Palenie tytoniu a ciąża.doc

(26 KB) Pobierz
Palenie tytoniu a ciąża

 

 

 

Palenie tytoniu a ciąża

DEFINICJA

Zagrożenia, jakie niesie ze sobą palenie tytoniu przez kobietę ciężarną jak również tzw. bierne palenie, czyli wdychanie dymu tytoniowego.

OBJAWY I PRZEBIEG

Palenie tytoniu w ciąży stanowi duże zagrożenie dla prawidłowego rozwoju płodu. Może spowodować poronienie lub też stać się przyczyną powstania wad rozwojowych u płodu. Dym tytoniowy zawiera wiele toksycznych substancji tj. związki węgla, smołę, nikotynę, które poprzez krążenie matczyno-płodowe przenikają do dziecka i kumulują się w jego krwi. Dzieci kobiet palących duże ilości papierosów w czasie ciąży zazwyczaj rodzą się o wiele mniejsze aniżeli wynikałoby to z wieku ciążowego. W ciąży dochodzi do tzw. hipotrofii płodu, co znaczy, że dziecko jest mniejsze i waży mniej niż powinno a także rozwija się niesymetrycznie. Zdarza się, iż dzieci palaczek rodzą się z tzw. zespołem ponikotynowym. Zwiększone jest również ryzyko porodu przedwczesnego, nieprawidłowego położenia płodu, przedwczesne oddzielenie łożyska i innych patologii. Nierzadko może dojść do zaburzeń łożyskowych, mogących doprowadzić do niewydolności łożyska będącego niebezpiecznym stanem zagrażającym nawet życiu płodu. U dzieci palaczek częściej obserwuje się nadpobudliwość, obniżoną odporność, zwiększone ryzyko alergii, gorszy rozwój jak również częściej zdarza się śmierć łóżeczkowa. Równie niebezpieczne jak samo palenie jest tzw. palenie bierne. Przebywanie w pomieszczeniach wraz z osobami palącymi, szczególnie, gdy nie ma w nim odpowiedniej wentylacji w równym stopniu wpływa na płód i może doprowadzić do takich samych powikłań jak w przypadku czynnego palenia.

WEZWIJ LEKARZA, GDY...

W przypadku, gdy silna wola nie sprawdzi się i kobieta nie będzie potrafiła zerwać z nałogiem w tak ważnym okresie jakim jest ciąża warto zasięgnąć porady lekarza. Już przy pierwszej wizycie należy poinformować lekarza o tym, iż pali się papierosy. Nie należy tego faktu ukrywać, gdyż może to mieć duże znaczenie dla prawidłowego prowadzenia ciąży. Ułatwi to lekarzowi rozpoznanie przyczyn ewentualnych dolegliwości np. duszności, nadmiernego męczenia, trudności z oddychaniem itp. Mogących pojawić się w czasie ciąży.

LECZENIE DOMOWE

O rzucenie palenia należy zadbać już na kilka miesięcy przed planowaną ciążą. Nie wszystkie bowiem metody są dozwolone w ciąży. W ciąży nie należy przyjmować żadnych środków wspomagających rzucanie palenia zawierają one bowiem pewne dawki nikotyny, które są równie niebezpieczne dla płodu jak palenie tytoniu. Ograniczenie ilości wypalanych papierosów nie przynosi żadnego pożytku, ponieważ wypalając ich mniej najczęściej kobieta zaciąga się znacznie głębiej, wdychając większą ilość dymu tytoniowego. Bardzo często zdarza się, iż pierwszym objawem ciążowym jest niechęć do papierosów. Dym tytoniowy wywołuje nudności i wymioty. Świadomość krzywdy, jaką można wyrządzić przyszłemu dziecku niejednokrotnie powstrzymuje ciężarną przed sięgnięciem po papierosa.

WIĘCEJ INFORMACJI

ciąża | palenie tytoniu | nikotynizm

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin