POTRAWY Z MĄKI.doc

(715 KB) Pobierz
POTRAWY Z MĄKI

POTRAWY Z MĄKI

 

Agnolotti piemontesi, czyli zielone pierożki piemonckie

 

Składniki:
Ciasto:
30 dag mąki
3 jaja
pęczek natki pietruszki
3 łyżki ciepłej wody
sól i pieprz do smaku

Farsz:
12 dag cielęciny
12 dag wieprzowiny
1 jajko
1 łyżka pasty z czarnych trufli
1 cebula
100 ml czerwonego wytrawnego wina
100 ml bulionu warzywnego
5 dag startego parmezanu
5 dag masła
1-2 łyżki oliwy z oliwek
sól i pieprz

Sos Śmietanowo-truflowy:
200 ml śmietany UHT
1 mała cebula
2 ząbki czosnku
1 łyżka pasty z czarnych trufli
2 łyżki białego wina
szałwia do smaku
5 dag masła

Opis wykonania:
Zaczynamy od farszu. Na oliwie podsmażamy drobno posiekaną cebulę, mięso, zioła i czerwone wino. Następnie dusimy przez około 40 min podlewając bulionem, a na końcu dodając pastę truflową. Po wystudzeniu przekręcamy mięso przez maszynkę, dodajemy do niego starty parmezan, jajko, masło. Masę dokładnie mieszamy i doprawiamy do smaku solą oraz pieprzem.Pora na ciasto. Całe jajko miksuje-my razem z drobno posiekanym pęczkiem pietruszki. Dodajemy przesianą mąkę, pozostałe jajka, wodę i zagniatamy ciasto. Ciasto wałkujemy na podłużne płaty szerokości 5 cm. Na jednym rozkładamy w równych odstępach porcje farszu (1 łyżeczka). Drugi płat smarujemy rozkłóconym jajkiem i posmarowaną stroną przykrywamy płat z farszem. Dokładnie sklejamy palcami brzegi ciasta naokoło farszu, a następnie wycinamy specjalną maszynką kwadratowe pierożki. Gotujemy je w osolonym wrzątku od wypłynięcia przez około 2 min i odcedzamy. Podajemy zblanszowane na maśle, polane sosem i posypane świeżą szałwią.Sos przygotowujemy szkląc na maśle drobniutko posiekaną cebulę z czosnkiem. Podlewamy następnie winem, dodajemy śmietanę i gotujemy do zgęstnienia sosu dodając na końcu pastę truflową

 

 

Alpejskie kluski serowe


składniki
35 dag mąki,
1 łyżeczka soli,
4 jajka,
szklanka ciepłej wody,
2 cebule,
2 łyżki masła,
pęczek szczypiorku,
20 dag żółtego sera,


sposób przygotowania
Mąkę przesiać do miski, wymieszać z solą, jajkami i wodą. Odstawić na 15 minut. Cebulę zeszklić na maśle. Szczypiorek posiekać, ser zetrzeć na tarce. Ciasto pokroić w cienkie paski i kłaść na osolony wrzątek. Gotować aż kluski wypłyną. Wykładać na półmisek. Każdą warstwę klusek posypać tartym serem. Wierzch posypać serem, cebulą i drobno posiekanym szczypiorkiem.

 

 

Amerykańskie naleśniki z syropem klonowym.


składniki
szklanka mąki
pół szklanki maślanki
80 ml wody
3 jajka
1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
szczypta soli
olej do smażenia
Do polania - syrop klonowy.

sposób przygotowania
Wszystkie składniki ciasta zmiksować.
Na małej patelni rozgrzać odrobinkę oleju i wylewać po 2-3 łyżki ciasta, smażyć po 1 minucie z każdej strony.

Podawać polane syropem klonowym.
Próbowałam już kilku przepisów na takie naleśniki i ten chyba najbardziej mi odpowiada, ponieważ naleśniki się nie przypalają. Są bez dodatku cukru, ale syrop klonowy jest tak słodki, że w cieście cukru już nie potrzeba

 

 

 

Amerykanskie placuszki (pancakes) z rodzynkami


składniki
Sos:
1/4 szklanki syropu klonowego
1 lyzka gorzkiego kakao
1 lyzka masla

Placuszki:
1 szklanka maki
2 lyzeczki proszku do pieczenia
szczypta soli
1 lyzeczka cynamonu
szczypta zmielonych gozdzikow i galki muszkatalowej
4 lyzki rodzynkow
2 lyzki brazowego cukru
3 lyzki rozpuszczonego masla
3/4 szklanki mleka
1 jajko, lekko rozbeltane


sposób przygotowania
Sos:
W malym rondelku mocno zagrzac syrop klonowy, zdjac z palnika i wymieszac z kakao i maslem az powstanie gladki sos.

W misce wymieszac razem make, proszek do pieczenia, sol, cynamon, gozdziki i galke, dodac rodzynki i brazowy cukier - dobrze wymieszac. Wlac mleko, dodac rozbeltane jajko i rozpuszczone maslo i lekko wymieszac tylko do momentu kiedy skladniki sie polacza (nie mieszac dluzej, bo placuszki beda twarde, a nie puszyste) Masa nie bedzie gladka, raczej grudkowata - taka powinna byc.
Maslo lub olej rozgrzac na patelni (sredni ogien), mase nabierac miarka 1/4 szklanki i ukladac na goracym tluszczu. Smazyc okolo 1 minut na jednej stronie, az beda zlociste. Podawac polane sosem czekoladowym lub zwyklym syropem klonowym.

 

 

Apetyczne bułeczki.


składniki
1/2 kg mąki pszennej
4 dag drożdży
1 1/2 szklanki letniej wody
szczypta cukru
łyżeczka soli
2 łyżki oliwy
tymianek
8-10 zielonych oliwek
5-7 suszonych pomidorów z zalewy
1 żółtko


sposób przygotowania
Mąkę przesiać do dużej miski, w środku zrobić wgłębienie, wlać 1/2 szklanki letniej wody, wkruszyć drożdże i dodać szczyptę cukru.
Odstawić na 15 minut.
Lekko wymieszać, dodać szklankę letniej wody, sól, oliwę i tymianek.
Dobrze wyrobić ciasto, a pod koniec dodać drobno posiekane pomidory i oliwki.
Przykryć i odstawić na 30 minut w ciepłym miejscu.

Formować bułeczki, układać je na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. Smarować żóltkiem roztrzepanym z wodą.
Posypać tymiankiem.
Piec około 25 minut w temperaturze 200 stopni.

 

 

Austriackie knedle z morelami


składniki
250g bialego sera
1 jajko
szczypta soli
3/4 szklanki maki, mniej wiecej
2 lyzki roztopionego masla

12 malych, slodkich moreli

sposób przygotowania
Ser zmielic lub po prostu dobrze rozgniesc widelcem. Dodac sol, jajko i stopniowo dodawac make. Jezeli ser jest wilgotny, dodac troche wiecej maki (ciasto powinno miec konsystencje ciasta ziemniaczanego). Dodac roztopione maslo i dobrze wymieszac. Zawinac w folie i schlodzic przez okolo 2 godziny, mozna je zostawic w lodowce na cala noc.
Nastawic lekko osolona wode do gotowania knedli w duzym, szerokim rondlu. Morele umyc, naciac i usunac pestki i w ich miejsce wlozyc kostke cukru. Ciasto podzielic na 12 czesci, z kazdej uformowac cienki placuszek i otoczyc nim morele dobrze sklejajac brzegi. Ukladac na lekko oproszonej maka stolnicy.
Delikatnie wlozyc knedle do gotujacej sie wody i zagotowac na duzym ogniu. Kiedy knedle wyplyna na powierzchnie, obnizyc ogien i gotowac 8-10 minut, az morele beda miekkie. Delikatnie wyjac knedle lyzka cedzakowa. Podawac gorace, polane maslem ze zrumieniona buleczka i posypane cukrem, mozna tez posypac je lekko cynamonem.

 

 

Bagietka


składniki
1 szklanka mleka
2 lyzeczki masla
2 lyzeczki cukru
1 szklanka wody w temperaturze pokojowej
2 lyzeczki drozdzy instant
2 lyzeczki soli
4 szklanki maki

czysta woda w butelce ze sprayem

sposób przygotowania
Mleko zagotowac, dodac maslo i cukier i wymieszac az maslo sie rozpusci. Przelac do duzej miski, dodac wode i lekko przestudzic, okolo 10 minut. Dodac drozdze, wymieszac, wsypac sol i 1 szklanke maki - wymieszac drewniana lyzka az maka zostanie wchlonieta. Ciagle mieszajac dodac reszte maki po 1 szklance (jezeli bedzie konieczne, mozna dodac dodatkowe 1/2 szklanki maki) i bardzo energicznie mieszac (ja robilam to mikserem) az ciasto bedzie gladkie i zacznie odchodzic od scianek. Ciasto bedzie bardzo miekkie i lekko lepiace - takie ma byc. Duza miske dobrze posmarowac olejem, przelozyc do niej ciasto, szczelnie przykryc folia plastikowa i zostawic do wyrosniecia (powinno podwoic swoja objetosc). Bardzo ostroznie, aby ciasto nie siadlo za bardzo przelozyc je na stolnice, przekroic wzdluz na 2 czesci i delikatnie uformowac bagietki dlugosci okolo 40 cm, przeniesc na natluszczona blache i zostawic az sie lekko napuszy, okolo 30 minut.
W tym czasie rozgrzac piekarnik do temperatury 260ºC. Kiedy bagietki sa gotowe do pieczenia, spryskac piekarnik woda (8-10 psikniec, ta goraca para w piekarniku tworzy te piekna skorke), wlozyc blache i piec 10 minut. Zmniejszyc temperature do 200ºC i piec az beda bardzo rumiane i lekko "postukane" beda brzmialy jak puste.
To ciasto powinno byc dosc luzne i lepiace, jezeli jednak jest za miekkie by utrzymac kszalt bagietek, konieczne chybe jest dodanie wiekszej ilosci maki, ale bardzo stopniowo - tak, aby ciasto ciagle pozostalo raczej miekkie.

 

Bagietka pszenna


składniki
50 dag mąki pszennej, 5 dag drożdży, 1/2 łyżeczki cukru, 1 łyżeczka soli, ok. 1 szkl. ciepłej wody


sposób przygotowania
Przygotować rozczyn z drożdży, cukru, łyżki mąki i kilku łyżek ciepłej wody. Dokładnie wymieszaną masę odstawic w ciepłe miejsce do wyrośnięcia. Mąkę przesiać, dodać sól, rozczyn i wodę. Wyrabiać ciasto tak długo, aż będzie gładkie i odchodzące od ręki. Odstawić do wyrośnięcia na ok. 2 godz. Następnie na stolnicy uformowac bagietkę, ponacinać lekko w poprzek, ułożyć na blaszce i odstawić ponownie do wyrośnięcia na 1/2 godz. Piec w nagrzanym do 180 stopni ok. 15-20 minut aż się zezłoci.
Bagietkę można posypać makiem

 

 

Bagietki (baguettes)


80 dag (4 szklanki) mąki,
20 dag margaryny,
25 dag (1 szklanka) cukru,
1 1/2 szklanki mleka,
4 jaja,
5 dag drożdży,
cukier waniliowy lub esencja zapachowa,
tłuszcz do formy

Drożdże rozkruszyć, dodać cukier i jaja, rozmieszać łyżką, wlać mleko, wymieszać i pozostawić na około 12 godzin. Dodać mąkę i roztopiony, przestudzony tłuszcz oraz cukier waniliowy lub esencję. Dokładne wymieszać łyżką, wlać do wysmarowanej tłuszczem formy do 1/3 wysokości, pozostawić do wyrośnięcia i piec około 40 min w średnio gorącym piekarniku.

 

 

 

Biszkoptowe Placuszki Z Truskawkami

 

Składniki:              6 jajek, 6 pełnych łyżek mąki, 1 płaska łyżka proszku do pieczenia, szczypta soli, 40 dag truskawek, smalec do smażenia, cukier puder z wanilią do posypania.

Sposób przyrządzania:  Oddzielić białka od żółtek, w salaterce ubić białka na sztywną pianę, dodając szczyptę soli, następnie wlać wszystkie żółtka, wsypując jednocześnie mąkę ziemniaczaną z proszkiem do pieczenia, lekko wymieszać, dodając niezbyt duże truskawki w całości. Kłaść łyżką ciasto z truskawkami na mocno rozgrzany na patelni tłuszcz i smażyć z obu stron na złoty kolor. Po zdjęciu z patelni i osączeniu posypać cukrem pudrem z wanilią.

 

 

Bananowe naleśniki


składniki
1 ½ szkl. mąki, 1 łyżeczka proszku do pieczenia, 1/4 łyżeczki sody, 1/4 łyżeczki soli, ¾ szkl. wody, 4 banany, 3 szkl. oleju, lody wg uznania, cukier puder.

sposób przygotowania
wymieszać szkl mąki, proszek i sól. Stopniowo wlewać wodę i ubijać, banany pokroić w poprzek, na 3 części, lekko obtaczać w mące, rozgrzać olej, zanurzać banan w cieście i smażyć od 4 do 5 naraz kawałków, przez 3-5 min., osuszyć na ręczniku papierowym. Najlepiej podawać z lodami ale to już wg uznania. Mozna tez posypać cukrem pudrem.

 

 

Bananowe Placuszki-Racuszki


składniki
175g mąki
2 jajka
2 łyżki cukru
½ paczki cukru wanilinowego
100 ml wody mineralnej gazowanej
50 ml mleka
2 banany
1 łyżka śmietany
1 łyżeczka proszku do pieczenia
szczypta soli
kilka kostek deserowej czekolady


sposób przygotowania
Jajka rozbić, oddzielić białka od żółtek. Z białek w wysokim naczyniu, ubić sztywną pianę.
W osobnej misce zmiksować: 2 żółtka, mąkę, cukier, cukier wanilinowy, 100 ml wody gazowanej, 50 ml mleka, 1 łyżkę śmietany, szczyptę soli i 1 łyżeczkę proszku do pieczenia.

Przygotowane ciasto połączyć z pianą z białek i dokładnie wymieszać. Gdyby zdarzyło się, że ciasto będzie za rzadkie, można dosypać jeszcze odrobinę mąki.
Czekoladę pokroić na drobne kawałeczki, banany zaś na plasterki, dodać do ciasta i wymieszać. Smażyć na patelni na oliwie, kładąc około 2 łyżki ciasta na jeden placek. Smacznego!!!

Placuszki są również doskonałe w wersji bez czekolady.
Do ciasta można różnież dodąć 1 łyżkę oliwy , wówczas ciasto będzie bardziej elastyczne.

 

 

BANICA Z FETĄ


składniki
CIASTO:
50dag mąki
2 łyżki oliwy
1 łyżka soku z cytryny
1 łyżeczka soli

NADZIENIE:
40dag fety
1 łyżka suszonej bazylii
1/2 łyżki cząbru
1/4 łyżki ostrej papryki
2 ząbki czosnku
4 jajka
1 szklanka mleka
7 łyżek masła

sposób przygotowania
Mąkę przesiać. Z mąki, ok. 1/2
szklanki letniej wody, soku i soli
wyrobić gładkie, twarde ciasto.
Podzielić na 4 części, posmarować
oliwą i odstawić w ciepłe miejsce
na 30 minut.
Czosnek obrać, przecisnąć przez
wyciskacz. Ser pokruszyć, połączyć z
jajkami oraz mlekiem, dodać zioła,
paprykę i czosnek. Okrągłą formę lub
tortownicę o średnicy 23 cm
wysmarować 1 łyżką masła, resztę
stopić. Jedną porcję ciasta
rozwałkować na b. cienki placek i
rozciągnąć tak, aby był prawie
przezroczysty, ale nie dziurawy. Na
ciasto nałożyć 1/4 farszu i zrolować.
Ułożyć spiralnie w formie,
zaczynając od środka. W ten sam
sposób postępować z pozostałym
ciastem i farszem. Zrolowane ciasto
doklejać do końca poprzedniego.
Powstały ślimak polać roztopionym
masłem, wstawić do nagrzanego
do 200 stopni piekarnika na 40
minut. Gotowe danie posypać ostrą
papryką.
Smaczna na ciepło i zimno.

 

 

Bliny 1


1 szklanka mąki gryczanej
1 szklanka mąki pszennej
3 dag drożdży
3 jaja
1 szklanka gęstej śmietany
1 szklanka mleka
sól
woda
Z mąki pszennej, drożdży i kilku łyżek ciepłego mleka robi się rozczyn i odstawia w ciepŚe miejsce, żeby drożdże zaczęły pracować. Następnie dodaje się mąkę gryczaną, żółtka, śmietanę, sól i rozprowadza mlekiem, a całość ostrożnie miesza z ubitymi białkami. Ciasto ponownie odstawia się, aby urosło. Na rozgrźaną patelnię leje się olej, następnie przeciera się ją nadzianą na widelec cebulą lub surowym kartoflem, aby zebrać nadmiar tłuszczu. Ciasto cienką warstwą rozlewa się na całą patelnię i smaży jak naleśniki z obu stron. Bliny układa się warstwami na półmisku (smarując cienko masłem, aby się nie sklejały). Można jeść je na śniadanie, obiad i kolację. Podaje się do nich masło, śmietanę lub dżem i popija herbatą lub kawą. Wyśmienite są bliny zawijane ze śledziem, ale najlepsze - z kawiorem i kieliszkiem wódki.

 

 

Bliny 2


Po 25 dag mąki pszennej i gryczanej (jeśli są kłopoty z kupieniem gryczanej można kaszę gryczaną zemleć w młynku do kawy, ale trzeba pamiętać, że kaszy powinno być ok. 1/3 więcej).
Do tego 3 jajka, trochę cukru i soli, 4 dag drożdży oraz tyle mleka, aby miało gęstość śmietany (ok.3/4 litra) i olej lub słonina do smażenia.
Drożdże rozrobić z niewielką ilością mleka i cukrem. Odstawić do rośnięcia.
Kiedy zaczyn "ruszy", dodać roztarte żółtka, sól, mąkę i trochę oleju.
Wszystko dokładnie wyrobić drewnianą łyżką, otrzymaną masę rozprowadzić ciepłym mlekiem i znów odstawić do rośnięcia.
Wyrośnięte ciasto połączyć z ubitą na sztywno pianą z pozostałych białek i jeszcze kwadrans zostawić w spokoju.
Gotowe smażyć na małych (wielkości spodka) patelniach, z obu stron na rumiano, układać w stos aż wszystkie będą gotowe.
Przed każdym polaniem patelni ciastem można smarować ją kawałkiem słoniny nadzianyo na widelec lub posmarować tylko do pierwszego blina, a resztę (kilka łyżek) oleju wlać do ciasta podczas wyrabiania.
Klasyczne bliny podaje się owinięte w serwetkę, ale można też na ogrzanym, okrągłym półmisku.
Wokół półmiska ustawiamy naczynia z kawiorem, śmietaną, topionym masłem, szprotkami z puszki, kawałkami pozbawionego ości wędzonego łososia, pokrojoną w cząstki cytryną.

 

 

Bliny 3


Kuchnia litewska:
2 szklanki mąki gryczanej
1 3/4 szklanki mleka
1 jajko
2,5 dag masła
2,5 dag drożdży
2 łyżeczki cukru
1 łyżeczka soli
4 łyżki oleju
1 1/2 łyżki masła
Mąkę przesiać do miski. W 1 szklance letniego mleka rozpuścić drożdże, wsypać 1 łyżeczkę cukru, dodać jedną szklankę mąki i wymieszać. Naczynie przykryć ściereczką i postawić w cieple do wyrośnięcia. Kiedy dwukrotnie zwiększy objętość, dodać ciepłe, stopione masło, cukier i żółtko. Dokładnie wymieszać trzepaczką, nakryć i ponownie postawić w ciepłym miejscu na 2-3 h do wyrośnięcia. Wyrośnięty zaczyn zamieszać, wlać resztę ciepłego mleka, stopniowo wsypać pozostałą mąkę i dodać szczyptę soli. Ciasto wyrobić łyżką i znów pozostawić do wyrośnięcia. Z białka ubić sztywną pianę i porcjami dodawać do ciasta, delikatnie mieszając. Ciasto powinno mieć konsystencję śmietany. Patelnię mocno podgrzać i dno obficie posypać solą. Sól uprażyć, wysypać, a patelnię lekko ostudzić i wytrzeć ściereczką. Ten zabieg jest po to, żeby bliny nie przywierały. Gorącą patelnię posmarować olejem. Smażyć cienkie bliny z obu stron, tak jak naleśniki, każdy posmarować masłem i kłaść jeden na drugi. UFFFF.. Jeśli ktoś, realizując praktycznie, przejdzie zwycięsko przez ten przepis, nie umierając z głodu i wycieńczenia, to w/g mnie jest prawdziwym komandosem. Ale, ale nie napisałem z czym się to podaje (tzn. bliny, nie komandosów) Ja najbardziej lubię z kawiorem, albo z łososiem, ale mozna na słodko np. z konfiturami P.S. To jest przepis zerżnięty konfiturami

 

 

Bliny - przekąska na sposób rosyjski


Na 24 sztuki:
300 ml mleka
300 g mąki pszennej
20 g drożdży
2 jajka
łyżeczka cukru
łyżka rozpuszczonego masła
sól
tłuszcz do smażenia

Dodatki:
kwaśna śmietana
plasterki wędzonego łososia
kawior
koperek Sposób przygotowania potrawy
1. Mąkę przesiać przez sito do miski. Drożdże rozkruszyć, posypać cukrem. Gdy się rozpuszczą, całość wymieszać i dodać do mąki. Oprószyć z wierzchu warstwą mąki. Miskę wraz z zawartością przykryć ściereczką i odstawić w ciepłe miejsce.
2. Gdy wierzch na warstwie mąki zacznie pękać, wlać mleko i dodać kolejne składniki: żółtka, pianę z białek, masło, szczyptę soli. Cały czas mieszać, tak by uzyskać cias- to o konsystencji gęstej śmietany. Ponownie odstawić w ciepłe miejsce.
3. Gdy ciasto podrośnie, na patelni rozgrzać tłuszcz. Łyżką formować małe placuszki i smażyć je z obu stron na złoty kolor. Usmażone odkładać do ciepłego piekarnika.
4. Śmietanę schłodzić i lekko ubić ze szczyptą soli. Bliny rozłożyć na talerze. Każdy placuszek udekorować kleksem śmietany, plasterkiem wędzonego łososia, porcją kawioru i gałązką koperku.

Nasza rada
Bliny w wersji klasycznej przyrządza się z mąki pszennej i gryczanej (wymieszanych w proporcji pół na pół). Mąkę gryczaną można kupić w sklepie ze zdrową żywnością (0,5 kg - ok. 5 zł).
Smacznym dodatkiem do blinów będzie również pasta kawiorowa (150 g - ok. 10 zł).

 

 

 

Bliny gryczane (I)

 

Składniki:
25 dag mąki gryczanej
1/4 łyżeczki sody
szczypta soli
przegotowana, letnia woda

Opis wykonania:
Mąkę przesiewamy przez sito. Dolewamy tyle wody, by ciasto uzyskało konsystencję gęstego budyniu. W oddzielnym kubeczku rozpuszczamy w kilku łyżkach wody sodę i dodajemy do ciasta razem z odrobiną soli. Mieszamy i kładziemy ciasto na rozgrzanym na patelni smalcu lub oleju formując placuszki (ciasto nie powinno się samo rozlewać). Smażymy po obu stronach na złoty kolor. Bliny układamy na ogrzanym półmisku i trzymamy w cieple aż do podania. Najlepsze są z gęstą śmietaną, którą wg upodobania można posłodzić. Mąkę gryczaną można kupić w sklepach ze zdrową żywnością, ale można też łatwo przygotować ją w domu, po prostu mieląc kaszę gryczaną w młynku do kawy. 8-10 blinów

 

 

Bliny gryczane (II)

 

Składniki:
1/2 kg mąki gryczanej
500-600 ml mleka
4 dag drożdży
3 jajka
1 łyżka masła
sól
20 dag sklarowanego masła do smażenia i polewania blinów
250 ml bitej śmietany

Opis wykonania:
W dużej misce rozetrzeć drożdże, wlać 250 ml ciepłego mleka i wymieszać. Wsypać 20 dag mąki, dobrze wyrobić, przykryć serwetą i odstawić na 2-3 godziny w ciepłe miejsce do wyrośnięcia. Gdy zaczyn dwukrotnie zwiększy objętość, wsypać pozostałą mąkę, wlać tyle ciepłego mleka, by ciasto było gęste jak śmietana. Następnie dodać 1 łyżkę roztopionego masła, żółtka i sól. Dobrze wyrobić, a pod koniec dodać ubitą pianę z białek i ponownie postawić do wyrośnięcia. Powoli roztopić 20 dag masła, zdejmując pianę z wierzchu. Tak sklarowane masło przelać do miseczki. Małe patelnie smarować sklarowanym masłem, nalewać cienką warstwę ciasta i smażyć bliny z obu stron, szybko rumieniąc. Usmażone bliny przekładać z patelni do ciepłego piekarnika, aby nie wystygły. Gorące ułożyć na półmisku. Oddzielnie podać bitą śmietanę i roztopione masło lub kawior. UWAGA! W podobny sposób można przygotować bliny z mąki pszennej

 

 

Bliny na piwie


40 dag mąki,
butelka piwa jasnego,
5-6 jaj,
tłuszcz,
sól

Jaja umyć, wybić ze skorupek, oddzielić żółtka od białek. Żółtka utrzeć do białości, wymieszać z piwem przesypując jednocześnie przesianą mąką, posolić, połączyć z ubitą pianą z białek. Patelnię o średnicy 14 cm posmarować tłuszczem, nałożyć ciasto na grubość 1 cm, usmażyć z obu stron lub upiec w gorącym piekarniku.

 

 

 

 

...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin