zabawy ruchowe.doc

(25 KB) Pobierz
SCENARIUSZ ZAJĘĆ

SCENARIUSZ ZAJĘĆ – Zestaw zabaw ruchowych

 

Cel główny:

- troska o zdrowie dzieci ich sprawność fizyczną; zachęcanie do uczestnictwa w zabawach i grach sportowych (PP 6)

- uczestniczenie w pracach plastycznych sprzyjających koncentracji sprawności manualnej oraz inwencji twórczej (PP 8)

 

Cele operacyjne:

- uważnie słucha, pyta o niezrozumiałe fakty i formułuje dłuższe wypowiedzi o ważnych sprawach (3.3)

- jest sprawne fizycznie lub jest sprawne w miarę swoich możliwości, jeżeli jest dzieckiem mniej sprawnym fizycznie (5.3)

- uczestniczy w zajęciach ruchowych, w zabawach i grach (5.4)

- dysponuje sprawnością rąk oraz koordynacją wzrokowo – ruchową potrzebną do rysowania, wycinania i nauki pisania (14.3)

 

Forma pracy: praca z całą grupą, praca indywidualna

Metody pracy: podająca, eksponująca, czynnego działania

Środki dydaktyczne: tamburyn, farby, pędzle, wzór jeżyka do pomalowania

 

Przebieg zajęć:

1)     Przywitanie się. Każde dziecko podaje rękę osobom które siedzą obok niego. Mówi cześć oraz imię osoby z którą się wita.

2)     Zabawa orientacyjno porządkowa „Chowamy się za drzewa”. Nauczyciel dzieli dzieci na dwie grupy. Jedna to „drzewa” – dzieci stoją w rozsypce naśladując rękami poruszające się na wietrze gałązki. Pozostałe dzieci biegają pomiędzy drzewami. Na hasło ”chowamy się za drzewo” – dzieci przykucają za najbliższym drzewem.

3)     Ćwiczenia dużych grup mięśniowych „Słonko wstaje” – dzieci skulone w przysiadzie – słonko powoli wstaje, wychodzi na niebo coraz wyżej – powolny wyprost aż do wspięcia na palce z ramionami w górze.

4)     Zabawa ruchowa rozwijająca umiejętności współdziałania z partnerem „Spacer z przyjacielem” – dzieci maszerują parami po sali. Podczas przerwy w grze rytmicznie powtarzają rymowankę „Kiedy czysto w koło” (uderzają o uda) „bawimy się wesoło’ (uderzają o dłonie partnera)

5)     Zabawa ruchowa z elementami biegu „Uciekający latawiec” – dzieci biegają po sali. Na sygnał tamburyna wykonują skok w górę, jakby chciały złapać latawiec porwany przez wiatr.

6)     Pokaz wykonania pracy plastycznej.

7)     Praca indywidualna przy stolikach. Dzieci malują jeżyka.

8)     Organizacja wystawy prac z pomocą nauczycielki.

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin