KONSPEKT DO ZAJĘĆ LOGOPEDYCZNYCH.doc

(34 KB) Pobierz
KONSPEKT DO ZAJĘĆ LOGOPEDYCZNYCH

KONSPEKT  DO  ZAJĘĆ  LOGOPEDYCZNYCH

 

 

Temat: Utrwalenie prawidłowej wymowy głoski „r” .

 

Cel:

-          usprawnienie narządów artykulacyjnych,

-          usprawnienie wymowy głoski „r”.

 

1.      Usprawnienie narządów artykulacyjnych

Pomoce: lustro ( ćwiczenie prowadzone jest przed lustrem )

Przebieg: Nauczyciel demonstruje ćwiczenia, a dziecko je powtarza:

-          wysuwanie i cofanie języka,

-          oblizywanie warg,

-          unoszenie szerokiego języka za górną wargę,

-          unoszenie szerokiego języka za górne zęby,

-          „ spacer języka po buzi” : raz na dole, raz na górze

-          kierowanie języka na boki, do brody, do nosa

-          kląskanie językiem, mlaskanie, naśladowanie ssania cukierka czubkiem języka.

 

2.      Utrwalenie głoski „r” w wyrazach dźwiękonaśladowczych

Pomoce: lustro ( ćwiczenie prowadzone jest przed lustrem ), obrazki „Chcę poprawnie wymawiać” str. 6

Przebieg: Nauczyciel proponuje dziecku zabawę – powtarzanie wyrazów dźwiękonaśladowczych zawierających głoskę „r”

wrona – kra, kra

samochód – wrrr. wrrr

ptaki – frrr. frrr

traktor – pyr, pyr

kotek – mru, mru

 

3.      Utrwalenie głoski „r” w sylabach

Przebieg: dziecko powtarza za nauczycielem sylaby:

-          ra, ro, re, ru, ry

-          ara, oro, ere, uru, yry

-          ar, or, er, ur, yr

-          tra, tro, tre, tru, try

-          dra, dro, dre, dru, dry

 

4.      Utrwalenie głoski „ r” w wyrazach

Pomoce: obrazki z wyrazami zawierającymi w nazwach głoskę „r”  „Chcę poprawnie ... str. 7 – 14 , 25 – 27; rebusy str. 19, 29, 30, 31

Przebieg: Dziecko nazywa obrazki, na których są przedmioty mające w nazwie głoskę „r”. Potem może wybrane ilustracje pokolorować.

Następnie rozwiązuje rebusy.

 

5.      Utrwalenie głoski „r” w parach wyrazów

Przebieg: Nauczyciel wypowiada pary słów, dziecko je powtarza:

trudna droga                            drobny druk                            druga strona                            drewniany wiatrak

mur równy                            deser Renaty                            gar rabarbaru                            doktor Romek

 

6.      Utrwalenie głoski „r” w zdaniach

Przebieg: Dziecko powtarza zdania wypowiadane przez nauczyciela:

Strażak niesie drabinę.

Na strychu wisi futro.

Renata ma rower.

Rysiek rysuje brązowego krokodyla.

 

7.      Zabawy utrwalające głoskę „r” w wyrazach i zdaniach

Pomoce: teksty zagadek, plątaninka str. 48, ćw. str. 31, 32, 34 

Przebieg: Dziecko dostaje kartkę z zadaniem i wykonuje polecenia nauczyciela.

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin