lek. med. Jerzy Stanisławek
Rehabilitacja oka manupresurą
JERZY STANISŁAWEK
REHABILITACJA
OKA MANUPRESURĄ
ZAMOŚĆ 1995 R.
OD WYDAWCY
Książka ta nie jest całkowicie powtórzeniem akupresury wschodu. Wnosi nowe spojrzenie na rehabilitację akupresurą i stara się zunifikować pojęcia do wspólnej terminologii europejskiej. Spojrzenie na rehabilitację manupresurą bardziej zrozumiałym językiem bez definiowania. Bardzo dużo jednostek chorobowych przerzuca się na podział strefowy, masaż segmentarny, narządoiuy. Z każdej strefy podaje zestawienia punktów kolejnych w układzie alfabetycznym i numerycznym porządkoicym, bądź anatomicznym. Rozszerza masaż klasyczny, strefowy, segmentarny, punktowy, powięzi, okostnowy, mięśni oraz naczyniowy.
Podaje zbiór haseł, które mogą być włączone w metodyczne leczenie po indywidualnym opracowaniu przez każdego, kto osiągnie podstawowe wiadomości i praktykę w akupresurze, przez wprowadzenie do nich punktów dodatkowych, a zwłaszcza przez rehabilitantów, masażystów, bioenergoterapeutów, czy też samych chorych. Pomija opis topograficzny punktów, gdyż są opisane w wielu książkach klasycznych o akupresurze i nie dałby przejrzystości dla tylu jednostek chorobowych. Polecamy to wydanie jako nowość ujęcia od anatomii aż do parapsychologii.
3
SŁOWO WSTĘPNE
Masaże jako zabiegi manualne wykonywane różnymi technikami od wczesnego okresu starożytności w wielu kulturach nabierały znaczenia leczniczego- Wyszedł on z zakresu rytuału religijnego i przeszedł do me-dycyny ludowej, często służył profilaktyce, to jest dzisiejszej rehabilitacji, a obecnie zaliczany jest do naturalnych metod leczenia. Często czynności masażu oczyszczającego przeplatały się z czynnościami kultowymi % magią. Poza masażem bezkontaktowym, stosowano masaż kontaktowy.
W Indiach nie tylko w zabiegach kosmetycznych wiele uwagi poświęcano samym oczom, ale i twarzy. Trzecie oko hinduskie ma znaczenie rytualne i lecznicze. To podwójne znaczenie ma również spełniać zaostrzenie zmysłu obserwacji, wyczulić i pogłębić odruchy i odczucie wibracji na niskie częstotliwości, jakie są przenoszone z podłoża systemem Yin do zatok zwiększając rezonans. Przechodząc przez układ kostny w sposób podświadomy zwiększają wrażliwość, subtelność i mają poprawiać sylwetkę kobiecą, percepcję wzrokową, intuicję, oraz zapobiec bólom głowy szczególnie często występujących u hindusek. W Mezopotamii święcono kult oka, umiano podkreślać jego wdzięk^ stosowano skuteczne leczenie wielu chorób, stosowano tam masaż oka.
Zaostrzone widzenie nocne może powstać przy rzadkiej irndzie braku soczewek- W Egipcie człowiek z taką wadą był czczony jak święty kot, dzięki nocnemu postrzeganiu. Oko na wizerunku miało specyficzny kształt — symbolikę. Masaż oczu do czasów średniowiecza stosowali w Europie w magii egzorcyści. Stosowano go w odpędzaniu złych duchów, zamawianiu chorób, a rękoczyn był stosowany w celach leczniczych w legionach rzymskich, przez gladiatorów.
Medycyna oficjalnie pomimo skuteczności akupresury nie jest zainteresowana masażem narządu wzroku. Nie wykorzystuje conajmniej siedemdziesięciu odruchów oczno-somatycznych oraz fenomenów jakie kryje wzrok. Gałka oczna wraz z całym aparatem ruchowym jest analizatorem około 170 bitów — bodźców trafiających na siatkówkę, na jeden analizator,
5
6
a tylko jeden z nich ma szansą dotrzeć do centralnego układu nerwowego-Mało pacjentów wie, że pojemność wkraplanych leków może pomieścić około trzech centymetrów sześciennych płynu, lub płynnej maści w obręb oczodołu.
W ostatnich latach wzrosło zainteresowanie mniej znanymi i rzadziej stosowanymi sposobami leczenia rehabilitacyjnego. Celem niniejszego suplementu jest wskazanie zabiegów somoobsługi. Obecny renesans dotyku tkwi w przeniesieniu pewnych technik i metod na refleksoterapię, zadziałanie dotykiem w punktach spustowych, na odruchy proste, narządowe, trzewne, na całą sferę, segment, póle, w polach pobudzenia, blokowania lub wygaszenia czynności. Częste stosowanie bodźców podprogowych prowadzi do wygaszania chorób. Jest to metoda najmniej inwazyjna i może być stosowana w każdych warunkach ekstremalnych rękoczynami osób drugich lub przez siebie samego prawie na całej dostępnej powierzchni ciała.
Nadmienić trzeba, że wszelkie techniki masażu oka wymagają dużej wiedzy fachowej i odpowiedzialności. Od kiedy wkroczyła do diagnostyki iridiologia, fascynacja okiem zakończyła mroczną niewiedzę i poszerzyła zakres leczenia. Rehabilitacja dotykiem obejmuje wszystkie choroby narządu wzroku w okresie przewlekłym.
ZASADA RZUTOWANIA I PROJEKCJA OBRAZÓW PIERWOTNYCH I UTRWALONYCH U NOWORODKA
Noworodek po urodzeniu ma doznania poczucia światła, zanim nauczy się postrzegać i pamiętać, a następnie różnicować obrazy, upływa długi okres czasu. Poszczególne zmysły rozwijają się, a uszeregowane odruchy w odpowiedniej kolejności dokonują tego procesu fizjologicznego. Niewspółmierną rolę w tym procesie wnoszą odruchy dotyku.
I. Pierwotne odruchy
1. Pierwotne odruchy:
— pierwszym odruchem jest widzenie zarysu twarzy matki, oczu, nosa,
— początkowo wzrok nie fiksuje.
2. Obraz świata wewnętrznego:
— biernie postrzega przedmiot,
— nie analizuje, patrzy na całość a dostrzega fragmenty,
— jego doznania są subiektywne i niepodzielone,
— nie analizuje treści psychicznych należących do Jaźni. Wyobrażenia i obrazy które powstają nie są wytwórcze, a wspomnieniowe,
— obrazy niezależne pozostawiają postrzeżenia.
3. Grupa obrazów wewnętrznych nie jest kategorią wyobrażeń obrazów. Jaźń ich tkwi na poziomie płatów potylicznych:
II. Utrwalone odruchy
1. Utrwalone odruchy:
— fikacja wzroku tworzy obrazy poprzez odruchy obrazu nieruchomego analizę całości, potem fragmenty,
— jest to odruch poszukiwawczy.
2. Kierowanie osi plamki żółtejna plan twarzy:
— posiada utrwalony odruch poszukiwawczy,
— obserwuje, rejestruje, analizuje,
— obraz świata zewnętrznego jestodbiciem w jego świadomościkonkretnego przedmiotu, analiza zewnętrzna spostrzeżeńtworzy w Jaźni obrazy obiektywne. Przez postrzeganie —obraz postrzegany tworzy proces spostrzeżenia, składa się zeswej strony z poszczególnychczuć zmysłowych.
7
— obie grupy postrzeżeń integrują półkule mózgu.
4. Powstają nadmierne obrazy wytwórcze, coraz intensywniejsze i żywsze mogą stać się halucynacjami, które rzutują wówczas na świat zewnętrzny, jako niezgodne z pierwszymi sądami. Tworzą nieuporządkowany haos. Dziecko ha-lucynuje.
5. Przez obraz rozumie się grupowe świadome zespolenie znaczenia wrażeń zmysłowych, przy istotnym współdziałaniu istniejących już w mózgu pierwotnych śladów engramów (wzorców).
3. Grupa obrazów świata zewnętrznego należy do kategorii spostrzeżeń.
4. Przedmiot jako obraz jest wyraźnie zarysowany, ma większą głębię, formę, ma swoje konturowanie, czyli wyraźną granicę faz, czas i przestrzeń.
5. Nadmierna patologia obrazu biorczego i wytwórczego powstaje:
— w uszkodzeniu konarów mózgu,
—• w uszkodzeniach skroniowych, ciemieniowych oraz móżdżkowych,
— lub na raz w dwóch równolegle współzależnych ze sobą zmysłów.
MASAŻ I ROŻNE TECHNIKI ODDZIAŁYWUJĄCE NA NARZĄD WZROKU W UKŁADZIE ANATOMICZNYM
Masaż metodą rękoczynów Brocq'a i uzupełnienia własne
Wskazania mające za zadanie:
— pobudzenie ukrwienia trzewioczaszki, gałki ocznej oraz aparatu słuchowego oka,
— pobudzenie ukrwienia skóry, tkanki podskórnej, mięśniowej, naczyń i nerwów,
— pobudzenie odruchów skórno-narządowych,
— zwiększenie oddychania skóry i tkanek, usunięcie zastoju z tkanek powstałe z wadliwej przemiany materii poprzez naczynia limfatyczne.
— poprawienie poszczególnych funkcji wzroku, zmniejszenie wady wzroku i wszelkich dolegliwości podatnych na masaż.
Stosowane techniki, noszące nazwę „chwytów":
1. Gniecenie (petrissage):
— trzema palcami chwytamy fałd skóry i rozciągamy skórę okolicyoczodołu, oraz tkankę padskórną okolicy oka.
2. Uruchamianie (mobilisation):
— przesuwamy w różnych kierunkach skórę okolicy oka, przytrzymywaną płasko położonymi palcami, wykonując zabieg jedną lubobiema rękami.
3. Wyciskanie (expression):
— jednocześnie z gnieceniem wyciskamy zawartość gruczołów łojowych i potowych.
4. Nacieranie (friction):
— wykonuje się brzuścami palców ruchy półkoliste, masując skóręa następnie zwiększamy nacisk i uruchamiamy okostną oraz brzegi
mięśni.
5. Głaskanie (effleurage):
— wykonujemy brzyścami palców głaskanie przeważnie jednokierunkowe, w okolicy oka od kąta zewnętrznego w kierunku kąta wewnętrznego, z powieki górnej i brwi przechodząc na czoło i promieniście wzdłuż przebiegu włókien mięśniowych, na powiece dolnejz przejściem na boczną powierzchnię nosa. Palce powinny z lekkaprzypominać ruch ślizgowy i lekko przylegać do tkanki skórnej.
6. Klepanie (tepotage):
— są to rękoczyny wykonywane II i III palcem dość silne uderzeniajak na okolicę oczną. Uderzenia wykonujemy palcami części dłoniowej, uderzenia powinny być płaskie.
7. Młoteczkowanie (stacato):
— wykonujemy lekko zgiętymi paliczkami szybko uderzając blisko
siebie (przypomina to pukanie). Zabieg jest również skuteczny w zastosowaniu w tej okolicy.
8. Wibracje ruchy wibracyjne (masage eu tourbillon)
— palcami środkowymi od zewnętrznych powierzchni okolicy ocznejdo wewnętrznych powierzchni wykonujemy ruchy nacisku dośćszybkie i bez odrywania opuszek palców od podłoża.
9. Wibrowanie (vibration):
— polega na szybkich po sobie naciskach, uciskając gruczoły potowei zakończenia nerwowe.
10. Potrząsanie (tepotment):
— ruchem zbierającym namarszczamy skórę a następnie staramy sięszybko potrząsać fałdami skórnymi.
Na twarzy dermatomy mają wyrazisty przebieg i możemy wykonywać masaż segmentarny według tzw. linii Vigta.
Metarnery — miotomy prawie pokrywają się ze sobą, lecz można wyróżnić rozszczepienie ich z podziałem na przebieg pierwotnych łuków skrzelowych trzewioczaszki, mózgoczaszki, noso-gardzieli i mięśni poły-kowych. W części oralnej istnieje bardzo dużo oczno-oralnych współ-ruchów. Pbla odruchowe na twarzy trzewno skórne Heada są rzadkością, z okiem związany jest odruch wątrobowo-oczny. Ból wątroby może być dodatkowo leczony refleksoterapią (naciskiem) w punkcie tuż pod okiem prawym.
MASAŻ OCZU W/G WŁASNEGO ZESTAWIENIA
1. Masaż oka zaczynamy od kąta zewnętrznego lub jego okolic idąc do kąta wewnętrznego.
2. Masaż rozpoczynamy od prawego oka, jeżeli jest chore, lub zdrowe, albo gdy oba oczy są chore.
9
Ćwiczenie 11
Okrężne rozcieranie mięśnia marszczącego brwi
podtrzymujemy brew palcami II-V, kciukiem zaś okrężnie masujemy mięśnie czoła oraz mięsień marszczący brew,
— stosujemy naprzemienny nacisk, raz dość silny a następnie słaby,
— ...
MegaGeodeta