swiatlolecznictwo.doc

(76 KB) Pobierz
Światłolecznictwo – jest to dział fizykoterapii i kosmetologii zajmujący się wpływem i leczeniem światłem organizmu

Światłolecznictwo – jest to dział fizykoterapii i kosmetologii zajmujący się wpływem i leczeniem światłem organizmu. Wykorzystujemy w tym celu światło naturalne i wówczas nazywamy to helioterapia lub źródła światła sztucznego i nazywamy je aktynoterapią.

 

Spektrum światła słonecznego, opisujemy na podstawie długości fal wyrażonych w nanometrach. Obszarem zainteresowań kosmetyki jest podczerwień, światło widzialne i światło UV.

 

Podczerwień (promieniowanie podczerwone) – ma działanie rozgrzewające, promieniowanie cieplne nosi nazwę IR (ang. Infra red, fr. Infra rouge). Promieniowanie podczerwone jest odpowiedzialne za powstawanie rumienia cieplnego.

Przeciwwskazania!:

-          teleangintacja, kopeuroza (rozszerzenia naczynia krwionośnego),

-          stany alergiczne,

-          trądzik różowaty,

-          stany gorączkowe,

-          ostre stany zapalne,

-          nowotwory,

-          ciąża,

-          zaburzenia krążenia,

-          problemy sercowe,

-          stan po usunięciu zęba,

-          oparzenie skóry (przed kąpielą słoneczna może wywołać oparzenia)/

 

Promienie UV – możemy podzielić na UVa, UVb i UVc.

Promienie UVa jest to promień który ma dużą siłę penetracji, jesteśmy na nie narażeni cala dobę na okrągło. Przemyka przez wszystko (mury, chmury, ubrania), jesteśmy na nie narażeni cały czas, wnika głęboko do skóry właściwej i narażając się na duże naświetlenie – znikają włókna łącznotkankowe (kolagen, retikulowe, elastynowe). Uważa się, ze promieniowanie UVa jest odpowiedzialne za powstawanie czerniaka.

 

Promienie UVb – przenika przez nasza skórę do warstwy kolczastej naskórka, jest w większości pochłaniane przez mury, chmury, szyby, ubrania. Nocą nie jesteśmy na nie narażeni. Promieniowanie UVb jest odpowiedzialne za melanogeneze, czyli wytwarzanie barwnika skóry, który nazywamy melaniną.

 

Promieniowanie UV odpowiedzialne jest za pogrubienie warstwy rogowej naskórka. Pod wpływem tych promieni w tkanka i różnych elementach zdolnych do absorpcji zachodzą reakcje chemiczne (synteza itp.) i są one przyczyna występowania odczynu fotochemicznego (zwany inaczej rumieniem fotochemicznym).

 

Promienie UVc – jest w całości pochłaniane przez warstwę ozonową, jest silnie bakteriobójcze.

 

Sztuczne źródła światła wykorzystywane w gabinecie kosmetycznym:

  • lampa z promieniowanie IR:

-          lampa minina = lampa solux – to samo działanie, ma rożne filtry, o rożnych kolorach, głównie: niebieskie (dział. łagodzące, chłodzące), fioletowe (pośrednie), czerwone (pobudzanie, rozgrzewanie), również zielone (łagodzi sińce  pod oczami) i białe. Niebieski, fioletowy – stosowany przy odmrożeniach, rozacea (trądzik różowaty), teleandientacji i po zabiegu w celu uspokojenia skóry. Czerwony filtry – przygotowanie skóry do zabiegu, przy odmrożeniach, przy trądziku z naciekami, przy bliznach w celu zwiększenia przenikalności substancji czynnych, przy czerniakach.

 

-          Lampa solux – charakteryzuje się promieniowaniem podczerwonym, krótkofalowym, przenikającym przez skore do 30mm, ma rożne filtry: czerwony, niebieski, fioletowy, naświetla się nią z odległości 30-40cm w zależności od wrażliwości pacjenta. Miejscowo delikatnie naświetlać z odległości 1m. Nastawienie podobne jak przy lamie minina.

 

  • Lampa podczerwona – emituje promienie podczerwone i świetlne widzialne, które wywierają działanie na zakończenie nerwów czuciowych wywołujących poczucie ciepła. Średnio przenika to promieniowanie do 0,5-3mm, większość tego promieniowania pochłania naskórek. Czas naświetlania średnio 15min.

 

  • lampa biotprom emituje niewielką ilość promieni UV, ale głównie posiada światło spolaryzowane (uporządkowane). Wykorzystuje niewielką ilość światła, ale światło spolaryzowane ma działanie odmładzające. To światło przenika 2,5cm w głąb skóry. Przyspiesza proces przemiany materii, dotleniania, pobudza układ immunologiczny (ukł. Odpornościowy), przyspiesza gojenie ran , działa na zakończenia nerwowe i tkankę nerwową -  niwelując ból. Jest wykorzystywany przy trądziku, półpaścu, łuszczycy, owrzodzeniach, oparzeniach, bliznach. Zapobiega tworzenia się bliznowców (keloid), po oczyszczaniu, przy wypadaniu włosów.

Przeciwwskazania!:

- ciąża,

- chorzy na raka,

- rozrusznik serca.

 

  • Lampa kwarcowa – emituje światło ultrafioletowe (nadfioletowe), cechą jego są właściwości biologiczne (słońce) (przyśpiesza przemianę materii, wytwarza wit. D, zwiększa pracę tarczycy), fotochemiczne, bakteriobójcze. Naświetlanie ta lampą powinno być bardzo ostrożne, trzeba przestrzegać wskazań i dawkowania promieniowania nadfioletu oraz czasu naświetlania. Wziąć pod uwagę należy fototyp, na stan odczynu wpływa odległość, kat padania, stan zdrowia klientki, intensywność promieniowania, od wrażliwości skóry. Naświetlanie lampą IR przez lampę kwarcową wzmacnia działanie. Przy zastosowaniu lampy kwarcowej mogą wystąpić w zależności od w/w/ czynników rumienie:

- odczyn rumieniowy – rogowy jest to najsłabszy odczyn w skali oceny rumieni, czas utajnienia 2-4h, odczyn trwa 2-4h, po 12h obraz skóry jest normalny, nie występuje ani łuszczyca ani pigmentacja.

- odczyn I stopnia – okres utajnienia od 3-4h trwa przy równomiernym zaczerwienieniu skóry bez objaw podrażnienia. Nasilenie odczynu po 12h, a po 24 h nie stwierdza się odczynu, złuszczanie nie występuje.

- odczyn II stopnia – silne zaróżowienie wyraźnie odcinające się od skóry zakrytej, okres utajnienia 2-4h, nasila się po 24h, i przez następne 24h się zmniejsza. Okres odczynu trwa od 2-3dni, po ustąpieniu następuje łuszczenie się naskórka i wyraźna pigmentacja.

- odczyn III stopnia- okres utajnienia do 2h, skóra żywo czerwona, napięta, bolesności, występuje stan zapalny i obrzęk, okres nasilania po 24h, okres odczynu trwa do 5 dni, nasilenie przypada na 3dzień. Po ustąpieniu silna pigmentacja i silne łuszczenie.

- odczyn IV stopnia – odczyn pęcherzykowy,

- odczyn V stopnia – to martwica.

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin