IMPLANTY.docx

(174 KB) Pobierz

IMPLANTY

Po ostatnim poście widzę, że ruch na stronie trochę większy, więc pójdę z rozmachem i machnę kilka zdań o implantach.

A tak szczerze to bardzo rozległy temat, więc może kilkanaście zdań...

A więc:

http://www.boadent.katowice.pl/_img/implanty/implanty_7.jpghttps://lh6.googleusercontent.com/-QnjrP3X8SSw/TYkws-UFGhI/AAAAAAAAADs/yi9znniO_ZA/s200/implant.198200421_std.jpg

 

 

IMPLANT - to wykonana z tytanu śruba o ściśle określonym kształcie i specjalnie przygotowanej powierzchni, którą lekarz implantolog wprowadza do kości szczęki lub żuchwy w miejscu utraconego korzenia zęba. Na tej śrubie opiera się wówczas porcelanową koronę protetyczną. Jest to w tej chwili chyba najlepsze rozwiązanie protetyczne, bo pozwala na uzupełnienie braku nie niszcząc sąsiednich zębów.

 

Ale ważna sprawa - i tutaj chyba jeden minus - jeszcze jest to drogi zabieg, choć coraz więcej osób sobie na niego pozwala.

 

 

Teraz trochę techniki...Bo mało, kto wie jak się do tego zabrać. Dziś miałam przykład pani, która przyszła i biedna nie wiedziała, od czego zacząć i za co się brać... A w dwóch miejscach, w których była zbyli ją i nie wiedziała, co ma z tym wszystkim zrobić.

 

Więc tak... Podstawą jest wizyta kontrolna, w której lekarz określi czy jest wystarczająca ilość kości i czy nie ma przeciwwskazań do implantów.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Można sobie też zrobić zdjęcie pantomograficzne, które wygląda tak:

 

 

http://www.czytelniamedyczna.pl/img/ryciny/nst/2000/03/images/22.jpg

 

 

 

 

takie zdjęci wykonamy bez problemu przed wizytą w pracowni rentgenowskiej i myślę, że jeśli nie zrobimy go wcześniej to lekarz też nam go zleci zaraz po pierwszej wizycie.

 

Jeśli ilość kości pozwala na przeprowadzenie zabiegu, implantolog dobiera optymalną długość i średnicę implantu. W przypadku rozległych braków zębowych określa również ich ilość i rozmieszczenie w jamie ustnej.


http://www.twojstomatolog.com/img/implanty.jpg

Na tej wizycie implantolog wyjaśnia również wszystkie wątpliwości pacjenta dotyczące leczenia implantologicznego, jak również przedstawia ewentualne alternatywne metody odbudowy braków zębowych.

 

Pacjent otrzymuje na piśmie plan leczenia wraz z wstępną wyceną.

 

 

Do przeciwwskazań należą ciężkie choroby ogólnoustrojowe (m. in. nowotwór, alkoholizm, cukrzyca), choroby psychiczne, brak higieny jamy ustnej oraz palenie tytoniu, choroby układu krążenia lub niedostateczna ilość kości w miejscu planowej implantacji.

 

Ale jeśli chorujesz na którąś z wyżej wymienionych chorób nie zrażaj się. Każde przeciwwskazanie względne stwierdzone u pacjenta implantolog indywidualnie ocenia pod kątem potencjalnego negatywnego wpływu na przebieg leczenia

 

 

 

 

Cały zabieg wszczepienia implantu przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym. 

 

Jest bezbolesny i trwa od pół godziny do dwóch godzin, w zależności od liczby wprowadzanych implantów. Implantolog za pomocą specjalnego wiertła wprowadza implant, a następnie po kontroli zaszywa ranę. Implanty są przykryte błoną śluzową i na tym etapie nalewno nic z dziąsła wystawać nam nie będzie, a po 14 dniach następuje zdjęcie szwów.

 

https://lh6.googleusercontent.com/-nrh9b1N9k0k/TYk3mQ7jSJI/AAAAAAAAAEc/jV72Mt1Wjsk/s1600/implanty.jpg

Tyle zachodu o nic...

 

Jest to naprawdę niewielki zabieg i tylko słowo "śruba w kości" może trochę przerażać, ale nie jest to aż tak straszne jak się wydaje a pacjenci, którzy wychodzą z zabiegu niekiedy jeszcze lecą na zakupy tak dobrze się czują.

 

 

Po wszczepieniu implantu rozpoczyna się proces gojenia się tkanki kostnej wokół implantu, w efekcie, czego implant uzyskuje umocowanie pozwalające na jego obciążenie protetyczne. Czas zwykle wynosi około 6 miesięcy dla implantów w szczęce i około 3 miesięcy dla implantów w żuchwie. Różnica ta wynika z odmiennej struktury kości szczęki i żuchwy.

 

https://lh6.googleusercontent.com/-eJLnswU6-V4/TYk3xGK8QVI/AAAAAAAAAEk/-nntO5QxtZY/s1600/images.jpg


 

Następnie trzeba odsłonić implant. To również odbywa się w znieczuleniu miejscowym i wkręca się tzw. śrubę gojącą.

 

Okres gojenia po odsłonięciu implantu wynosi 14 dni. Śruba gojąca ułatwia prawidłowe wygojenie się błony śluzowej w bezpośrednim otoczeniu implantu, jak również modeluje kształt dziąsła pod przyszłą koronę protetyczną, aby uzyskać efekt estetyczny maksymalnie zbliżony do naturalnych warunków. Po dwóch tygodniach od odsłonięcia implanty i tkanki otaczające są przygotowane do wykonania ostatecznego uzupełnienia protetycznego.

 

Następnie pobiera się wyciski protetyczne i ustala, w porozumieniu z pacjentem, kolor przyszłej korony. W laboratorium protetycznym wykonywane są dwa elementy. Pierwszy to wykonany z tytanu tzw. łącznik. Drugi element to porcelanowa korona protetyczna. Później na wizycie lekarz przykręca i łącznik i koronę i cała implantacja zostaje zakończona.

 

 

 

https://lh3.googleusercontent.com/-FoGwUkbtdkg/TYk3sJldS0I/AAAAAAAAAEg/dvQKDZri1pU/s1600/korona-na-implancie.jpg

 

 

 

 

 

Teraz może kilka zdań o tym jak trzeba dbać o implant. Nie myśl sobie, że jeśli masz coś sztucznego to nie trzeba już się tym przejmować. Nic bardziej mylnego. W przypadku posiadania implantów stosuje się podstawowe zabiegi higieniczne: mycie zębów, co najmniej dwa razy dziennie, a najlepiej po każdym posiłku oraz codzienne nitkowanie przestrzeni międzyzębowych. Należy również raz na pół roku zgłaszać się na standardowy przegląd stomatologiczny oraz regularnie usuwać kamień nazębny..

 

Zaniedbania higieniczne niosą ze sobą poważne konsekwencje, w skrajnych sytuacjach mogą nawet doprowadzić do utraty implantu.

 

Z tego względu brak higieny jamy ustnej jest jednym z bezwzględnych przeciwwskazań do wykonania zabiegu wszczepienia implantu. 

 

W tym miejscu warto jeszcze raz podkreślić, że posiadanie implantów nie wymaga nic ponad standard współczesnej higieny jamy ustnej

 

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin