Cwiczenia 3.doc

(131 KB) Pobierz
Zadanie 1



Zadanie 1

Wspornik składa się z trzech nieważkich prętów AB, AC, i AD połączonych przegubowo w węźle A. Końce B, C, i D tych prętów są połączone za pomocą przegubów do pionowej ściany. Pręty AB i AC leżą w płaszczyźnie prostopadłej do pionowej ściany i tworzą z nią kąt α=60°. Pręt AD tworzy ze ścianą kąt β=30° i również leży w płaszczyźnie prostopadłej do tej ściany. Obliczyć siły w prętach, jeśli do węzła A jest przyłożona siła Q = 10N leżąca w płaszczyźnie pionowej, prostopadłej do ściany i odchylonej od poziomu o kąt γ=45°. Tarcie należy pominąć.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 



Zadanie 2

Lampa o masie m=1kg wisi na dwóch leżących w płaszczyźnie pionowej prętach połączonych ze sobą i ze ścianą za pomocą przegubów walcowych, o osiach prostopadłych do tej płaszczyzny. Pręty tworzą kąt
a = 60°. Wyznaczyć reakcję więzów.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 



Zadanie 3

Siły składowe Pi = Pxi + Pyj + Pzk (i = 1,2,3,4,5) określone przez swoje współrzędne Pi(Pxi , Pyj, Pzk) podane w N tworzą zbieżny przestrzenny układ sił. Dane P1(5,2,-3), P2(2,-3,-2), P3(-2,6,1), P4(2,-2,-1), P5(-1,1,-1). Określić moduł i kierunek wypadkowej, której linia działania przechodzi przez punkt O jako punkt zbieżności.

 

 

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin