KLASYCZNY SOS POMIDOROWY.doc

(37 KB) Pobierz
KLASYCZNY SOS POMIDOROWY

KLASYCZNY SOS POMIDOROWY


Składniki:
1 cebula
ząbek czosnku
pokrojone pomidory
garść liści bazylii
sól
pieprz

Przygotowanie:
Na oliwie podsmażamy średnią, drobno posiekaną cebulę oraz duży, rozgnieciony ząbek czosnku. Po około pięciu minutach cebula nabierze jasnozłocistego koloru. Zwiększamy temperaturę i wrzucamy obrane ze skóry i pokrojone pomidory. Dodajemy garstkę listków bazylii i doprawiamy solą oraz świeżo zmielonym pieprzem. Gdy doprowadzimy sos do wrzenia – zmniejszamy temperaturę i gotujemy go na maleńkim ogniu przez półtorej godziny, od czasu do czasu mieszając.
W gotowym sosie jest bardzo mało płynu – mniej, niż jedna czwarta początkowej ilości. Na koniec dodajemy jeszcze 3 obrane, pokrojone pomidory, oraz świeżą bazylię i mieszamy.
Można go wzbogacać różnymi produktami: jeśli dodamy chilli – uzyskamy sos, zwany arrabbiata. Możemy wrzucić posiekaną włoską kiełbasę, lub mozzarellę, pokrojoną w drobną kostkę.

 

KLASYCZNE SPAGHETTI


Składniki:
20 dag spaghetti
4 litry wody
sól

Przygotowanie:
Dla dwóch osób potrzebujemy około 20 dag spaghetti, które ugotujemy w czterech litrach osolonej wody – to minimum dla tej ilości makaronu. Doprowadzamy wodę do ostrego wrzenia. Wkładamy makaron i czekamy, aż zmięknie, lekko naciskając. Końce zanurzamy łyżką. Gdy tylko woda zacznie ponownie wrzeć – włączamy minutnik. Dobrej jakości makaron gotujemy 12 minut. Tańsze makarony z masowej produkcji gotują się krócej – 8 do dziesięciu minut. Po uruchomieniu minutnika mieszamy zawartość garnka, rozdzielając makaron, by się nie posklejał.

W rondelku rozgrzewamy 4 łyżki oliwy. Dodajemy oczyszczone z nasion i posiekane czerwone chilli, oraz 2 duże, rozgniecione ząbki czosnku. Zmniejszamy temperaturę i doprawiamy solą oraz pieprzem. Spaghetti odcedzamy w durszlaku i polewamy sosem

 

 

 

 

 

 

KLASYCZNY SOS BESZAMELOWY


Składniki:
4 dag masła
400 ml mleka
2 dag mąki
sól
pieprz

Przygotowanie:
Masło roztapiamy. Mleko zagotowujemy z kawałkiem cebuli, paru gałązkami pietruszki, listkiem bobkowym i kilku ziarenkami pieprzu. Można dodać łodygę selera, trochę marchewki itp. Do masła dodajemy mąkę. Rondelek stawiamy na średnim ogniu i drewnianą łyżką energicznie mieszamy. Gdy masło i mąka się połączą, powoli dodajemy mleko, ciągle mieszając. Zwiększamy temperaturę. Gdy doprowadzimy sos do wrzenia – zacznie gęstnieć. Aby pozbyć się smaku surowej mąki zmniejszamy temperaturę do minimum i gotujemy sos przez 5 – 6 minut, od czasu do czasu mieszając. Pod koniec gotowania doprawiamy do smaku solą i świeżo zmielonym pieprzem.

 

CHRUPIĄCE ZIEMNIAKI W MUNDURKACH

trudność: łatwe


Składniki
dwa duże ziemniaki
oliwa z oliwek
sól kamienna

Przygotowanie
Dwa duże ziemniaki, po około ćwierć kilo każdy, starannie myjemy i suszymy. Nacieramy skórkę oliwą i posypujemy z obu stron solą kamienną. Rozgrzewamy piekarnik do 190 stopni Celsjusza, kładziemy ziemniaki bezpośrednio na kratce i pieczemy około dwóch godzin. Ziemniaki podajemy z sosem z kwaśnej śmietany i szczypiorku.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wołowina duszona z papryką

SKŁADNIKI:
* 0,5 kg wołowiny
* 25 dkg papryki
* 0,5 kg pomidorów
* 4 cebule
* 10 dkg tłuszczu
* zielona pietruszka
* koperek
* suszona bazylia
* cząber
* sól, pieprz

* W garnku rozgrzać tłuszcz. Wrzucić drobno posiekaną wołowinę i zrumienić.
* Dodać posiekaną cebulę, paprykę.
* Podlać wrzącą wodą. Dusić 10 minut.
* Następnie wrzucić posiekaną pietruszkę, koperek, zioła. Przyprawić solą i pieprzem.
* Pomidory sparzyć wrzątkiem. Obrać ze skóry. Pokroić w ćwiartki i dodać do mięsa.
* Dusić pod przykryciem, aż mięso będzie miękkie.

 

 

Sernik dietetyczny

SKŁADNIKI:

1 kg białego sera

0,5 kostki masła, 2 galaretki, 1 galaretka bez cukru

dowolne owoce

rodzynki, skórka pomarańczowa kandyzowana

Do przybrania: 0,5 l śmietany, 1 czubata łyżka cukru


ETAPY PRZYGOTOWANIA:

1. Ser dwukrotnie zmielić, dodać roztopione i przestudzone masło. Galaretkę zalać 3/4 szkl wody, po 10 min podgrzać ciągle mieszając do całkowitego rozpuszczenia. Jak przestygnie dodać do sera, dodać rodzynki, skórkę pomarańczową dokładnie wymieszać, przełożyć do formy tortowej, wstawić do lodówki.

2. Galaretkę i galaretkę bezcukrową zalać 3 szkl wody, jak żelatyna namięknie podgrzać mieszając. odstawić do całkowitego wystygnięcia.

3. Owoce pokroić (podzielić) na kawałki, ułożyć na masie serowej, zalać niewielką ilością galaretki, wstawić do lodówki aż galaretka stężeje (zapobiegnie to wypływaniu owoców), zalać resztą galaretki, wstawić do lodówki do następnego dnia. Podawać z bitą śmietaną.

4. Można zrezygnować z masła; może być serek homogenizowany. 

 

 

Dietetyczny sernik na zimno

SKŁADNIKI:

200 g białego nietłustego sera

dwie galaretki w proszku

świeże owoce do przybrania (zimą mogą być z puszki)

biszkopty

ETAPY PRZYGOTOWANIA:

1. Galaretki zalać w osobnych naczyniach połową podanej w przepisie gorącej wody i mieszać aż się rozpuszczą.

2. Dokładnie utrzeć ser w misie dodając po trochu rozpuszczoną galaretkę (nie dodawać cukru, galaretka jest już słodka).

3. Tortownicę (małą) ze zdejmowanym brzegiem wyłozyć biszkoptami i zalać masą serową. Włożyć na ok. 1/2 godz do lodówki. W tym czasie pokroić duże owoce lub obrać z ogonków małe.

4. Na zastygającej masie serowej ułożyć koncentryczny wzór z owoców i delikatnie zalać drugą galaretką. Ponownie włożyć do lodówki na ok. godzinę. Po zastygnięciu zdjąć boki tortownicy i kroić sernik jak tort. Można ozdabiać listkami świeżej mięty.

 

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin