Nasiona.doc

(33 KB) Pobierz
2,PODŁOŻA JEDNORODNE W PRODUKCJI SZKÓŁKARSKIEJ

2,PODŁOŻA JEDNORODNE W PRODUKCJI SZKÓŁKARSKIEJ

 

 

Podłoża do produkcji sadzonek leśnych mają na ogół znacznie lepsze właściwości fizyczna i chemiczne niż gleba naturalna, dzięki czemu stwarzają lepsze warunki do rozwoju systemów korzeniowych, a więc i nadziemnych części sadzonek.

Podłoże powinno charakteryzować się :

-         sterylnością,

-         dużą  porowatością, ( z przestworami różnej wielkości ),

-         dobrymi stosunkami powietrznymi,

-         dużą pojemnością wodną,

-         znaczną zdolnością sorpcyjną i dostępnością związków pokarmowych dla korzeni roślin,

-         trwałością struktury,

-         łatwością przygotowania,

-         niską ceną.

Podłoża możemy podzielić na jednorodne gdy zbudowane jest ono z jednego komponenta lub mieszane powstałe przez zmieszanie dwu lub więcej komponentów w odpowiedniej proporcji.

Obecnie stosuje się do sporządzania podłoży różnych materiałów pochodzenia organicznego, mineralnego i sztucznego.

 

1.     Podłoża torfowe.

Ze względu na swoje właściwości są one najczęściej wykorzystywane w produkcji sadzonek. Na podłoża można wykorzystać różne typy torfu: wysoki, niski, przejściowy. Torf wolny od nasion chwastów pozyskuje się z głębokości co najmniej 50cm na 6 miesięcy przed użyciem i składuje się je w pryzmach wysokości do 1,5m. Przed użyciem należy go przesiać przez sita o średnicy oczek 15-20mm co polepsza jego fizyczne właściwości.

a)     torf wysoki,

Powstaje pod wpływem ubogiej w składniki pokarmowe wody opadowej, ma niskie ph około 3-3,5 i jest ubogi w związki pokarmowe.

Zalety:

-         spełnia niemal wszystkie stawiane podłożom wymagania,

-         jest sterylny,

-         sadzonki na nim hodowane chorują  rzadziej niż rosnące na innych podłożach,

-         szczególnie przydatny do produkcji sadzonek iglastych,

Wady:

-         ubogi w składniki pokarmowe N=0,6-1,2%, P=0,02-0,04%, Ca=0,14-0,35%, Mg=0,06% i dlatego trzeba go nawozić,

-         mała zdolność magazynowania związków pokarmowych,

-         struktura torfu utrzymuje się jeden rok (w drugim roku następuje szybki rozkład przez mikroorganizmy).

b)    torf niski,

Powstaje pod wpływem wody gruntowej bogatej w składniki pokarmowe.

Są one bardzo zróżnicowane pod względem zawartości składników mineralnych N=2,5-3,5%, P=0,08-0,26%, K=0,04-0,17%, Ca=0,21-0,36%, Mg=0,19-0,31%.

Jest znacznie mniej przydatny jako podłoże do produkcji sadzonek niż torf wysoki. Wprawdzie jest bardziej zasobny w związki pokarmowe, ale odznacza się mniejszą chłonnością wody i powietrza, jest mało sterylny i łatwo się zachwaszcza.

c)     torf przejściowy,

Powstaje w warunkach przejściowych gdy wody zasilające torfowisko stają się zbyt ubogie i torfowisko zaczynają porastać mchy sfagnowe. Właściwości ma pośrednie między wysokim a przejściowym. Jest lepszym podłożem niż torf niski, ale gorszy niż torf wysoki.

 

2.Podłoża korowe.

Dużą przydatność jako podłoża do uprawy sadzonek wykazuje gruba kora sosnowa, a nieco mniejszą kora świerkowa. Nie potrzeba jej kompostować. Można stosować ją po około 6 miesiącach od czasu pozyskania po rozdrobnieniu do cząstek o średnicy 3-5mm. W czasie składowania następuje utleniania garbników. Podłoże z kory ma podobne właściwości jak podłoże torfowe.

Zalety:

-         duża pojemność wodna choć znacznie mniejsza niż torfu,

-         odczyn, ph 4,5-5,5 jest bliski optymalnemu dla sadzonek iglastych.

Wady:

-         konieczność nawożenia ze względu na małą zawartość składników pokarmowych głównie azotu N=0,2-0,6%, P=0,06-0,09%, K=0,04-0,19%, Ca=1,0-2,6%, Mg=0,10-0,26%.

 

3.Podłoża ściółkowe.

Na podłoża ściółkowe nadaje się przede wszystkim nie rozłożona ściółka świerkowa, jodłowa, a następnie modrzewiowa i jedlicowa.

Ściółkę do tych celów pozyskuje się w zwartych drzewostanach starszych klas wieku na lepszych siedliskach i tylko tam gdzie nagromadziła się jej grubsza warstwa. Pozyskuje się 2-3cm górną warstwę prawie nie rozłożonej ściółki wraz z butwiną. Głębiej leżący materiał jest mniej przydatny ze względu na wypłukanie składników pokarmowych. Ze względu na rolę ściółki w obiegu substancji pokarmowych w lesie oraz wpływ na żyzność gleby pozyskiwanie ściółki musi być ograniczone do miejsc gdzie usunięcie jej nadmiaru stworzy warunki lepszego rozkładu i uaktywnienia nagromadzonej substancji organicznej. Do produkcji siewek danego gatunku podłoże powinno być ze ściółki innego gatunku.

Zalety:

-         dostateczna ilość składników pokarmowych (np. w ściółce świerkowej N=0,8-2,0%, P=0,05-,020%, K=0,08-0,20%, Mg=0,05-0,26%, Ca=0,18-0,74%). Przy wykorzystaniu tego samego podłoża drugi rok potrzebne jest nawożenie.

Wada:

-         duża porowatość,

-         mała pojemność wodna,

-         częste występowanie grzybów patogenicznych.

 

4.Podłoża pochodzenia mineralnego.

Stosuje się je w niektórych metodach produkcji sadzonek ( przy uprawie hydroponicznej, rozmnażaniu wegetatywnym). Głównie są to piasek (głównie gruboziarnisty) żwir i glina. Materiały te pozyskuje się z głębszych warstw dzięki czemu są wolne od chwastów i różnych zanieczyszczeń. Piasek i żwir rzeczny są mniej przydatne ze względu na duże zanieczyszczenie wód.

Wartości tych materiałów zależą od składu mineralogicznego, wielkości ziaren, udziału części ilastych i wapna.

Piasek i żwir mają wyjątkowo małą pojemność sorpcyjną , glina natomiast dość znaczną. Glinę cechują za to mało korzystne warunki powietrzno-wodne.

 

5.Podłoża wytworzone sztucznie.

Obecnie coraz częściej do uprawy sadzonek w warunkach kontrolowanych używane są w postaci czystej lub częściej jako domieszki materiały wytworzone z tworzyw sztucznych lub minerałów. Do najczęściej używanych należą: perlit, wermikulit, wełna mineralna i styromull. Są to materiały sterylne, obojętne, odznaczające się brakiem zdolności sorpcyjnej. Dlatego do czystych podłoży sztucznych konieczne jest sukcesywne dostarczanie składników pokarmowych w roztworach wodnych.

a)     perlit – jest to ziarnisty produkt barwy białej otrzymywany przez ogrzanie szklistej lawy wulkanicznej. Woda zawarta w skale w niewielkiej ilości, parując rozrywa się na ziarna. Perlit można po przemyciu wielokrotnie używać.

b) wermikulit – powstaje przez podgrzanie miki magnezowej. Materiał ten rozpada się na płytki i staje się porowaty zwiększając swoją objętość 10-15 krotnie. Dzięki porowatości może wchłonąć 5-8 krotnie większą ilość wody niż wynosi jego masa. Po sterylizacji może być wielokrotnie używany.Ma odczyn alkaiczny, 7,4-10,6.

c) wełna mineralna – przygotowywana jest w formie granulatu i jest materiałem o dużej porowatości i małej gęstości.

d)    styromull – są to drobne kulki styropianowe o bardzo małej gęstości. Nie pobiera on praktycznie wody, często stosuje się go jako domieszkę do innego materiału. Zabezpiecza on podłoże przed nadmiernym uwilgotnieniem i polepsza stosunki cieplne.

Obecnie coraz częściej stosuje się podłoża pochodzenia sztucznego.

 

Reasumując, podłoża jednorodne do produkcji sadzonek w warunkach kontrolowanych stosowane są znacznie rzadziej niż podłoża mieszane. Główną przyczyną tego jest duża cena oraz kłopoty z pozyskaniem materiału na podłoża.

 

 

LITERATURA

1.SZKÓŁKARSTWO LEŚNE – R. SOBCZAK

2.PORADNIK LEŚNICZEGO

3.SYLWAN

 

            

               

Zgłoś jeśli naruszono regulamin