Metodyka stania na RR.docx

(12 KB) Pobierz

Metodyka nauczania stania na rękach.

Stanie na rękach należy do grupy podporów wolnych. Jest najbardziej typowym statycznym ćwiczeniem akrobatycznym. Wykonuje się je w różnych pozycjach wyjściowych, do połączeń i wytrzymuje w różnych ustawieniach.

 

Polega na utrzymaniu ciała w pozycji pionowej, głową w dół, gdy ciężar ciała spoczywa na opartych o podłoże rękach. Z uniku podpartego na lewej nodze ( prawa noga w zakroku na palcach, dłonie skierowane w przód, by znalazły się poza punktem podparcia rąk) wykonuje się stanie na rękach. Głowa uniesiona w przód, w fazie dochodzenia do pionu następuje cofnięcie barków z jednoczesnym ustabilizowaniem bioder i środka ciężkości na linii pionowej i złączeniem nóg.

 

Ćwiczenia przygotowawcze:

 

- Z przysiadu podpartego unoszenie bioder w górę kolejnym odbiciem nogami z wymachami nożycowymi.

- Z przysiadu podpartego tyłem do drabinek wchodzenie po szczeblach do stania na rękach i powrót do pozycji wyjściowej.

- Z uniku podpartego odbiciem i zamachem stanie na rękach z pomocą współćwiczącego.

- Stanie na rękach z oparciem o drabinki z odrywaniem nóg od szczebla i próbą samodzielnego stania.

 

Trudniejsze formy:

 

- Stanie na rękach z odbicia obunóż.

- Stanie na rękach z wagi przodem.

- Stanie na rękach siłą.

 

Pierwsze próby siłowe stania na rękach zaleca się wykonywać z rozwartego przysiadu podpartego z oparciem ramion o wewnętrzną stronę ud.

Pomoc i ochrona polega na chwycie ćwiczącego za nogi, pomaganiu przy

Dochodzeniu do stania i podtrzymaniu w staniu na rękach.

 

METODYKA NAUCZANIA:

 

1. Bąk - w przysiadzie podpartym, w pozycji na czworakach szybkie obroty dookoła wsparcia dłoni, obiegnięciem lub podskokami.

2. Kulawy pająk - z siadu skulnego ze wsparciem się rękami z boku o podłoże i wzniesienie jednej nogi w przód, chód na trzech punktach podparcia.

3. W klęku podpartym wychylanie barków w przód.

4. Wierzganie konika - w przysiadzie podpartym przeniesienie ciężaru ciała na ręce, odbicie nogami od podłoża, uginanie nóg w powietrzu.

5. Taczki - ćwiczący w podporze leżąc przodem, nogi w rozkroku, współćwiczący podtrzymuje jego nogi powyżej kolan - "prowadzi taczki".

6. Z przysiadu podpartego z odbicia obunóż unoszenie bioder, nogi ugięte.

7. Z uniku podpartego wymach prostej nogi w tył.

8. To samo, lecz ze zmianą nóg w powietrzu.

9. Z pozycji przysiad podparty tyłem do drabinek, wejście stopami po szczeblach drabinki aż do zaznaczenia stania, powrót tą samą drogą - ćwiczenie w dwójkach z asekuracją.

10. Tyłem do drabinek unik podparty, zaczepienie prostych nóg o szczebel, chód w tył w podporze zwieszonym, zaznaczenie stania, powrót do pozycji wyjściowej - asekuracja współćwiczącego.

11. Z podporu leżąc przodem w rozkroku dwaj współćwiczący chwytają ćwiczącego za nogi i ustawiają go do stania na rękach.

12. Z uniku podpartego (z asekuracją) stanie na rękach ze wsparciem nóg o szczeble - asekuracja.

13. Jak wyżej z próbą oderwania nóg od drabinki.

14. Z uniku podpartego z asekuracją współćwiczącego próba samodzielnego stania.

 

Pomoc i ochrona:

 

Asekurujący ustawia się z boku lub z przodu, przytrzymuje biodra współćwiczącego. W klasach młodszych z uwagi na niski wzrost ćwiczących, nauczyciel w czasie ochrony może przyjąć pozycję klęk jednonóż przodem do ćwiczącego. Pozycja ta ułatwia chwyt za biodra i ich przytrzymanie a w razie przerzutu nóg do tyłu umożliwia oparcie bioder o bark ochraniającego.

 

W trakcie nauczania stania na rękach poza wdrażaniem uczniów do wzajemnej ochrony, należy również od najmłodszych lat uczyć samoochrony. Najprostszy sposób polega na tym, że w momencie padania do tyłu ćwiczący wykonuje zwrot na prawej, lewej ręce. Ruch ten powoduje opadnięcie nóg i tułowia do pozycji stojącej. Jest to tzw. zawrotka.

 

 

 

 

 

 

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin