Scenariusze zajec - Gazetowy zawrót głowy, Dzien Smakosza.doc

(49 KB) Pobierz
Scenariusz zajęcia

Scenariusz zajęcia

 

GAZETOWY ZAWRÓT GŁOWY

(cały dzień z gazetami )

 

 

Temat ośrodkowy : NAWET, GDY NIE MA ŚNIEGU  

                          W FERIE W PRZEDSZKOLU  

                          SIĘ NIE NUDZIMY!

 

Temat zajęcia: Zabawy ruchowe z gazetami.

 

Cele operacyjne – dziecko:

 

·        potrafi sprawnie i swobodnie poruszać się w przestrzeni (sala)

·        Potrafi prawidłowo wykonać określony ruch,

·        Potrafi swobodnie poruszać się przy muzyce,

·        Potrafi wykonać ćwiczenia inhibicyjno - incytacyjne(pobudzanie – hamowanie),

·        Wyraża swoje uczucia poprzez improwizacje ruchowe i działalność plastyczną,

·        Potrafi projektować i wykonać prace o charakterze użytecznym i dla własnej satysfakcji.

 

Metody:

              -słowne – rozmowa,

              -oglądowe – demonstracja ćwiczeń,

              - praktycznej działalności dziecka,

 

Formy pracy:

              - zajęcia zorganizowane z całą grupą,

              - praca indywidualna,

 

 

Przebieg dnia:

 

1.     Zabawy ruchowe i ćwiczenia gimnastyczne z gazetami.

 

·        Zabawa orientacyjno – porządkowa: „Lodowe figurki”.

(bieg, na hasło „mróz” zastyganie w bezruchu).

 

·        Rozdanie gazet. Kładziemy gazetę na głowie: „Ubieramy ciepłą czapeczkę” – idziemy ostrożnie, by nie zrzucić gazety .

·        „Przejście przez tunel”. Nauczycielki trzymając gazety tworzą tunel, dzieci przechodzą na czworakach.

·        Ćwiczenia oddechowe „Wiatr”. Dmuchanie na gazetę z różną siłą.

·        „Jazda na nartach”. Przedarcie gazety na dwie części. Dzieci stają na kawałkach gazety, przesuwają się długimi krokami.

·        „Slalom”. Bieg pomiędzy gazetami.

·        „Śnieżne kule”. Zgniatanie kul z gazet.

·        „Rzut śnieżkami”. Rzut do rozłożonych obręczy. Rzut do kosza – pojemnika.

·        Zakończenie śpiewem. Piosenka o tematyce zimowej, np.: „Tak się zachmurzyło”.

 

2.     Wykonanie gazetowych strojów. Dzieci z pomocą nauczycieli wykonują wymyślone przez siebie stroje.

 

3.     Pokaz „gazetowej mody”. Parada po przedszkolu.

 

4.     Bal „gazetowych przebierańców”- tańce i zabawa przy muzyce.

 

5.     Prace plastyczne z wykorzystaniem gazet np.:

·        Collage,

·        Wydzieranki,

·        Wycinanki,

·        Malowanie lub rysowanie na gazetach.

·        Wykonanie rodziny bałwankowej z gazet.

 

6.     Zrobienie gazetowej wystawy.

 

                                 Koniec

 

 

 

 

 

 

 

 

 

DZIEŃ SMAKOSZA

 

Temat ośrodkowy : NAWET, GDY NIE MA ŚNIEGU  

                          W FERIE W PRZEDSZKOLU  

                          SIĘ NIE NUDZIMY!

 

Temat zajęcia: Jesteśmy kucharzami!

 

Cele operacyjne – dziecko:

·        Zna zasady i nawyki związane z kulturalnym jedzeniem i zachowaniem się przy stole,(jedzenie o określonych porach, zachowanie przerw między posiłkami,

·        Stosuje zwroty grzecznościowe: dziękuję, proszę, smacznego, prawidłowo korzysta z serwetki.

·        Przestrzega zasad dotyczących dotykania i manipulowania urządzeniami podłączonymi do prądu,

·        Potrafi samodzielnie zjadać całą porcję prawidłowo posługując się sztućcami.

 

 

Metody:

              -słowne – rozmowa,

              -oglądowe – pokaz urządzeń technicznych,

              - praktycznej działalności dziecka,

 

 

 

Formy pracy:

              - zajęcia zorganizowane z całą grupą,

 

 

 

 

 

Przebieg dnia:

 

1.     Omówienie pracy całego dnia.

      Przygotowanie się do działalności w stołówce przedszkolnej.

·        Dokładne umycie rąk,

·        Założenie kuchennych fartuszków.

 

2.     Samodzielne robienie kanapek. Podział dzieci na grupy.

·        Smarowanie masłem

·        Krojenie warzyw (pomidor, ogórek, rzodkiewka)

·        Nakładanie sałaty, wędliny, sera i pozostałych warzyw,

·        Układanie na talerzu.

 

3.     Wykonanie pizzy:

                  Składniki: ½ kg mąki,

                                   1 szklanka wody,

                                   ½ szklanka oleju

                                   Szczypta soli

                                   5 dkg drożdży

                                   ½ kg pieczarek

                                   Kiełbasa, ser, cebula, ketchup.

 

Podział dzieci na grupy:

·        Wyrobienie spodu,

·        Krojenie pieczarek, cebuli, wędliny,

·        Starcie sera.

 

4.     Wykonanie podwieczorku. Wykorzystanie gotowej propozycji „Babeczki Dr. Oetkera”

 

Podział dzieci na grupy:

·        Wymieszanie masy za pomocą miksera, przy pomocy n-la,

·        Nakładanie masy na gotowe foremki

·        Po upieczeniu dekorowanie za pomocą pudru, lukru, kolorowych cukierków itp.

                                                                    Smacznego

Dzieci wcześniej wykonywały również różne surówki do obiadu, desery owocowe, galaretki, a także piekły ciasto brzoskwiniowe. Zajęcia te są ogromną atrakcją dla dzieci. Dzieci chętniej zjadają całe porcje, kiedy wiedzą że brały czynny udział w ich przygotowaniu.       

 

                                                                                             koniec

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin