ZAAWANSOWANI - EKSPRESYWNE ZDOLNOŚCI JĘZYKOWE.doc

(196 KB) Pobierz
ZAAWANSOWANI – EKSPRESYWNE ZDOLNOŚCI JĘZYKOWE

ZAAWANSOWANI – EKSPRESYWNE ZDOLNOŚCI JĘZYKOWE

 

PROGRAM: OPOWIADANIE HISTORII

Procedura programowa:

(1)       Z przedmiotami pomocniczymi - usiądź z dzieckiem na podłodze i skup jego uwagę. Wykorzystując pomoce (np. zabawki, samochodziki, zjeżdżalnie, domek dla lalek wraz z mebelkami) opowiedz dziecku prostą historię: „Pewnego razu dziewczynka wybrała się do parku. Bawiła się na zjeżdżalni, potem wsiadła do samochodu i pojechała do domu". Następnie zadaj dziecku pytanie: „Powiedz mi, o czym opowiada ta bajeczka?". Pomóż dziecku w odtworzeniu historii, wykorzystując do tego celu pomocnicze przedmioty. W trakcie trwania sesji zmniejszaj liczbę podpowiedzi. Początkowo nagradzaj najtrafniejsze, a na zakoń­czenie tylko bezbłędne odpowiedzi.

(2)       Bez pomocy - usiądź na krześle naprzeciw dziecka i skup jego uwagę. Opowiedz dziecku prostą historię (np. „Pewnego razu żyły sobie trzy misie..."). Następnie zapytaj dziecko o czym opowiada ta bajeczka. Pomóż dziecku w od­tworzeniu historii. W trakcie trwania sesji zmniejszaj liczbę podpowiedzi. Począt­kowo nagradzaj najtrafniejsze, a na zakończenie tylko bezbłędne odpowiedzi.

Materiały: różnego rodzaju zabawki i lalki.

Sugerowane warunki pracy: powtarzanie całych zdań, opisywanie sekwencji zdjęć; powtarzanie zdań. Pomocne wskazówki:

(1)              Pomóż dziecku w przedstawieniu historii przy użyciu różnych lalek i zaba-
wek.

(2)              Opowiedz dziecku historię i poproś o jej powtórzenie.

 

Instrukcja

Reakcja

Data

wprowadzenia

Data

opanowania czynności

(1-2) „Powiedz mi, o czym opowiada ta bajka?"

(1)              Dziecko opowiada
historię z wykorzysta-
niem pomocy

(2)              Dziecko opowiada
historię

1. Z materiałami po­mocniczymi

 

 

 

2. Bez użycia pomocy

 

 

 

Uwaga: Program rozpocznij od prostych jednozdaniowych opowieści. W miarę uzyskiwania postępów zwiększaj stopień trudności bajek.

PROGRAM: ROZRÓŻNIANIE TEMATÓW

Procedura programowa: usiądź na krześle naprzeciw dziecka i skup jego uwa­gę, astępnie poproś: „Opowiedz mi o... (wybrany temat; patrz przykład poni­żej)". Pomóż dziecku w udzieleniu trzyzdaniowej odpowiedzi. W trakcie trwania sesji zmniejszaj liczbę podpowiedzi. Początkowo nagradzaj najtrafniejsze, a na za­kończenie tylko bezbłędne odpowiedzi.

Sugerowane warunki pracy: początkowo zacznij od opisywania przedmiotów w polu widzenia dziecka i poza nim, następnie poproś dziecko, aby udzieliło od­powiedzi na ogólne pytania związane z tematem.

Pomocne wskazówki: przedstawienie odpowiedzi.

 

Instrukcja

Reakcja

Data

wprowadzenia

Data

opanowania czynności

„Opowiedz mi o..."

Przykładowe

zagadnienia

Przykładowe odpowiedzi

1. Święta Przykład:

„Opowiedz mi o Bo­żym Narodzeniu".

„Są to święta. Obcho­dzimy je w grudniu. Przychodzi Święty Mi­kołaj i daje nam pre­zenty".

 

 

2. Miejsca Przykład:

„Opowiedz mi o szko­le".

„Chodzę do szkoły w... Moją nauczycielką jest pani... Często bawię się z..."

 

 

3. Rodzina Przykład:

„Opowiedz mi o swo­jej siostrze".

„Mam siostrę. Ma na imię Maria. Ma 5 lat i lubi bawić się lalka­mi".

 

 

4. Wydarzenia Przykład:

„Opowiedz mi o jeź­dzie na łyżwach".

„Na łyżwy chodzę z mamą. Chodzimy do... Czasem jeżdżę za szyb­ko".

 

 

Uwaga: Początkowo rozpocznij od jednozdaniowych odpowiedzi na twoje za­gadnienia. W miarę uzyskiwania postępów, dziecko może wzbogacać swoją wy­powiedź.

PROGRAM: OPOWIADANIE HISTORII ( Z WYKORZYSTANIEM POMOCY)

Procedura programowa:

(1)        Na specyficzne tematy - usiądź z dzieckiem na podłodze. Obok połóż róż­ne zabawki i lalki. Następnie poproś je: „Opowiedz mi historię o... (wybrany temat)" (np. „Emi idzie do parku"). Podpowiedz dziecku, aby postarało się opowiedzieć historię o Ernim, wykorzystując do tego celu pluszową zabawkę. W trakcie trwania sesji zmniejszaj liczbę podpowiedzi. Początkowo nagradzaj najtrafniejsze, a na zakończenie tylko bezbłędne odpowiedzi.

(2)        Brak określonego tematu - usiądź z dzieckiem na podłodze. Obok połóż różne pomoce. Wykorzystując je, opowiedz dziecku prostą historię. Następnie powiedz dziecku: „A teraz twoja kolej". Pomóż dziecku w opowiedzeniu jego własnej historii z wykorzystaniem pomocnych przedmiotów. W trakcie sesji zmniejszaj liczbę podpowiedzi. Początkowo nagradzaj najlepsze, a na zakończe­nie tylko bezbłędne odpowiedzi.

Materiały: różne zabawki i lalki.

Sugerowane warunki pracy: opowiadanie historii; naśladowanie całych zdań; opisywanie przedmiotów w zasięgu wzroku; powtarzanie zdań. Pomocne wskazówki:

(1)        Pomóż dziecku w naśladowaniu czynności przy pomocy różnych lalek; przedstaw dziecku historię i nakłoń je do streszczenia jej.

(2)        Jeśli dziecko ma trudności z wymyśleniem własnej historii, możesz nakło­nić je do tego (np. „Teraz ty możesz opowiedzieć mi jakąś historię") lub zacząć opowiadanie i przerwać w momencie, gdy dziecko zacznie kontynuować.

 

Instrukcja

Reakcja

Data

wprowadzenia

Data

opanowania czynności

(1)              „Opowiedz mi
historię o..."

(2)              „Teraz twoja
kolej"

(1)              Dziecko opowiada
historię przy użyciu
pomocnych przedmio-
tów

(2)              Dziecko opowiada
historię na dowolnie
wybrany temat

1. Określony temat

 

 

 

2. Temat dowolnie wybrany

 

 

 

Uwaga: Jest to dobry program do realizacji z rówieśnikami dziecka. Dzieci siadają w kółku i kolejno opowiadają sobie bajki. W późniejszym okresie możesz wyświetlać bajki z kasety video i nauczyć dziecko opowiadania ich.

PROGRAM: OPOWIADANIE HISTORII

(BEZ KORZYSTANIA Z PRZEDMIOTÓW POMOCNICZYCH)

Procedura programowa:

(1)       Na określone tematy - usiądź na krześle naprzeciw dziecka i skup jego uwa­gę. Następnie przedstaw mu polecenie: „Opowiedz mi historię o... (np. o strasz­nym potworze)". Pomóż dziecku w skonstruowaniu tej historii (np. „Pewnego razu żyt sobie wielki i przerażający potwór. Miał czerwone oczy i zielone zęby"). W takcie trwania sesji zmniejszaj liczbę podpowiedzi. Początkowo nagradzaj najtrafniejsze, a na zakończenie tylko bezbłędne odpowiedzi.

(2)       Bez sprecyzowania tematu - usiądź na krześle naprzeciw dziecka. Skup jego uwagę i opowiedz prostą bajeczkę. Następnie powiedz: „A teraz twoja ko­lej". Pomóż dziecku w rozpoczęciu opowiadania. W trakcie sesji zmniejszaj liczbę podpowiedzi. Początkowo nagradzaj najtrafniejsze, a na zakończenie tylko bez­błędne odpowiedzi.

Sugerowane warunki pracy: opowiadanie historii; naśladowanie całych zdań; opisywanie całych sekwencji zdjęciowych; opowiadanie historii z wykorzysta­niem materiałów pomocniczych; opisywanie obiektów znajdujących się poza za­sięgiem wzrokowym dziecka; powtarzanie zdań.

Pomocne wskazówki:

(1)        Opowiedz dziecku historię, którą będzie w stanie powtórzyć.

(2)       Jeśli dziecko ma problemy z wymyśleniem własnej historii, możesz delikat­nie mu to zasugerować (np. „Możesz opowiedzieć mi historię o Ernim") lub za­cząć opowiadanie i kontynuować je do czasu przejęcia inicjatywy przez dziecko.

 

Instrukcja

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin