Mszaki-charakterystyka ogólna.doc

(30 KB) Pobierz

Mszaki - charakterystyka ogólna

 

TORFOWCE – występują głównie na torfowiskach. Splątek ich jest blaszkowaty. Dojrzały gametofit ma postać łodyżki, tworzy liczne boczne odgałęzienia. Łodyżka pozbawiona jest chwytników i odznacza się ciągłym wzrostem.
Listki z przylegającymi do łodyżki jej odgałęzieniami i licznymi komórkami martwymi na ich powierzchni, tworzą system kapilarny i włosowaty – dzięki którym woda może podsiąkać dość wysoko i zaopatrywać szczytowe części łodyżki.
Sporofit osadzony jest na dość długiej łodyżce. Drobny, złożony ze stopy tkwiącej w szczycie gałązki gametofitu i kulistej zarodni otwierającej się wieczkiem.

WĄTROBOWCE – ponad 10000 gatunków. Gametofit ma różną postać np. grzbietobrzuszne – ukształtowana łodyżka z listkami (bez nerwu środkowego), wyrastającymi w dwóch szeregach z boków łodyżki. Postać przekształcona – blaszkowata – porostnica wiekokształtna. Jej gametofit wykazuje wysoką organizację wewnętrzną. Posiada tkankę asymilacyjną, przewietrzającą i spichrzową, a także skórę i aparaty szparkowe.
Sporofit ma krótszy trzonek i osadzoną na nim okrągłą zarodnię z zarodnikami.

PRĄTNIKOWCE – (mchy właściwe). Splątek nitkowaty, rozgałęziony. Może z niego wyrastać kilka gametofitów. Dojrzały gametofit ma postać prostej lub złożonej łodyżki: część zewnętrzna to tkanka okrywająca, pod nią korona (funkcja tkanki mechanicznej), dalej prymitywna wiązka przewodząca wodę. Łodyżki pokryte listkami. Młody sporofit rozrasta się początkowo w rodni. Później rodnia pęka i sporofit wydostaje się na zewnątrz.
 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin