Rośliny cebulowe i bulwiaste.doc

(60 KB) Pobierz
Rośliny cebulowe i bulwiaste

Rośliny cebulowe i bulwiaste

Do roślin cebulowych i bulwiastych zalicza się tulipany, narcyzy, hiacynty, krokusy, lilie, mieczyki, zimowity, śnieżyczki, przebiśniegi, ranniki, cebulice, puszkinie, szafirki, dalie, begonie, cesarska korona, irysy holenderskie, irysy angielskie i irysy żyłkowane.
Do mniej znanych i uprawianych roślin tego typu należą: cyklameny europejskie, psi ząb, czosnek ozdobny, szachownice, pacioreczniki, zawilce wieńcowate.
Większość roślin cebulowych bardzo efektownie kwitnie a na dodatek w porze wczesnej wiosny kiedy inne rośliny dopiero zaczynają wegetację a ludzie zmęczeni są zimą. Ożywią i upiększą każdy wiosenny ogród. Warto je mieć w ogrodzie, choć ich uprawa wymaga trochę wysiłku.
Kupując cebulki należy zwrócić uwagę na ich kondycję: powinny być zdrowe, jędrne, bez plam i narośli oraz innych uszkodzeń. Zakupione cebule należy jak najszybciej wkopać aby nie doprowadzić do ich wysuszenia.
Cebule roślin kwitnących wiosną sadzi jesienią. Stanowisko powinno być słoneczne lecz niezbyt nagrzane i osłonięte od wiatru. Najlepiej sadzić je grupami, w towarzystwie innych roślin ozdobnych - na przykład bylin czy traw. Rośliny o drobnych cebulkach takie jak przebiśniegi, cebulice lub śnieżyce można sadzić w sąsiedztwie drzew lub krzewów liściastych. Wyższe gatunki, takie jak lilie czy korony cesarskie można sadzić pojedyńczo.

Sadzenie cebul

 

Przed posadzeniem można cebule moczyć w roztworze preparatu grzybobójczego. Cebule należy sadzić piętką do dołu na głębokości odpowiadającej trzykrotnej wysokości cebuli; mniejsze gęściej a większe rzadziej - choć są odstępstwa od tej reguły; na przykład cebylę lili białej sadzi się płytko, na głębokości 5, 6 cm.

Głebokość sadzenia cebul:

 

Dane dotyczą tzw.piętki
- cebulica - około 4 cm.
- krokus (szafran) - około 6 cm.
- szafirki - około 6 - 6,5 cm.
- przebiśniegi - około 7 cm.
- śnieżyce - około 8 cm.
- narcyze miniaturki i tulipany botaniczne - około 9 cm.
- zimowity - około 11 cm.
- narcyze o większych cebulkach - około 13 cm.
- tulipany o większych cebulkach - około 14 cm.
- hiacynty - około 17 cm.
- lilie królweskie - około 19 cm.

Przygotowanie gleby pod obsadzenie roślinami cebulowymi

Najlepsza jest dla roślin cebulowych gleba o odczynie obojętnym lub lekko zasadowym, lekka i przepuszczalna ale niezbyt uboga. Ziemię należy dokładnie oczyścić ze chwastów, spulchnić i wzbogacić kompostem lub nawozem dla roślin kwitnących. Jeśli jest zbyt kwaśna to należy ją wymieszać z wapnem ogrodniczym lub dolomitem.

 

 

 

Terminy sadzenia cebulek i bulw:

 

- begonie - na początku lutego należy wysadzić ulwy do skrzynek i trzymać w pomieszczeniu o ok.18°C a pod koniec maja wysadzić do gruntu,
- mieczyki - koniec kwietnia początek maja, bulwy nie zostawia się w gruncie na zimę - należy wykopać po pierwszych przymrozkach
- dalie - początek maja, nie zimują w gruncie, należy wykopać po pierwszych przymrozkach,
- paciorecznik - czerwiec, po pierwszych przymrozkach należy wykopać kłącza z gruntu,
- zawilce - późne lato,
- zimowity - sierpień,
- cebulica - sierpień,
- lilie - sierpień,
- cyklamen - sierpień, wrzesień,
- hiacynty - wrzesień,
- szachownice - wrzesień,<BR< - śnieżyce - wrzesień, październik,
- tulipany - od połowy września do połowy października,
- irysy - wrzesień, październik,
- krokus (szafran) - jesień,
- szafirki - jesień,
- narcyze - jesień,
- przebiśniegi - od września do listopada.

Szkodniki roślin cebulowych:

 

- larwy udnicy - dorosły owad przpomina muchę. żywią się miąższem cebul takich roślin jak hiacynty, narcyze, lilie. Rośliny zaatakowane przez szkodnika marnieją a czasem w ogóle nie wypuszczaja części naziemnych i obumierają. Aby stwierdzić że cebulka jest zaatakowana przez szkodnika należy moczyć je w ciepłej wodzie - te które wypłyną na wierzch. Należy je spalić. środki chemiczne - Actellic 500 EC (0,1%) lub Basudin 250 EC (0,15%)
-Węgorki - nicienie przedostające się z gleby do korzeni a następnie do innych części roślin. Zarażone cebule pokrywają się brązowymi plamami. Sprawdzanie czy cebulki zarażone - jak poprzednio - mocząc w cieplej wodzie. Zaatakowane rośliny wyrzucić lub spalić.

 

 

Irys syberyjski

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin