Blaupunkt.doc

(101 KB) Pobierz

Kable do zmieniaczy Blaupunkt.
Na początku opis a dalej rysunki przewodów. Tutaj uczulam osoby, które chcą samodzielnie robić sobie przewód na problem kompatybilności. Modele, które na pewno pracują ze sobą zamieszczone są w tabeli kompatybilności umieszczonej na stronie Blaupunkta. Okazuje się, że ta tabela nie obejmuje wszystkich modeli, i mogą one wspólpracować ze sobą w znacznie szerszym zakresie. Sam już testowałem kilka takich z poza tabeli. Nie zawsze jest to pełna współpraca, bo nie da się włączyć np. funkcji MIX ale podstawowe funkcje działają. Po 1995 roku (czyli zmieniacze od modelu CDC-A05 i nowsze) wszystkie modele powinny pracować ze sobą bez problemu.

CDC-M1, CDC-M3
Zmieniacze CDC-M1, M2 i M3 zbudowane są na bazie zmieniacza Sony w starym standardzie (taki model z niebieską wtyczką 13 pinową). Radio komunikuje się w innym standardzie niż ma wyprowadzenia zmieniacz, więc wymaga konwersji sygnałów co dokonywane jest w zewnętrznym interfejsie (metalowa puszka o wymiarach ok. 10/5/2cm). Dodatkowo w modelu CDC-M1 sygnał audio transmitowany jest w postaci cyfrowej za pomocą światłowodu a przetwornik A/C znajduje się w interfejsie. Komplet stanowią więc zmieniacz z interfejsem i tylko taki komplet będzie pracował z radiem Blaupunkta. Bez interfejsu zmieniacza nie da się podłączyć do radia. Model CDC-M2 miał w zestawie sterownik umożliwiający podłączenie zmieniacza do dowolnego radia bez sterowania zmieniaczem CD.
Schemat podłączenia interfejsu z radiem:

Na rysunku widok złącz DIN-8 i DIN-3 od strony łączenia (męskie na przewodach od interfejsu). Interfejs wymaga jeszcze zasilania (jest dwa konektory męskie do tego celu). W modelu CDC-M1 jest dodatkowo poprowadzony świetłowód do transmisji sygnału audio. Tu warto dodać jeszcze oznaczenia zmieniaczy. CDC-M3 ma numer całości (zmieniacz + interfejs + kabelki) 7 607 761 010; sam zmieniacz ma numer 8 638 811 622 (BP7761...); interfejs do niego 8 638 811 623. Zmieniacz taki sam jak CDC-M3 ale do Audi (nie ma dodatkowych napisów ani logo Blaupunkt) ma oznaczenia 8 638 811 624. Zmieniacz CDC-M1 - całość - 7 607 756 010; sam zmieniacz 8 638 811 601 (BP7756...); interfejs - nie wiadomo jaka numeracja (jeszcze nie bawiłem się nim). Sam testowałem zmieniacz Sony CDX-A30 w roli zmieniacza CDC-M3 i sprawował się poprawnie (powinny też dobrze pracować podobne modele np. CDX-A15).
Tu warto wspomnieć, że zgodnie z tabelą kompatybilności zmieniacze z serii M mają pracować tylko z nielicznymi radiami, to w praktyce okazuje się, że pracują poprawnie nawet z wieloma nowszymi, które w tabeli nie są zaznaczone. Sam sprawdziłem do serii Wave (np. Madrid RCM105) oraz innymi (np. Sydney RCM85, Memphis DJ). Z nowszymi (po połowie 1995 roku) nie chcą pracować (nie udało mi się zmusić do pracy z Nashville DJ czyli ACM5451). Te zmieniacze w stosunku do nowych nie obsługują funkcji MIX (nie da się jej włączyć, co prawda w Sydney RCM85 mi się udało to i chodziło ale to wyjątek) i nie wyświetlają czasu przy przewijaniu. Radio wyświetla tylko komunikat w postaci D5 T12 lub D05-T12 (płyta 5, ścieżka 12). Udało mi się także podłączyć taki zmieniacz do radia Wiesbaden RCM85 i pracowało poprawnie (nawet MIX chodziło). Jedyny mankament, po wyłączeniu i włączeniu radia nie wyświetlało numeru ścieżki do czasu naciśnięcia klawisza do następnego lub poprzedniego utworu, ale wszystko grało w porządku, nie wieszało się. Na pewno trzeba zapomnieć o pracy z radiami posiadającymi złącze mini-iso.

CDC-A03 i CDC-F03
Kabel sterujący - złącze żeńskie na przelotce z wyjścia ISO i gniazdo w zmieniaczu (widok od strony przyłączania), rysunek przelotki znajduje się na dole strony:

Opis sygnałów i kolorów przewodów (numeracja styków umowna):

styk

sygnał

kolor przewodu

A

masa zasilania

brązowy grubszy

B

zasilanie +12 V

czerwony grubszy

C

sig. GND

czarny cienki

D

mute *

szary cienki

E

sterowanie +12 V

żółto-zielony cienki

F

SDA

żółty cienki

G

SCL

granatowy cienki

Ekran

sig. GND

połączony z C

Uwagi

·  Kabel sterujący ma z obu stron wtyk połączony w sposób A do A, B do B itp.

·  Do przesyłania sygnałów audio stosuje się kabel ze złączami cinch. Sygnał audio podawany jest do kostki C (line in) w modelu A03 (A - analog) lub za pomocą linii światłowodowej z przetwornikiem przy radiu (wersja F -fiber optic). Przyznam się, że jak dotąd nie trafił do mnie taki zmieniacz na dłużej abym mógł dokładnie go potestować z różnymi radiami.

·  Przewód wyciszenia (mute) może być nigdzie nie podłączony - tak jest najczęściej.

·  Zakup samego złącza jest bardzo trudny.



CDC-A04, CDC-A05/F05, CDC-A071/072, CDC-A08 :
CDC- A05: Kabel sterujący i sygnałowy na przelotce z ISO i w zmieniaczu (gniazdo - widok od strony przyłączania)

CDC- A08: Wtyk na końcu kabla - widok od strony przyłączania (w zmieniaczu jest gniazdo)

Opis sygnałów i kolorów przewodów:

styk

Sygnał

kolor w 05

kolor w 08

1

nc.

-

-

2

dig. GND

czarny cienki

połączony z ekranem

3

zasilanie +12 V

czerwony gruby

czerwony gruby

4

sterowanie +12 V

czerwony cienki

zielony cienki

5

mute

szary

-

6

masa audio

ekran dla 8 i 12

ekran dla 8 i 12

7

nc.

-

-

8

audio R

brązowy w ekranie

żółty w ekranie

9

nc.

-

-

10

SCL

granatowy cienki

granatowy cienki

11

nc.

-

-

12

audio L

biały w ekranie

biały w ekranie

13

SDA

żółty cienki

różowy cienki

ekran

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin