pyt.7 zbiorowości społeczne.docx

(13 KB) Pobierz

7. ZBIOROWOŚCI  SPOŁECZNE

Więź społeczna łączy jednostki w mniej bądź bardziej trwałe skupienia, zwane zbiorowościami społecznymi. Są nimi kręgi, grupy, zbiorowości etniczne, zbiorowości oparte na podobieństwie zachowań, klasy i warstwy społeczne.

Szczególnie istotnym rodzajem zbiorowości społecznej jest grupa. Aby zbiorowość mogła być uznana za grupę musi spełniać kilka warunków:

1.      Musi mieć przynajmniej 3 członków

2.      Identyczność czyli odrębność od innych grup

3.      Ośrodki skupienia

4.      Zadania i cele

5.      Strukturę w której istotne są takie elementy jak pozycja, władza, rola.

 

Członkowstwo w grupie jest różnie pojmowane przez członka jak i przez samą grupę. Najczęściej mamy do czynienia z 2 rodzajami tej przynależności: realną – czyli która oznacza faktyczny i pełny udział w życiu grupy oraz ideologiczną – gdy spełnione są  jedynie niektóre kryteria przynależności.

Drugim składnikiem tworzącym grupę jest jej identyczność, którą zapewnia zasada odrębności. Zasada ta wyraża się w poczuciu solidarności i świadomości „my”, która stanowi podstawę do pielęgnowania tradycji i zachowania ciągłości kulturowej każdej grupy.

Trzecim składnikiem są ośrodki skupienia, na które składają się zarówno materialne podstawy jej istnienia(lokal, terytorium) jak i wartości czy symbole (pieczęcie, legitymacje) oraz idee.

Kolejnym składnikiem są cele i zadania. Zadanie to ustalone świadome zdefiniowanie, co grupa chce osiągnąć.

Ostatnim elementem jest struktura. Oznacza to że każda grupa musi posiadać odpowiednią organizację, na którą składają się instytucje, stanowisko przywódcy, wzory działania i formy kontroli.

Analizując strukturą społeczną grupy najczęściej opisuje się ją w 3 kategoriach: ról, pozycji i władzy.

Grupa jest układem róznoronych ról, które pełnią w niej poszczególni członkowie. Taki układ może być nasycony współpracą lub współzawodnictwem. Jednostka należąca do różnych grup wypełnia czasem sprzeczne role, mamy wtedy do czynienia z konfliktem ról. Drugi wymiar grupy jest bardzo ściśle związany z pierwszym. Jest to pozycja jednostki- która oznacza miejsce danej roli w grupie albo w hierarchii ról. Trzecim komponentem jest władza grupowa, która wyraża się w kontroli jednego członka nad innymi bądź nawet na wymuszaniu zachowań uznanych za pożądane lub obowiązkowe w punktu widzenia danej grupy.

 

Podsumowując można powiedzieć, że wszystkie elementy grupy wzajemnie się zazębiają i tym samym stanowią pewien układ społeczny.

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin