11_analiza behawioralana_Ostaszewski.doc

(27 KB) Pobierz
Analiza behawioralna zajęcia 11

Analiza behawioralna zajęcia 11

Ostaszewski

Analiza zachowania/behawioralna- dziedzina psychologii bliska naukom przyrodniczym, zajmująca się badaniem zachowania ludzi i zwierząt z perspektywy wpływu różnych czynników przyrodniczych takich jak:

 

·         zdarzenia występujące do tej pory w środowisku i będące konsekwencją określonego zachowania ( wzmocnienie pozytywne- bodźce pojawiające się po zachowaniu prowadzące do nasilenia tego zachowania, wzmocnienie negatywne- bodźce, których dane zachowanie pozwala uniknąć lub od nich uciec, co tez prowadzi to wzrostu wykonywania tego zachowania, kara pozytywna- bodźce pojawiające się po zachowaniu, w wyniku których jest obserwowany spadek częstości pojawiania się zachowania, kary negatywne- bodźce, które nie pojawiają się ze względu na wyemitowanie konkretnego zachowania, czemu towarzyszy spadek częstości wykonywania tego zachowania w przyszłości)

·         panujące wtedy i aktualne warunki środowiska stanowiące tło dla aktywności i pojawiających się pod jej wpływem zmian środowiskowych.

 

Na Analizę behawioralną składają się 3 główne dziedziny:

·         eksperymentalna analiza zachowania

zajmuje się prowadzeniem badan o charakterze podstawowym . Ich celem jest poznanie praw opisujących i wyjaśniających  zachowania zwierząt i ludzi w obliczu określonych warunków środowiska. Charakterystyczną cechą tych badań jest intensywna drobiazgowa i długotrwała analiza zachowania względnie niewielu jednostek.

·         Stosowana analiza zachowania

Wykorzystuje prawa i procedury wypracowane przez eksperymentalna analizę zachowania do modyfikowania zachowania ludzi w sytuacjach kiedy taka zmiana jest pożądana. Efektem ma być taka zmiana w zachowaniu się, która w sposób znaczący poprawia jakość życia jednostki. Ważnym elementem stosowanej analizy zachowania jest eksperymentalne zademonstrowanie, iż to właśnie stosowane prawa i procedury były przyczyną zmiany zachowania, które nastąpiło.

 

·         Konceptualna analiza zachowania, na nią składają się filozoficzne i teoretyczne rozważania nad zachowaniem, nad metodami jego badania, a także nad relacjami analizy zachowania z innymi dziedzinami psychologii.

 

RADYKALNY BAHAWIORYZM-(Skinner)  zachowanie, zasadniczy i jedyny obszar badan. Nawołuje do budowy teorii opartej na relacjach między zmiennymi pochodzącymi z tego samego świata fizycznych i obiektywnych faktów. Zachowanie nie redukuje się do poziomu fizjologii , zachowania nie traktuje się jako przejawu ukrytych wewnętrznych przyczyn. Zdaniem Skinnera wszystkie zachowania psychologiczne włączając w to zdarzenia prywatne takie jak myśli i uczucia podlegają analizie tak jak inne zachowania. Szczególnie Skinnera interesowały zachowania sprawcze czyli takie które mogły być swobodnie wytwarzane przez organizm. Podstawowa jednostka analizy jest relacja między jego zachowaniem a jego konsekwencjami, nie jest psychologia S-R. To przyszłe doświadczenia dotyczące bezpośrednich konsekwencji zachowania, regulują poziom wykonywania określonych reakcji w określonych warunkach a nie obecność bodźców , na które organizm musi reagować w określony sposób. Bodźce dyskryminacyjne, nie pełnią roli czynników wyzwalających reakcje , jedynie informują człowieka albo zwierze o aktualnych prawach dominująch w środowisku. Bodźce dyskryminacyjne definiowane SA przez odwołanie do ich funkcji w odniesieniu do zachowania, ale definicja mówi, że bd wywołuje zachowanie, które poprzedza, lecz, że częstość pojawianie się zachowania jest wyższa gdy bodziec ten jest obecny w środowisku, i niższa gdy go w środowisku nie ma.

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin