INSTRUKCJA_ORG_HALiZ.doc

(171 KB) Pobierz
INSTRUKCJA

 

 

INSTRUKCJA ORGANIZACYJNA

HARCERSKIEJ AKCJI LETNIEJ I ZIMOWEJ

 

1.         Postanowienia wstępne

 

1.1.            Podstawę prawną wydania niniejszej instrukcji stanowi § 64 ust. 3 pkt 9 Statutu ZHP.

1.2.            Harcerska Akcja Letnia zwana dalej HAL i Harcerska Akcja Zimowa zwana dalej HAZ stanowi integralną część działalności wszystkich jednostek organizacyjnych ZHP, hufców, chorągwi, GK ZHP. Częścią HAL i HAZ jest Nieobozowa Akcja Letnia (NAL) i Nieobozowa Akcja Zimowa (NAZ).

1.3.            Instrukcja określa zadania harcerskich komend i procedury wewnątrzorganizacyjne związane z przygotowaniem i przeprowadzeniem HAL i HAZ.

1.4.            Organizatorzy działań w ramach HAL i HAZ zobowiązani są przestrzegać:

1)  Statutu ZHP,

2)  przepisów niniejszej instrukcji,

              a także obowiązujących przepisów prawa, w tym:

3)  Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 21 stycznia 1997 r. w sprawie warunków, jakie muszą spełniać organizatorzy wypoczynku dla dzieci i młodzieży szkolnej, a także zasad jego organizowania i nadzorowania (Dz.U. z 1997 r. nr 12, poz. 67),

4)  Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 6 maja 1997 r. w sprawie określenia warunków bezpieczeństwa osób przebywających w górach, pływających, kąpiących się i uprawiających sporty wodne (Dz.U. z 1997 r. nr 57, poz. 358),

5)  Instrukcji finansowej obozu (Uchwała Głównej Kwatery ZHP nr 58/2003 z dnia 24 kwietnia 2003 r.)

6)  Instrukcji sanitarnej dotyczącej organizowania stacjonarnych obozów organizowanych pod namiotami, lokalizowanych poza wyznaczonymi na stałe miejscami obozowisk posiadających odpowiednią infrastrukturę

7)  przepisów wewnętrznych wydanych przez władze ZHP.

 

2.         Podstawowe formy HAL i HAZ

 

HAL i HAZ organizowane są w formie: obozów stałych i wędrownych, kolonii zuchowych, zimowisk, w kraju i za granicą, biwaków, stanic, pracy zastępów i gromad zuchowych w ramach NAL
i NAZ oraz imprez zimowych i letnich w miejscu zamieszkania.

Jeżeli w niniejszej instrukcji mówi się o placówkach HAL/HAZ, oznacza to równoważnie wymienione niżej formy tych akcji.

 

2.1. Kolonia zuchowa

Organizatorami kolonii mogą być:

-          gromada zuchowa l

-          szczep, związek drużyn, hufiec, chorągiew - w tym przypadku organizatorzy winni zadbać o udział całych gromad lub większych zespołów (szóstek) z jednej gromady zuchowej.

 

Kolonia zuchowa (6–26 dni) organizowana jest w obiektach stałych, spełniających wymogi określone przepisami i posiadających aktualną kartę kwalifikacyjną obiektu. W wyjątkowych przypadkach zezwala się na organizowanie kolonii pod namiotami z zastrzeżeniem, że organizator zapewni uczestnikom właściwe warunki bytowe, w tym:

- namioty ocieplane podpinką i z podłogami,

-          odpowiedni sprzęt noclegowy, a w razie potrzeby dodatkowe koce dla uczestników,

-          półki i wieszaki na rzeczy osobiste,

-          odpowiednie zaplecze sanitarne, umożliwiające m.in. bezpieczne korzystanie z toalety nocą lub w razie niepogody.

 

 

2.2. Obóz stały

Organizatorami obozów stałych mogą być:

-          drużyna, krąg lub inna jednostka działająca na zasadach drużyny lub kręgu (dla członków swojej jednostki)

-          szczep, związek drużyn, hufiec

-          chorągiew

-          Główna Kwatera ZHP

 

Obozy stałe pod względem programowym mogą mieć charakter:

-          kształceniowy (np. kursy instruktorskie, zastępowych, przybocznych)

-          specjalnościowy (np. żeglarskie, łącznościowe, szybowcowe, przyrodnicze, etnograficzne, kursy językowe, na prawo jazdy),

-          zdrowotny (dla dzieci chorych i niepełnosprawnych)

-          rekreacyjno-wypoczynkowy.

 

Obóz stały (6–26 dni) organizowany jest pod namiotami lub w obiektach stałych, zlokalizowany:

-          w stałej bazie obozowej (stanicy obozowej, ośrodku) posiadającej aktualną kartę kwalifikacyjną obiektu

-          w miejscu przystosowanym do obozowania.

  

Organizatorzy obozów pod namiotami muszą zapewniać uczestnikom właściwe warunki bytowe, w tym:

- namioty sprawne technicznie

-          odpowiedni sprzęt noclegowy, a w razie potrzeby dodatkowe koce dla uczestników,

-          półki i wieszaki na rzeczy osobiste,

-          odpowiednie zaplecze sanitarne, umożliwiające m.in. bezpieczne korzystanie z toalety nocą lub w razie niepogody

 

 

2.3. Obóz wędrowny

 

Obóz wędrowny (6–21 dni) organizowany dla harcerzy posiadających przygotowanie turystyczne i kondycyjne, a w przypadku obozów turystyki kwalifikowanej (np. żeglarskie, kajakowe, górskie) także z przygotowaniem kondycyjnym.

Wędrówka może odbywać się po trasach typowych, przygotowanych przez PTTK czy PTSM (znakowane szlaki turystyczne) lub po innych trasach zatwierdzonych przez właściwe podmioty, działające w zakresie turystyki kwalifikowanej, z noclegami pod namiotami, w bazach i schroniskach turystycznych lub innych przystosowanych do tego obiektach stałych.

 

Członkiem kadry obozów wędrownych turystyki kwalifikowanej (kajakowe, górskie itp.) musi być osoba posiadająca odpowiednie uprawnienia specjalistyczne.

Wytyczne dla organizatorów obozów specjalistycznych (wędrownych, kajakowych, rowerowych itp.) zosta opracowane w odrębnym dokumencie.

 

 

2.4. Zgrupowanie obozów

 

Organizatorami zgrupowań obozów mogą być:

-          szczep, związek drużyn, hufiec

-          chorągiew

-          Główna Kwatera ZHP

 

Jest formą obozu stałego jak w pkt. 2.2. skupiającą:

- jednostki organizacyjne ZHP z jednego hufca, szczepu lub związku drużyn

- lub jednostki organizacyjne ZHP z różnych środowisk (drużyn, szczepów, hufców)

zwanych podobozami.

 

Podobozy działają według własnego programu, zatwierdzonego w planie pracy zgrupowania, a ich zajęcia oraz praca kadry podlegają kontroli ze strony komendanta zgrupowania jako kierownika placówki wypoczynku. Zgrupowanie przejmuje zadania organizacyjno-gospodarcze (np. transport, zaopatrzenie, żywienie, służba zdrowia, kąpielisko).

W ramach zgrupowania, w celu integracji środowisk, mogą być organizowane wspólne imprezy (igrzyska sportowe, festiwal kulturalny itp.).

 

Podobozy mogą mieć charakter samodzielnych obozów środowisk harcerskich prowadzących dokumentacje i rozliczenia finansowe zgodnie z postanowieniami niniejszej instrukcji.

 

2.5. Zloty i akcje

 

Organizatorami zlotów i akcji mogą być:

-          hufiec

-          chorągiew

-          Główna Kwatera ZHP

-          ruch programowo-metodyczny

 

W celu przygotowania i przeprowadzenia zlotów i akcji organizatorzy powołują komendę lub sztab jako jednostkę nadrzędną dla środowisk (jednostek ZHP) biorących udział w akcji.

 

 

2.6. Obozy zagraniczne

Organizowane w ramach współpracy ZHP ze związkami skautowymi i organizacjami harcerskimi za granicą bądź jako wyjazdy krajoznawczo-turystyczne. Ogólne zasady organizowania obozów zagranicznych
i udziału w zlotach i obozach międzynarodowych określone zostały w Zasadach współpracy zagranicznej jednostek ZHP.

 

2.7. Stanica NAL

 

To rodzaj wieloturnusowej placówki (5–9 dni), zorganizowanej dla członków ZHP oraz dzieci nie należących do ZHP. Stanicę prowadzi pełnoletnia i doświadczona kadra instruktorska w oparciu o przyjęty plan pracy.

 

2.8. Biwak

 

Jest jedną z form działalności drużyny harcerskiej, starszoharcerskiej, wędrowniczej i wielopoziomowej
w zakresie krajoznawstwa i turystyki, organizowaną w czasie roku harcerskiego i jako forma NAL/NAZ w czasie akcji letniej i zimowej. Biwak może trwać do 5 dni (z przejazdami włącznie) i musi być zatwierdzony w macierzystym hufcu (Karta biwaku stanowi załącznik 1 do niniejszej instrukcji). Komenda Hufca jest zobowiązana zgłosić wykaz organizowanych biwaków, w ramach HAL/HAZ, do komendy chorągwi na 7 dni przed ich rozpoczęciem.

Biwaki nie podlegają zatwierdzaniu w kuratorium oświaty jak placówki wypoczynku.

 

2.9. Zimowisko

 

Organizatorami zimowisk mogą być:

-          drużyna, krąg lub inna jednostka działająca na zasadach drużyny lub kręgu,

-          szczep, związek drużyn, hufiec

-          chorągiew

-          Główna Kwatera ZHP

 

Zimowiska pod względem programowym mogą mieć charakter:

-          kształceniowy (np. kursy instruktorskie, zastępowych, przybocznych)

-          specjalnościowy (np. żeglarskie, łącznościowe, szybowcowe, przyrodnicze, etnograficzne, kursy językowe, na prawo jazdy),

-          zdrowotny (dla dzieci chorych i niepełnosprawnych).

 

Zimowisko (6–14 dni) należy lokalizować w obiekcie stałym, posiadającym aktualną kartę kwalifikacyjną obiektu i zapewniającym warunki do realizacji programu, tereny sportowo-turystyczne, miejsce do zajęć kulturalnych.

 

2.10. Zimowisko/kolonia w miejscu zamieszkania

 

To placówka organizująca codzienne zajęcia bez noclegów, zlokalizowana w obiekcie stałym, umożliwiającym przygotowanie co najmniej jednego gorącego posiłku oraz prowadzenie zajęć świetlicowych i sportowych.

 

2.11. Zastęp NAL/NAZ, gromada NAL/NAZ

 

To grupa rówieśnicza, organizująca się na czas ferii lub wakacji w miejscu zamieszkania, kieruje nim drużynowy lub przygotowany zastępowy. Musi mieć pełnoletniego opiekuna. Członkami mogą być także dzieci i młodzież nie zrzeszona w ZHP

 

2.12. Imprezy NAL/NAZ

 

Pojedyncze imprezy sportowe, kulturalne, turystyczne, organizowane w miejscu zamieszkania przez hufiec, szczep, związek drużyn lub drużynę w czasie ferii zimowych i letnich dla zuchów, harcerzy i dzieci nie należących do ZHP. Uczestnicy imprez muszą mieć zapewniony nadzór pełnoletniego opiekuna.

 

2.13. Obozy i kolonie dla dzieci i młodzieży nie zrzeszonej w ZHP

 

Są to obozy i kolonie dla dzieci i młodzieży nie zrzeszonej w ZHP, organizowane przez harcerskie komendy w ramach działalności statutowej (zgodnie z § 5 ust. 16 Statutu ZHP), odpłatnie na zasadach non-profit (uczestnicy pokrywają wszystkie koszty związane bezpośrednio z realizacją zadania, bez zysku organizatora). Obozy te organizowane są zgodnie z obowiązującymi w ZHP przepisami.

 

Obozy te organizowane są na następujących warunkach:

1)       Organizatorami mogą być harcerskie komendy, po wcześniejszym zaspokojeniu potrzeb kadrowych, bazowych i sprzętowych nadzorowanych jednostek organizacyjnych lub terytorialnych.

2)       Komenda hufca przed podjęciem decyzji o organizacji obozu dla dzieci nie zrzeszonych w ZHP jest zobowiązana poinformować o tym zamiarze macierzystą komendę chorągwi.

3)       Placówki muszą być organizowane jako odrębne obozy i kolonie

4)       Organizatorzy są zobowiązani określić „Warunki uczestnictwa” (na piśmie) z przeznaczeniem dla uczestników obozu i ich rodziców.

 

Organizatorzy mogą korzystać z dorobku programowego i form pracy harcerskiej bez stosowania symboliki ZHP.

 

3. Zadania harcerskich komend w zakresie przygotowania i przebiegu HAL i HAZ

 

Harcerskie komendy winny dążyć do tego, by:

1)      Organizatorem form letniego i zimowego wypoczynku były przede wszystkim drużyna, krąg, szczep, związek drużyn.

2)      Obozy i kolonie były lokalizowane w pierwszej kolejności w bazach i ośrodkach ZHP na mocy zawieranych umów i porozumień.

3)      Zapisy zawieranych umów i porozumień były realizowane rzetelnie i ze szczególną starannością.

Organizatorzy obozów i kolonii zobowiązani są określić „Warunki uczestnictwa” (na piśmie) z przeznaczeniem dla uczestników obozu/kolonii i ich rodziców.

 

3.1. Drużynowy, szczepowy, komendant związku drużyn

opracowuje roczny plan zamierzeń z uwzględnieniem ferii zimowych i letnich.

 

W zależności od możliwości i warunków ustala...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin