Etb-Substancja i przypadłość.doc

(31 KB) Pobierz
Elementy teorii bytu

Elementy teorii bytu.

Substancja i przypadłość.

Subsisteve- z łaciny istnieć z siebie.

Teoria podziału bytu na istnienie i treść prowadzi do tego, że są 2 typy bytów:

a)      w sobie (samodzielne)np. człowiek;

b)     nie w sobie (niesamodzielne);

Człowiek jest z jednej strony bytem substancjalnym, ale też posiada szereg przypadłości (akcydencji). Arystoteles wyróżnił 10 kategorii bytu.

Substancja- byt sam w sobie- ta substancja ma 9 przypadłości: ilość, jakość, relacja, miejsce, czas, działanie, doznawanie, posiadanie, struktura.

Bez substancji nie istnieje żadna rzecz. Zauważamy w istniejącym świecie zmiany. Zmiany bytu są dwojakiego rodzaju: przypadłościowe, z substancjami.

Zmiany przypadłościowe- powierzchowne (starzenie się, wygląd)- zmiany związane z substancjami, związane ze zmianami bytowości, utratę tożsamości (śmierć).

Każda substancja składa się z materii i formy. Materia to pewne podłoże dla zmian. Mówi się w filozofii o materii pierwszej- ostateczny podmiot zmian, to z czego coś powstaje np. człowiek jako osoba; i o materii drugiej- ciało w człowieku, podłoże do zmian przypadłościowych.

Forma nadaje materii określoność, dzięki formie rzecz jest tym czym jest (kojarzy się z kształtem). Materia i forma nie mogą istnieć bez siebie, oderwanie materii od formy powoduje, że byt przestaje istnieć (ciało-materia, forma-dusza).

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin