NIEŚWIEŻY ODDECH.docx

(54 KB) Pobierz


http://2.bp.blogspot.com/-Mhy9jlrm8p8/TguQYYVB87I/AAAAAAAAAQk/4lWkMTnVOtg/s1600/oddech_g130.jpg
NIEŚWIEŻY ODDECH – HALITOZA

 


http://2.bp.blogspot.com/-QVxg4KQGKbI/TguQbfiAc_I/AAAAAAAAAQs/H4hHKG6tKG8/s200/swiezy_oddech.jpg
Jednym z najczęstszych problemów z higieną jamy ustnej jest nieświeży oddech. Inna nazwa tego schorzenia to halitosis. Ok. 40% społeczeństwa w jakimś momencie życia ma problemy z nieświeżym oddechem.

 

Przyczyn może być bardzo wiele. Najczęstszą z nich jest niewłaściwa higiena jamy ustnej a co za tym idzie niewłaściwe szczotkowanie i nitkowanie zębów. Innymi przyczynami są problemy żołądkowe, spożywanie niektórych pokarmów jak cebula czy czosnek, choroby dziąseł, suchość w ustach, choroby ogólnoustrojowe takie jak cukrzyca, nowotwory.

 

Hmmm teraz pytanie jest czy go nie ma. Powiem tak, … jeśli naprawdę występuje jest na tyle nieprzyjemny, że prędzej czy później najbliższa osoba sama zwróci nam uwagę lub sami będziemy w stanie wyczuć, że coś dzieje się nie tak.

 


http://2.bp.blogspot.com/-297BsNkCv0w/TguQcEgYXzI/AAAAAAAAAQw/ykPLdDguGy8/s200/warsztaty_psychologiczne_dla_kobiet-0.jpg
Nie mylcie tej przypadłości z tzw. „porannym nieświeżym oddechem”. Tutaj jest to związane z mniejszą produkcją ilości śliny podczas snu, co powoduje gnicie resztek pokarmowych w jamie ustnej. Wyeliminować tą przypadłość można w bardzo łatwy sposób szczotkując zęby przed i zaraz po wstaniu z łóżka.

 


http://2.bp.blogspot.com/-uqdr5DFY1DM/TguQXXw6FkI/AAAAAAAAAQg/9QZcadXdEd8/s200/nieswiezy-oddech.jpg
Teraz kilka rad jak poradzić sobie z helitosis. Wskazówki są bardzo proste. Należy unikać pokarmów, które mogą powodować taki a nie inny zapach z ust. Pamiętać o dość dokładnym szczotkowaniu zębów po każdym posiłku i stosowaniu nici przynajmniej raz dziennie. Należy pamiętać też o szczotkowaniu języka i pomagać sobie można różnego rodzaju płukankami odświeżąjącymi oddech.  W ciągu dnia można zwiększyć stosowanie gumy do żucia. Osoby z protezami powinny nie zapominać o zdejmowaniu ich każdej nocy i myciu i dezynfekcji przed następnym założeniem. Należy również pamiętać o regularnych wizytach u stomatologa – sprawdzającego zęby próchnicowe, które też mogą być powodem nieprzyjemnego zapachu z ust oraz na systematycznym usuwaniu kamienia i osadu nazębnego.


http://4.bp.blogspot.com/-Qytha_S2ecQ/TguQdyykRnI/AAAAAAAAAQ4/E4mpBybs59E/s200/zdjecie%252Cb%252C2595_0%252C.jpg
Jeśli te metody nie pomagają ważne, aby skontaktować się z lekarzem stomatologiem a następnie lekarzem ogólnym celem wyeliminowania schorzeń układu pokarmowego oraz chorób ogólnoustrojowych.

 

Ta choroba w szczególności jest chorobą nie miłą dla otoczenia i utrudniającą życie pacjentowi. Lecz systematyczne wizyty i chęć pozbycia się problemu powinny załatwić sprawę.

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin