Opracowanie na egzamin.docx

(1142 KB) Pobierz

Zakres materiału z przedmiotu Grafika Inżynierska (Rysunek Techniczny)

1.     Nazwy rysunków

-          rysunek wykonawczy – na ogół opracowywany na podstawie danych projektowych, zawierający wszystkie informacje potrzebne do wykonania części.

-          rysunek złożeniowy – przestawiający wzajemne usytuowanie i/lub kształt zespołu na wyższym poziomie strukturalnym zestawianych części.

-          rysunek zestawieniowy – przedstawiający wymiary, sposób wyróżniania oraz zawierający dane dotyczące wykonania zestawu elementów danego rodzaju.

-          szkic – jest to rysunek wykonany na ogół odręcznie i niekoniecznie w podziałce.

-          rysunek – jest to informacja podana na nośniku informacji, przestawiona graficznie zgodnie z przyjętymi zasadami i zwyczajami w podziałce.

2.     Podziałki rysunkowe

-          rodzaje podziałek – zwiększające, naturalna, zmniejszające

-          definicje podziałki – podziałka jest ilorazem wielkości liniowych przedstawionych na oryginale rysunku i odpowiednich rzeczywistych wielkości liniowych.

3.     Formaty arkuszy

-          definicja formatu – to standardowe rozmiary arkusza papieru stosowane powszechnie w drukarniach i rysunku technicznym.

-          formaty zasadnicze – formatem zasadniczym jest format A4 o wymiarach 210x297 mm. Formaty A3, A2, A1 i A0 powstają przez zwielokrotnienie formatu A4. Formaty od A4 do A0 to formaty podstawowe.

-          formaty pochodne – powstają poprzez zwielokrotnienie krótszych boków formatów podstawowych.

4.     Linie rysunkowe

-          rodzaje i odmiany linii rysunkowych:

rodzaje:   - ciągła

                 - kreskowa

                 - punktowa

                 - dwupunktowa

                 - zygzakowa

odmiany: - falista

                 - zygzakowa

                 - spiralna

                 - odręczna

 

-          zastosowanie linii rysunkowych w budowie maszyn:

=         ciągłej linie wymiarowe, kreskowanie, widoczne krawędzie i zarysy itd.

=         ciągłej odręcznej – zakończenie cząstkowego lub przerywanego  widoku,  przekroju, kładu.

=         ciągłej zygzakowatej – takie same jak przy linii odręcznej, tyle, że stosuję się ją w rysowaniu maszynowym ( np. ploterem ).

=         kreskowej – krawędzie i zarysy niewidoczne.

=         z długą kreską i kropką (punktowej) – linie symetrii, okrąg podziałowy otworów i kół zębatych.

=         z długą kreską i dwiema kropkami (dwupunktowej) – skrajne położenia części ruchomych oraz zarysy pierwotne – przed kształtowaniem.

5.     Odwzorowanie przedmiotu na płaszczyźnie rysunku

W zależności od sposobu odwzorowania rozróżniamy:

-          rysunek perspektywiczny podstawą sporządzenia jest jedna, wybrana z wielu, zasada rzutowania perspektywicznego.

-          rysunek aksonometrycznyprzedstawia obiekt w jednej, wybranej z różnych rodzajów metod, metody rzutowania aksonometrycznego.

-          rysunek rzutowy – przedstawia obiekty trójwymiarowe w rzutach prostokątnych.

 

6.     Rzutowanie prostokątne

-          kryteria rzutowania (kryteria wyboru rzutu głównego) – rzut główny musi być rzutem, który zawiera najwięcej informacji o przedstawianym obiekcie.

-          nazwy i rozmieszczenie rzutów wg metody europejskiej (metody pierwszego kąta)

E

 

F

D

C

A

B

 

 

A – rzut z przodu; rzut główny

B – rzut z góry

C – rzut od lewej strony

D – rzut od prawej strony

E – rzut z dołu

F – rzut z tyłu

 

 

-         

B

-          rzutowanie wg metody trzeciego kąta -

 

F

C

D

A

 

E

 

A – rzut z przodu; rzut główny

B – rzut z góry

C – rzut od lewej strony

D – rzut od prawej strony

E – rzut z dołu

F – rzut z tyłu

7.     Widoki

-          widoki całkowite – przedstawiają widoczną część przedmiotu w całości.

-          widoki cząstkoweobrazują tylko część przedmiotu, fragment, i są wykorzystywane w różnych sytuacjach rysunkowego przedstawienia jako:

=         widoki cząstkowe części przedmiotu – obrazują tylko wybrany fragment przedmiotu; miejsce urwania na tych widokach należy ograniczać linią cienką odręczną lub zygzakową.

=         widoki cząstkowe przedmiotów symetrycznych w przypadku dużych obiektów symetrycznych można przedstawiać tylko ich połowę lub jedną czwartą ( w celu zaoszczędzenia miejsca na powierzchni rysunku ).

=         widoki cząstkowe w zwiększonej podziałce – są to rzuty obrazujące drobne szczegóły przedmiotu, których nie można zwymiarować w przyjętej podziałce rysunku.

-          widoki rozwinięte – to rzuty przedmiotu wygiętego ( np. blachy ), przedstawionego przed zagięciem.

-          widoki specjalnie położone (ukośne, pomocnicze) – widoki leżące w płaszczyźnie nierównoległej do rzutni należy rzutować zgodnie z kierunkiem rzutowania, który oznacza się strzałką identyfikującą z wielką literą powtórzoną nad widokiem. Takim widokom można nadać specjalne położenie, przesuwając je i obracając w odpowiedni kąt.

-          widoki cząstkowe rzutowane metodą trzeciego kąta stosuje się do przedstawiania drobnych szczegółów przedmiotu i tylko wówczas, gdy nie zachodzi obawa fałszywej interpretacji rysunku.

8.     Przekroje

-          podziałka kreskowania – odległość między sąsiednimi kreskami zależy od wielkości kreskowanego pola i może wynosić od 0,5 mm dla bardzo małych pól do 5 mm dla pól dużych.

-          kierunek kreskowania – linie kreskowania muszą być względem siebie równoległe i nachylone w lewo lub prawo do charakterystycznych krawędzi przedmiotu oraz linii symetrii jego przekrojów lub kładów.

-          kąt nachylenia kreskowaniazalecanym przez PN kątem linii kreskowania jest 45o.

-          zaznaczenie śladów płaszczyzny przekroju powierzchnie przekrojów i kładów części, które się stykają należy kreskować na przemian lub zmieniać odległości między liniami kreskowania. Przekroje i kłady, których szerokość na rysunku jest niewielka, można zaczerniać, a jeśli się stykają – należy zostawić między nimi prześwit. Powierzchnie przekrojów i kładów bardzo dużych powierzchni można ograniczyć do obszaru w pobliżu zarysu tej powierzchni, dopuszcza się również cieniowanie za powierzchni za pomocą kropek lub całkowite jej zabarwienie.

-          oznaczenie graficzne rodzajów materiałów – 

             dfyfggg.jpgibhhggvguv.jpg

9.     Rodzaje przekrojów:

-              przekroje całkowite – to rzuty przedstawiające przedmiot w jednym lub w kilku przekrojach

-          przekroje cząstkowe – przedstawiają tylko fragmenty przedmiotów w przekrojach i mogą występować jako przekroje cząstkowe:

=         części przedmiotu (urwane)

=         przekroje cząstkowe przedmiotów symetrycznych – podobnie do widoków przekroje te należy tak samo identyfikować na osiach symetrii.

=         przekroje w zwiększonej podziałcesą to rzuty o podobnym sposobie przedstawiania, zastosowania oraz identyfikowania, jak odpowiadające im widoki.

-          przekroje specjalnie położone – to rzuty leżące w płaszczyźnie nierównoległej do płaszczyzny rzutu.

-          przekroje rozwinięte – to rzuty przedstawiające wewnętrzne zarysy przedmiotów wygiętych; rysuje się je w stanie wyprostowanym ( rozwiniętym ), bez zniekształcania przedmiotu.

-          przekroje części symetrycznych – służą do przedstawiania części symetrycznych przynajmniej względem jednej osi ( płaszczyzny ) symetrii.

-          przekroje miejscowe (cząstkowe, wyrwania) – rysuje się na tle widoków, w miejscach występowania szczegółów budowy wewnętrznej. Przekroje miejscowe należy ograniczać linią cienką odręczną lub zygzakową.

-          przekroje dwiema płaszczyznami równoległymi (stopniowe, schodkowe) – są rzutami obrazującymi szczegóły budowy przedmiotu, które nie leżą w jednej płaszczyźnie. Dwie równoległe płaszczyzny odsłaniają budowę wewnętrzną przedmiotu.

-          przekroje dwiema płaszczyznami przecinającymi się (łamane) – są rzutami prostokątnymi, w których jedna płaszczyzna przekroju zostaje obrócona do płaszczyzny rzutowania.

-          przekroje trzema płaszczyznami przecinającymi się – są rzutami prostokątnymi, w których płaszczyzny przekroju tworzą linię łamaną o kątach rozwartych.

10. Kłady

-          kłady obrócone na widoku (miejscowe) – zarys figury płaskiej leżącej w płaszczyźnie poprzecznego przekroju przedmiotu, obrócony wraz z tą płaszczyzną o 90o i położony na widoku przedmiotu.

-          kłady przesunięte względem widoku (przesunięte) - zarys figury płaskiej leżącej w płaszczyźnie poprzecznego przekroju przedmiotu, obrócony wraz z tą płaszczyzną o 90o i położony poza jego zarysem.

11.   Ograniczenie w stosowaniu przekrojów jeżeli w obiekcie lub jego fragmencie nie występują zarysy wewnętrzne, to nie należy go przedstawiać w przekroju ( nity, śruby, kołki, wkręty, kliny, wpusty itd. ).

12.   Zaznaczanie miejsc płaskich na rysunkach powstałe w wyniku obróbki walców lub stożków powierzchnie płaskie zaznacza się używając do tego celu cienkich linii ciągłych; łącza one przeciwległe kąty otrzymanych odpowiednio prostokątów lub trapezów, tworząc ich przekątne. W podobny sposób oznaczą się na rzutach otwory kwadratowe lub prostokątne.

...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin