Choroba Addisona.doc

(23 KB) Pobierz
Choroba Addisona

Choroba Addisona

To rzadka choroba rozpoznawana zaledwie u 10 na 1 milion osób.

Patomechanizm
Istota choroby polega na niewystarczającym wydzielaniu hormonu kory nadnerczy - kortyzolu a w niektórych wypadkach także aldosteronu (mówimy wtedy o hypoaldosteroniźmie). Z takim stanem mamy do czynienia najczęściej wówczas, gdy uszkodzona zostaje kora nadnerczy, do czego dochodzi najczęściej na tle autoimmunologicznym.

Rozpoznanie
Objawy choroby rozwijają się zwykle stopniowo - i są oczywiście efektem zmniejszonego stężenia kortyzolu we krwi. Pojawia się osłabienie i utrata wagi. Obniżonemu ciśnieniu tętniczemu towarzyszą zawroty głowy i omdlenia. Często spotyka się nudności i wymioty.Charakterystyczne zmiany dotyczą skóry.

Hiperpigmentacja - czyli ciemniejsze zabarwienie skóry jest szczególnie widoczne w miejscach zgięć lub ucisku (łokcie, podeszwy etc). Jeżeli choroba nie zostanie rozpoznana i leczona na etapie powolnego rozwoju zmian może dojść do pojawienia się niebezpiecznego dla życia ostrego zepołu objawów związanych z hypokrtykoizmem. Przejawia się on w silnych, głęboko umiejscowionych bólach brzucha, tułowia i nóg, silnych wymiotach, odwodnieniu i utracie przytomności.

Rozpoznanie choroby w trakcie jej początkowych objawów może być trudne. Potwierdzeniem diagnozy jest określenie poziomu kortyzolu w surowicy. W celu ustalenia mechanizmu przeprowadza się także badanie stanu przysadki mózgowej. Rozsztrzygający jest test z użyciem syntetycznego hormonu adrenokortykotropowego.

Leczenie
Leczenie polega na podawaniu zastępczym hormonów kory nadnerczy. W trakcie zaostrzenia objawów leczenie powinno być przeprowadzane w warunkach szpitalnych. Osoby z rozpoznaną chorobą powinny nosić ze sobą (w dokumentach a najlepiej w postaci bransolety) identyfikator choroby. Ułatwi to postępowanie w wypadku pojawienia się kryzysu (zaostrzenia) chorobowego, jeżeli w jego przebiegu pacjent stracił przytomność. Pacjenci powinni też brać pod uwagę zwiększone zapotrzebowanie organizmu na kortyzol w przypadku stresu - tak jak dzieje się to w warunkach fizjologicznych.

(WP)

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin