Odżywianie Prawidłowe.odt

(20 KB) Pobierz

Odżywianie

 

 

Wiekszość z nas myśli, że urozmaicone pożywienie, ma korzystny wpływ na nasz organizm. Jako urozmaicony myśle tu np. o typowym obiedzie: kotlet schabowy, kartofelki, sałata albo surówka. Najczęściej  jemy tylko to, co nam smakuje.
 
Nie zastanawiając się nad tym, co dzieje się w naszym organizmie.
 
Nawet jeśli staramy się zdrowo odżywiać to nasz organizm i tak gromadzi odpadki. Dobrze wiemy, że w naszym już najczęściej przetworzonym pożywieniu jest dużo konserwantów, barwników, spulchniaczy, przyspieszaczy, środków aromatyzujacych itp., powietrze i woda jest również zanieczyszczona i to wszystko stopniowo zatruwa nasz organizm.
 
Osoby spożywające mięso, potrawy mączne, duże ilości tłuszczu i słodyczy , alkohol, kawę a także palacze (aktywni i pasywni) gromadzą nieporównywalnie większe ilości szkodliwych toksyn.
 

 

Co powinniśmy więc wiedzieć?
 
Wszystkie posiłki możemy podzielić na grupy:
 
Białka - mięso ryby, jaja itd.
Węglowodany - chleb, miód, cukierki, ziemniaki itd.
Tłuszcze -   masło, olej, smalec itd.
Roślinne - warzywa, owoce, soki.

Przy trawieniu proteiny w postaci mięsa, ryb czy jaj żołądek nasz produkuje soki o dużej kwaskowości. Odwrotnie jest z węglowodanami jak nasz chlebek, makaron, ziemniaki bowiem do ich strawienia żołądek nasz produkuje sok o dużej alkaiczności.

Aby nasz organizm nie był „kwaśny“ nasze posiłki powinny zawierać:
 
¨  80% produktów takich jak warzywa, owoce, kartofle, sałaty zielone, soki owocowe/świeżo wyciśniete/, ocet owocowy np jabłkowy, herbaty ziołowe, suche owoce.
 
¨ 20% pokarmy bogate energetycznie takie jak: mięso i przetwory mięsne, ryby, jajka, przetwory mączne, ryż, kasze,ciasta, słodycze

 

 

Dlaczego?

Ponieważ doskonale alkalizują organizm surowe warzywa i owoce, świeże soki (w przeciwieństwie do soków z kartonów i butelek), kiełki zbóż, zboża, migdały, algi, tofu, kasza gryczana i jaglana. Taka dieta jest szczególnie polecana wówczas, gdy mamy dużo wyczerpującej pracy. Należy wówczas absolutnie zrezygnować z cukru i mięsa. Inaczej nie będziesz miał siły, by pracować przez długi czas.  
Weźmy może  wzór z rzymskich legionistów. Czy prowadząc działania wojenne mieli szansę na częste pożywianie się mięsem ?  Każdy z nich przede wszystkim nosił swój prowiant w postaci np. ziaren zbóż w sakwie i suszonych owoców, z których łatwo mógł sobie przyrządzić posiłek. Nie przeszkadzało to jednak żołnierzom odbywać długich marszów, toczyć ciężkie walki i pracować w okresach pokoju przy budowach w całym imperium. 



 
Proszę zastanowić się czy tak właśnie składamy nasze posiłki?
 
 
Co powinniśmy jeszcze wiedzieć?!
 
Tłuszcz jest niezbędnym składnikiem naszego pożywienia.
Dzienna ilość to 60g /kobiety/ i 70-80/ mężczyźni/ nadmiar tłuszczu w pożywieniu powoduje podwyższenie poziomu cholesterolu we krwi i zwiększa ryzyko wielu chorób.
 
Najczęściej nawet nie zdajemy sobie sprawy jak dużo tłuszczu zawierają nasze posiłki. Podaję  parę przykładów:
 
 
                                 
                    Produkty                                 Ilość           Tłuszcze
                     pieczywo                              100g              1-4 g
                    /zależy od rodzaju chleba/
                     masło                                      10g                 7 g    
                    wędlina/np. szynka                  50g               11 g  
                    żółty ser gouda                         50g              11 g  
                    parówki                                  100g              34 g  
            ...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin