Konspekt zajęć zintegrowanych - Zwierzęta zimą.doc

(2581 KB) Pobierz

Konspekt zajęć zintegrowanych.                                                        Klasa I b

Edukacja polonistyczna

Blok tematyczny: Zwierzęta zimą.

Temat dnia: Jak leśne zwierzęta radzą sobie w zimie?

Temat zajęć: Rozmowa na temat życia zajączków podczas zimy.

                      Wprowadzenie liter: „z”, „Z” na podstawie wiersza i ilustracji.

 

Cel główny: wprowadzenie liter „z”, „Z”.

 

Cele operacyjne: uczeń:

- wypowiada się nt. wiersza i ilustracji

- uzupełnia znak informacyjny wg własnego pomysłu (zając)

- podaje słowa zawierające głoskę „z” w nagłosie i śródgłosie

- rozumie pojęcia: głoska, litera, sylaba

- rozróżnia samogłoski i spółgłoski

- prawidłowo odtwarza kształt liter i łączy je w sylaby

- czyta sylaby zawierające nowo poznane litery „z”, „Z”

- odejmuje w zakresie 5

 

Metody pracy:

- metody podające- rozmowa kierowana

- metody praktyczne- ćwiczenia przedmiotowe

- zabawa naśladowcza

 

Formy pracy: indywidualna, zbiorowa

Środki dydaktyczne: karty pracy, ilustracja, zeszyt ćwiczeń, cegiełki białe, czerwone, niebieskie, litery z, Z, alfabet ruchomy, cyfry 1-5, znaki matematyczne, znaki informacyjne z papieru, bębenek

 

Przebieg zajęć:

 

Powitanie i podanie tematu oraz celu zajęć.

1. Czytanie przez nauczyciela wiersza pt.: „Zajączek”.

2. Rozmowa nt. wiersza oraz tablicy demonstracyjnej .

- O czym jest wiersz?

- Gdzie siedzą zajączki? Co robią zajączki?

- Kogo się boją?

- Kto pomaga zajączkom przetrwać surową zimę? W jaki sposób?

- Ile zajączków jest na ilustracji?

Liczenie zajączków przez dzieci.

3. Słuchanie informacji o zającach przez dzieci.

4. Rozmowa nt wysłuchanego tekstu.

- Co to jest kotlinka?

- Czym żywią się zające?

- Czy zające są w Polsce pod ochroną?

- Co robią zające, gdy się boją?

- Co robić, aby nie płoszyć zajączków?

5. Zabawa naśladowcza „Zajączki” – dzieci naśladują czynności zająca wymienione przez nauczyciela: zające śpią, słuchają, uciekają, zjadają marchewkę.

6. Przypomnienie sposobu zachowania w lesie oraz przypomnienie wyglądu znaków informacyjnych.

7. Ustalenie wykonania informacji dla ludzi będących w lesie na temat możliwości występowania zajęcy na danym terenie.

8. Uzupełnianie znaku informacyjnego ilustracją zająca według własnego pomysłu.

   Przerwa śródlekcyjna, zabawa ruchowa „Skaczące zajączki”. Dzieci naśladując zajączki kicają po sali. Na dany sygnał podskakują wysoko tyle razy, ile usłyszą uderzeń w bębenek.

Zajęcia na dywanie.

9. Wyodrębnienie słowa ZNAK.

10. Określenie pierwszej głoski w słowie znak .

- Jaką głoskę słychać na początku słowa znak  ?

- Nadajcie zajączkom imiona zaczynające się głoską z.

- Podajcie przykłady słów, które rozpoczynają się głoską z.

- Podajcie przykłady słów, które mają w środku głoskę z.

11. Dzielenie przez dzieci słowa znak  na sylaby - liczenie sylab.

12. Dzielenie przez dzieci słowa znak na głoski – przeliczanie głosek.

13. Układanie modelu wyrazu z białych cegiełek przez wybrane dziecko.

14. Zaznaczanie znanych spółgłosek i samogłosek w ułożonym modelu wyrazu znak ( niebieskie i czerwone cegiełki) przez ucznia.

15. Określanie rodzaju głoski z ( sprawdzenie czy z jest spółgłoską, czy samogłoską).

16. Zastępowanie przez ucznia cegiełek znanymi już literami.

17. Pokaz drukowanej litery z, Z i dołożenie jej do modelu wyrazu – przez nauczyciela.

18. Pokaz pisanej litery z, Z przez nauczyciela.

19. Nauka pisania litery z, Z

- w powietrzu

- palcem po dywanie.

20. Powrót dzieci do ławek.

21. Pisanie liter z, Z w liniaturze.

22. Tworzenie sylab poprzez dokładanie przez dzieci znanych samogłosek do litery z, Z.

23. Czytanie sylab przez dzieci.

24. Zapisywanie sylab przez nauczyciela na tablicy.

25. Zapisywanie sylab przez dzieci.

26. Zajęcia na dywanie. Nauczyciel układa kotlinkę a w niej 5 sylwet zajączków i pyta:

- Ile jest zajączków w kotlince?

Dzieci przeliczają.

- Nauczyciel mówi: W kotlince było 5 zajączków, dwa zajączki wyszły do lasu. O co możemy zapytać?

   Dzieci odpowiadają: Ile zajączków zostało w kotlince.?

   Nauczyciel pyta jakie działanie należy wykonać? (odejmowanie)

   Nauczyciel prosi o ułożenie formuły matematycznej do sytuacji z zadania.

   Chętne dziecko układa cyfry oraz dobiera odpowiednie znaki.( -, = ).

27. Powrót dzieci do ławek.

     Samodzielne wykonanie zadań z kart pracy.

28. Podsumowanie zajęć.

29. Ocena zajęć.

 

 

 

 

 

 

                                                                                                                                                                                                  

                                                                                                                                                                                                                             

                                                                                                                                                                                        

 

 

 

        1                                                             4

 

 

 

                                                                                                                                                                                           

                                                                                                                                                                                                                                   

                                                                                                                                                                                       

 

 

 

2                                                                                                                                                                                                             3

  

 

 

 

                                                                          

 

 

              

 

 

                                                                                                                                                

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                                          

               

 

                                   

 

 

 

 

 

3

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin