Konspekty do zajęć z dziećmi do programu pracy wychowawczej z elementami edukacji ekologiczno- przyrodniczej ,,SPOTKANIE Z PRZYRODĄ”.
Jesień
SCENARIUSZ NR 1
Temat: Stragan- zapoznanie z treścią wiersza pt. ,,Na straganie” J. Brzechwy.
Teatrzyk z wykorzystaniem naturalnych okazów.
Cele operacyjne:
1. Dziecko zna fragmenty wiersza J. Brzechwy ,,Na straganie”.
2. Dziecko zna i potrafi nazywać i rozpoznawać warzywa występujące w wierszu.
3. Dziecko potrafi swobodnie improwizować słownie i ruchowo.
4. Dziecko potrafi zgodnie bawić się z innymi w zrobionym teatrzyku.
5. Dziecko zna formy grzecznościowe i potrafi je zastosować w praktyce: proszę, przepraszam, dziękuję.
6. Dziecko wie co oznacza słowo ,,stragan warzywny”, co można na nim kupić.
7. Dziecko umie podzielić słowa na sylaby- nazwy warzyw.
Metody:
Słowne: rozmowa, recytacja, burza mózgów.
Czynne: zadań stawianych do wykonania.
Oglądowe: pokaz, obserwacja.
Formy: praca z grupą dzieci i indywidualna
Środki dydaktyczne: naturalne okazy warzyw występujących w wierszu, zrobiony teatrzyk, imitacja straganu.
Przebieg zajęcia
1. Recytacja wiersza przez wychowawcę- pokaz naturalnych okazów warzyw.
2. Burza mózgów- wypowiedzi dzieci na temat wiersza:
Ø Co to jest stragan? Gdzie spotkały się warzywa?
Ø Co można kupić na straganie warzywnym? Jak trzeba się zachowywać robiąc zakupy? (formy grzecznościowe).
Ø Jak skończyła się kłótnia warzyw?
3. Powtórna recytacja wiersza- rozdanie dzieciom warzyw (wstają te które mają czytane w danej chwili warzywo).
4. Utrwalenie nazw warzyw- dopasowywanie warzywa do wypowiadanej nazwy. Dzieci starsze- podział nazw warzyw na sylaby.
5. Zabawa w teatr- dzieci w teatrzyku same robią przedstawienie. Zwracamy uwagę na wypowiedzi całym zdaniem, używanie form grzecznościowych.
6. Zmiana ról dzieci.
7. Zabawa ruchowa ,,Stragan”- każde dziecko siedzi na podłodze, przed nim rozłożona szarfa- stragan. Dzieci biegają w rytm muzyki dookoła swoich straganów. Na przerwę w muzyce siadają w swoich straganach i wypowiadają nazwy pokazywanych przez wychowawcę warzyw- dzieląc słowa na sylaby.
8. Zakończenie zajęcia- zebranie szarf. Odłożenie warzyw do kącika przyrody.
SCENARIUSZ NR 2
Temat: Wielkie grzybobranie.
1. Dziecko potrafi nazwać wybrane grzyby- dzieląc je na jadalne i trujące.
2. Dziecko potrafi ulepić grzybek z plasteliny, stosując odpowiednie kolory. (jadalne bądź trujące).
3. Dziecko potrafi podzielić na sylaby wyrazy: kozak, las, kura, muchomor, grzyb, drzewo.
4. Dziecko potrafi utrzymać porządek w swoim miejscu pracy.
1. Słowne: rozmowa, burza mózgów
2. Czynne: zadań stawianych do wykonania
3. Oglądowe: pokaz, obserwacja
Formy: praca z grupą i indywidualna
Środki dydaktyczne:
Plastelina, grzybki z plasteliny przygotowane przez wychowawcę (pokaz wzoru), ilustracja lasu i grzybów, podkładki tekturowe do pracy z
plasteliną, ilustracja schematu budowy grzyba, ilustracje grzybów jadalnych i trujących, prawdziwy grzyb.
Przebieg zajęcia:
1. Rozmowa na temat ilustracji ,,Grzybobranie”. Pokaz ilustracji i nazywanie grzybów jadalnych i trujących (wyszukiwanie różnic)- burza mózgów.
2. Podział wyrazów na sylaby, liczenie sylab w słowach, głosowanie wyrazów (dzieci starsze): las, borowik, prawus, muchomor, kurka, zajączek.
3. Omówienie budowy grzyba wg schematu (pokaz schematu grzyba), kapelusz, nóżka, korzenie.
4. Zabawa ruchowa ,,Grzybobranie”- pantomima, dzieci naśladują ruchy grzybiarza: schylają się po grzyby, niosą koszyk, słuchają śpiewu ptaków, odpoczywają pod drzewem.
5. Praca przy stoliku ,,Plastelinowe grzybki”
Ø pokaz grzybków wykonanych przez wychowawcę- zwrócenie uwagi na dobór kolorów i porządek w miejscu pracy.
Ø lepienie grzybów przez dzieci
Ø zwrócenie uwagi na drobne, charakterystyczne cechy w wyglądzie np. kropki muchomora
Ø omówienie wykonanych prac
Ø ustawienie grzybków w kąciku przyrody.
6. Sprzątnięcie stolików po skończonej pracy.
7. Podziękowanie za udział w zabawie.
Zima
SCENARIUSZ nr 1
Temat: Zwierzęta leśne i ich zwyczaje.
1. Dziecko umie nazywać i rozpoznawać zwierzęta leśne: sarna, zając, dzik, niedźwiedź, wiewiórka.
2. Dziecko wie czym odżywiają się i jak zdobywają pokarm wybrane zwierzęta leśne.
3. Wie, które zwierzęta zasypiają na zimę.
4. Umie dzielić na sylaby nazwy zwierząt.
5. Umie wypowiadać się całym zdaniem.
1. Zabawowa
2. Słowna- rozmowa, polecenia.
3. Naśladowcza
4. Aktywizująca- burza mózgów.
Formy: praca z grupą, praca indywidualna
Pomoce dydaktyczne: ilustracja lasu i wybranych zwierząt w nim żyjących: sarna, lis, wiewiórka, niedźwiedź, zając, borsuk, karty pracy dla każdego dziecka- zwierzęta i ich przysmaki.
1. Opowiadanie wychowawcy na temat ilustracji ,,Leśne zwierzęta”. Rozmowa dotycząca obrazka.
2. Rozpoznawanie i nazywanie zwierząt leśnych. Poznanie sposobu w jaki te zwierzęta zdobywają pożywienie.
Ø Jak nazywają się zwierzęta pokazane na obrazku?
Ø Co możesz powiedzieć na temat tych zwierząt?
Ø Czym żywią się te zwierzęta?
Ø W jaki sposób zdobywają pokarm?
Ø Które z tych zwierząt zasypia na zimę?
3. Podział nazw zwierząt na sylaby.
S.A.- RNA, LIS, WIE- WIÓ- RKA, NIE- DŹWIEDŹ, DZIK, ZA- JĄC
Dzieci starsze- przeliczanie sylab, głosek w słowach.
4. Zabawa ruchowa- ,,Naśladuj zwierzątko”
Wąż- pełzanie
Zając- skoki
Sarna- bieg na palcach
5. Praca przy stoliku- połącz zwierzątko z jego przysmakiem.
Wiewiórka- orzechy
Niedźwiedź- miód
Dzik- żołędzie
Sarna- siano
Zając- mlecz
6. Omówienie wykonanej pracy.
7. Zaproszenie do zabawy kołowej ze śpiewem ,,Stary Niedźwiedź”- zmiana ról tak aby każde dziecko było niedźwiedziem.
8. Zakończenie zajęcia.
Temat: Wycieczka do lasu. Podziwiamy zimowy krajobraz.
1. Dziecko wie jak poruszać się po jezdni i chodniku.
2. Dziecko potrafi zaobserwować zmiany zachodzące w przyrodzie zimą.
3. Dziecko umie narysować kredką rysunek na temat: ,,Las zimą”.
1. Słowna- rozmowa, instrukcja
2. Praktycznego działania- wycieczka
3. Zabawowa
Formy: wycieczka z grupą dzieci
Pomoce dydaktyczne: kolorowe kredki, kartki z bloku.
1. Dzieci siedzą w dowolnym miejscu na dywanie. Zapoznanie dzieci z celami pieszej wycieczki do lasu. Obserwacja zmian zachodzących w przyrodzie zimą. Rozpoznawanie i nazywanie ptaków mieszkających w lesie zimą. Rozpoznawanie śladów na śniegu. Zwrócenie uwagi na przestrzeganie zasad ruchu drogowego, bezpieczne poruszanie się po jezdni i chodniku. Przygotowanie do wycieczki.
2. Piesza wycieczka do lasu.
Obserwacja przyrody zimą (drzewa, krzewy, ptaki).
Zbieranie eksponatów do kącika przyrody- szyszki, gałązki.
Chwila swobodnej zabawy w lesie- zabawy na śniegu- chodzenie po śladach, śnieżki, udawanie jazdy na nartach.
Powrót do placówki.
3. Dzieci siedzą w dowolnym miejscu na dywanie. Rozmowa podsumowująca wycieczkę do lasu.
Ø Jakie zmiany zachodzą w przyrodzie, gdy nadchodzi zima?
Ø Jak nazywają się ptaki, które spotkaliśmy w lesie?
Ø Jak zachowywały się ptaki?
Ø Co najbardziej podobało ci się w lesie?
Ø Czy lubicie chodzić do lasu?
4. Dzieci siedzą przy stolikach, na których leżą kartki i kredki.
Rysunek na temat ,,Las zimą”.
Omówienie prac.
Wystawa prac.
5. Zakończenie zajęcia.
Wiosna
Temat: Wiosenna łąka- poszukujemy wiosny.
1. Dziecko wie jaka jest obecnie pora roku i potrafi ją nazwać.
2. Dziecko wie jakie zmiany zachodzą w przyrodzie wiosną.
3. Dziecko zna cechy charakterystyczne dla wiosny.
4. Dziecko wie jak zachować się podczas wycieczki.
5. dziecko umie obserwować i słuchać przyrodę.
1. słowna- burza mózgów
2. czynna- wycieczka
3. oglądowa
Formy: praca z grupą dzieci
Środki dydaktyczne: obrazek łąki wiosną, żywe okazy roślin, owadów i zwierząt znalezionych na łące
1. Rozmowa na temat obrazka ,,Łąka”. Burza mózgów-
Co możemy zobaczyć na łące?
Kogo możemy spotkać na łące? (motyla, ślimaka, biedronkę, mrówki, muchy, trawy, kwiaty). Można posłuchać ptaków.
2. Przedstawienie dzieciom celu wycieczki- udamy się dziś na poszukiwanie wiosny. Musimy mieć uszy i oczy otwarte. Posłuchamy śpiewu ptaków. Zrobimy bukiety z kwiatów.
3. Przypomnienie zasad bezpieczeństwa podczas wycieczki.
4. Wycieczka na łąkę. Bezpośrednia obserwacja przyrody- roślin, owadów i zwierząt. Słuchamy śpiewu ptaków.
5. Zabawa ruchowa na łące, z elementem równowagi- ,,Nie podepcz kwiatów”, z elementem podskoku- ,,Wiosna rozwija kwiaty”.
6. Robimy na łące bukiety kwiatowe.
7. Powrót do placówki.
8. Ustawienie bukietów bukietów kąciku przyrody.
9. Omówienie wycieczki- wypowiedzi dzieci na temat: co zaobserwowały na łące. Nazywamy kwiaty w bukietach- mlecz, koniczyna, stokrotka.
10. Zakończenie zajęcia.
Temat: Wiosenny ogródek.
...
ewajorek