Powietrze ?w = -100 Mpa Roślina ?w = -1 Mpa Gleba ?w = -0,1 Mpa **Transpiracja szparkowa przebiega dwuetapowo. 1etap to zamiana wody w parę na powierzchni wewnętrznej liścia, 2etap to dyfuzja pary przez szparki.** Powierzchnia wewnętrzna liścia jest to suma powierzchni ścian komórkowych graniczących z przestworami międzykomórkowymi. **Czynniki wpływające na intensywność transpiracji: Potencjał wody powietrza w otaczający roślinę, światło, temperatura i wiatr. **Substrat - złożona substancja organiczna, której rozkład dostarcza energii.  fermentacja właściwa  - rozpad substratu na proste związki organiczne i CO2bez udziału tlenu atmosferycznego (np. fermentacja alkoholowa czy mlekowa)  **Gdzie przetrzymywana jest energia i do czego jest wykorzystywana  – ATP i wykorzystywana do wszystkich przemian biochemicznych, i całego rozwoju rośliny  materiał zapasowe są magazynowane w nasionach jako: bielmo, obielmo, liścienie, są to tłuszcze, białka, węglowodany (skrobia). **Dominacja wierzchołkowa to: gdy pąk wierzchołkowy  silnie ogranicza rozwój położonych poniżej pąków znajdujących się w kątach liści (pozostają w stanie uśpienia) **Etylen – do przyspieszania dojrzewania owoców w przechowalniach (pomidory i banany). **Wpływ etylenu – dojrzewanie owoców, starzenie się organów, hamowanie podziałów i wzrostu komórki, uczestniczy w reagowaniu roślin na stresy.

 

GWIAZDKI ** TO PYTANIA :P

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin