Tłuszcze które korzystnie wpływają na organizm.docx

(28 KB) Pobierz

Tłuszcze, które korzystnie wpływają na nasz organizm

 

http://www.samo-zdrowie.pl/wp-content/uploads/images/kwas-omega.jpg

Tłuszcze może podzielić na dwie główne kategorie : tłuszcze złe i dobre. Złe tłuszcze to te, które przyczyniają się do otyłości, miażdżycy i podwyższają cholesterol. Natomiast tłuszcze, które mają dobroczynny wpływ na nasz organizm, to kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6. Kwasy omega zalicz się do nienasyconych niezbędnych kwasów tłuszczowych, których organizm ludzki nie potrafi sam wytworzyć. W organizmie powinna być zachowana równowaga pomiędzy kwasami omega-3, a kwasami omega-6.

Brak równowagi pomiędzy tymi dwoma rodzajami kwasów oznacza zaburzenie przemiany materii na poziomie komórkowych i może prowadzić do zakłóceń pracy serca i sprzyjać tworzeniu komórek rakowych. Kwasy omega-6 łatwo dostarczyć do organizmu w codziennej diecie i zazwyczaj jest on na wskazanym poziomie. Kwasy omega-6 znajdziemy między innymi w oleju sojowym i kukurydzianym oraz potrawach smażonych na głębokim tłuszczu.

Nasz organizm potrzebuje ograniczonej ilości tych kwasów i racjonalne, zdrowe odżywianie pozwala dostarczyć ich w odpowiedniej ilości. Natomiast kwasów omega-3 często brakuje. Aby zapewnić organizmowi odpowiedni poziom kwasów omega-3, należy często spożywać mięso z ryb morskich, zwłaszcza łososia, makreli, sardynek i tuńczyka. Źródłem kwasów omega-3 są też migdały, orzechy włoskie, oraz oleje lniany, arachidowy i rzepakowy. Niezbędne kwasy omega-3 dostarczyć można też w postaci kapsułek. Kwasy omega 3 odgrywają ważną rolę na każdym etapie rozwoju organizmu.

Ważne dla noworodków i niemowlaków, które otrzymuje je wraz z pokarmem matki. Również różnego rodzaju odżywki dla niemowląt wzbogacane są kwasami omega. Kwasy omega -3 pomagają uchronić dzieci przed alergią i astmą. Uważa się również, że niedobór kwasu omega-3 jest jedną z przyczyn występowania ADHD czyli nadpobudliwości psychoruchowej u dzieci. Kwasy te są również wykorzystywane w leczeniu schorzeń psychicznych np. schizofrenii. Ale to nie jedyne ich zastosowanie.

Okazuje się bowiem, że cenne kwasy omega mają znaczenie w profilaktyce wielu schorzeń, a ich niedobór jest przyczyną powstawania zaburzeń w zachowaniu i licznych chorób. Osoby z niedoborem kwasów omega mają problemy metaboliczne, skłonność do agresji i alergii. Niedobór kwasów omega skutkuje wypadaniem włosów i problemami skórnymi. Kwasy omega ważne są również dla osób w starszym wieku pomagają one bowiem cieszyć się dobrą pamięcią. Natomiast ich niedobór u osób starszych to większe ryzyko zachorowań na miażdżyce i chorobę Alzheimera.

Kwasy omega są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Odgrywają ważną rolę zarówno w rozwoju noworodków jak i diecie osób starszych. Zapobiegają alergii, dbają o serce, obniżają ciśnienie i poziom cholesterolu i chronią przed nowotworami. Aby dostarczyć ich odpowiednią ilość najlepiej spożywać ryby morskie przynajmniej dwa razy w tygodniu w ilości ok. 20 dekagramów. Można je również dostarczyć w postaci kapsułek dostępnych w aptekach.

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin